28 şubat 1997'den sonra imam hatip mezunları üniversite kazanmasın diye "üniversite sınavında meslek liselerine katsayısı uygulaması" getirilmişti. Bu uygulamanın amacı 'alan dışı tercihlerde' katsayı uygulaması yaparak meslek lisesi mezunlarının başka bölümleri tercih etmesini (tıp, hukuk gibi) engellemekti.

Güncelleme: 04.12.2017 14:54

28 şubat 1997'den sonra imam hatip mezunları üniversite kazanmasın diye "üniversite sınavında meslek liselerine katsayısı uygulaması" getirilmişti. Bu uygulamanın amacı 'alan dışı tercihlerde' katsayı uygulaması yaparak meslek lisesi mezunlarının başka bölümleri tercih etmesini (tıp, hukuk gibi) engellemekti.

MilatGazetesi.com

Uygulama endüstri meslek liselerini de kapsıyordu. Öğrenciler sadece alanları ile ilgili bölümleri seçiyor zaten kontenjan sıkıntısı olan bölümlere öğrenciler yerleşemiyordu. Mesela endüstri meslek lisesi elektronik mezunu birisi sadece teknik eğitim fakültesi elektronik öğretmenliği veya iki yıllık meslek yüksekokullarını tercih edebiliyordu. Elektronik mühendisliği bölümünü tercih ettiği zaman katsayı uygulamasına maruz kalıp yerleşmesi imkansız oluyordu. İleriki yıllarda başta sayın cumhurbaşkanımız ve hükümet üyelerinin yaşanan bu mağduriyeti gidermek için 3975 sayılı 'teknik öğretmenlere mühendislik tamamlama' kanunu çıkarmaları bu mağduriyete son veriyordu. Bu kanuna göre OSYM sınav yapıp teknik öğretmenleri üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleştirip bir yıl süre ile fark derslerini alıp mezun olmasını sağladı. İlk sınav 2013 yılında yapıldı.


Mağdurların çilesi bu sınavla da bitmedi. Yerleştikleri okulda bazı öğrencilere 'siz burayı haketmiyorsunuz' ' siz hükümet desteğiyle buralara geldiniz' tarzı söylemlerle mobbing uygulandığı duyuldu. Fakat en son olay hepsini gölgede bıraktı. Bu yıl sınavla Yıldız Teknik Üniversitesi'ni kazanan öğrencilere, ÖSYM klavuzunda belirtilmemesine rağmen, kayıt olduktan bir ay sonra tam vize sınavları zamanı 'İngilizce hazırlık görecekleri ve bu dönemin sayılmayacağı, yatırdıkları harç paralarının geri verilmeyeceği belirtildi'.

Halbuki öğrenciler derslerine gidiyor, labaratuvarlara katılıyor, ve 13 kasım haftası başlayacak vizelere gece gündüz çalışıyordu. Zaten bu tamamlama öğrencileri özel ve kamu sektöründe çalışan yaşı 30 üzeri olan kişilerdi. Mağdur olan kişilerin sayısı iyice azalmıştı. Bu öğrencilerin bir yıl haftanın beş günü sabah 9-14.00 arası İngilizce hazırlık derslerine girmesi nerdeyse imkansız. YTÜ senatosunun tamamen keyfi olarak aldığı bu kararın mühendislik tamamlama öğrencilerine 'bırakın bu okulu' demek olduğu belirtiliyor. Bu zamana kadar uygulanmayan ancak okullar başladıktan sonra uygulanmasına karar verilen kararın anayasanın hangi maddesine uygun olduğu da soru işareti. Anayasanın 'alınan kararlar geriye doğru işletilemez' maddesi varken alınan kararın anayasayı ihlal olduğu kaydedilirken, 28 Şubat'ın yetiştirdiği cuntacı hocaların aldıkları hukuksuz kararın tamamlama öğrencilerine yapılan bir mobbing olduğu düşünülüyor. 

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!
'Dünyadaki en alçak, en gaddar eylem'
ABD Meclisi'nin hedefinde Prens Selman var
Kral Selman ile Sisi görüştü
Prens Selman'a yeni görev!
'Suikast hazırlıkları' görüntüleri ortaya çıktı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?
Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!
Bakanlık duyurdu: Türkiye'de ilk!
20 Türk personel ifadeye çağrıldı
Kral Selman o iki ismi görevden aldı!
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
ABD'den flaş Kaşıkçı açıklaması
Suudi yönetim yanlısı hesaplar kapatıldı

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Bu kategorideki diğer haberler