28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas'ın başkanlığında, mağdurların hak kayıplarının telafisi için verilen mücadelede olumlu cevapların gelmesi demokrasiye dair umudu arttırıyor.

Güncelleme: 09.08.2018 11:50

28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas'ın başkanlığında, mağdurların hak kayıplarının telafisi için verilen mücadelede olumlu cevapların gelmesi demokrasiye dair umudu arttırıyor.

 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, 28 Şubat döneminde başörtülü oldukları için okullarını bırakmak zorunda kalan öğrenciler adına, dernek olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'na yaptıkları başvurunun olumlu bir sürece girdiğini belirterek, "Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un önderliğinde yapılan çalıştay sonucunda çıkan tavsiye kararına, Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından olumlu cevap verilmiştir" dedi.

 İlyas, 28 Şubat mağdurlarının oluşan hak kayıplarının telafisi için Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kararını, Devlet Personel Başkanlığına ve bilgi edinilmesi için Cumhurbaşkanlığı'na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na ve Adalet Bakanlığı'na, çıkan sonucun tebliğ edildiğini belirterek, kamuoyunun ilgili kurumlardan konuyla ilgili beklenti içinde olduğunu söyledi.

İlyas,  Kamu Denetçiliği Kurumuna12 Mart'ta yaptıkları başvuru neticesinde, "28 Şubat Sürecinde Mağduriyetler ve Çözüm Arayışları" çalıştayının, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç başkanlığında düzenlendiğini hatırlattı.

Çalışmaların devam eden sürecinde, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 20'nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Devlet Personel Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nca bu karar üzerine tesis edilecek işlemin, 30 gün içinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na iletileceğini belirtti.

İlyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un önderliğinde yapılan çalıştay sonucunda çıkan tavsiye kararına, Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından olumlu cevap verilmiştir. 28 Şubat Öğrenci Derneği olarak, hak iadesi konusunda verdiğimiz mücadelede bu aşamadaki talebimiz, bu konuda meclisimizin ya da ilgili kurumların üzerine düşeni bir an önce yapmasıdır."

-"Mağdurların 'iade-i itibarları' sağlanana kadar mücadelemiz devam edecek"

Derneğin, 28 Şubat döneminde öğrenciyken başörtüsü yasağıyla eğitim hayatlarına son verilen, üniversitelerde başörtüsünün serbest olduğu dönemde çeşitli aflarla tekrar üniversitelerine dönüp zamanla mezun olan dönemin üniversite öğrencileri tarafından kurulduğunu hatırlatan İlyas, bin yıl sürecek toplum mühendisliği projesi olarak uygulamaya konan 28 Şubat sürecinin, istisnasız Türk milletinin tüm kesimlerinde büyük travmaya neden olduğunu söyledi. 

İlyas, başörtülü öğrencilerin okullarından uzaklaştırılarak eğitim haklarını kullanmalarının engellendiği günlerde, sürecin en ağır mağduriyetlerine maruz bırakıldığını ifade ederek, "28 Şubat darbesinin yol açtığı pek çok hasar, Türkiye'nin normalleşme süreciyle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın almış olduğu inisiyatiflerle önemli oranda çözülmekle birlikte, iyileşme süreci hala tamamlanabilmiş değildir." diye konuştu.

28 Şubat Öğrenci Derneği olarak, o dönemde yaşanan tüm sıkıntıların aşılması ve hak ihlallerinden doğan mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalarının, devam edeceğine dikkati çeken İlyas, şöyle devam etti:

"Özellikle o dönemde eğitim hakkı engellenen tüm öğrenciler için çıkarılan aflar, okullarından zorla atılan insanların okullarını bitirmesini sağlamış ama mağduriyeti tam anlamıyla gidermemiştir. Özetle, 28 Şubat dönemi öğrencileri olarak mağduriyet yaşayan tüm öğrencilerin mezun olabilecekleri yıllarda elde edecekleri kamu haklarını, günümüz şartlarında elde edinceye kadar ve başka bir ifadeyle, mağdurların 'iade-i itibarları' sağlanana kadar mücadelemiz devam edecektir."

Sivil toplum kuruluşlarıyla irtibatlı 600 civarında üyenin bir an evvel mesleklerini yapmak için yeni hükümetten, 28 Şubat sürgününe son vermesini beklediklerinin altını çizen İlyas, yarınlara umutla baktıklarını sözlerine ekledi.

-28 Şubat'ta hakları ihlal edilen 200 öğrenci kuruma başvurdu

Anayasanın 74'üncü maddesinde yer alan bir kurum olan Kamu Denetçiliği Kurumu, 6328 sayılı Kanunun 5. Maddesi gereğince "Kurum, idarenin işleyişi ile ilgili şikayet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla\u2026" görevlendirildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu, hukukun üstünlüğünün sağlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bağlı bir denetim mekanizması olarak, 2013 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürüyor.

28 Şubat'ta hakları ihlal edilen 200'den fazla öğrencinin, hak talebinde bulunmak için kuruma başvurmasının ardından düzenlenen çalıştay ve görüşmelerin sonucunda, "28 Şubat Sürecinde Yaşanan Mağduriyetler ve Çözüm Arayışları Çalıştay Raporu" isimli bir kitapçık yayınlandı. 

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler