Gebeliğin 21. haftasında doğan ve 420 gramlık küçük bedeniyle yaşama dört elle sarılan Zehra bebek, ailesine çifte bayram sevinci yaşatacak.

Güncelleme: 30.08.2017 12:07

Gebeliğin 21. haftasında doğan ve 420 gramlık küçük bedeniyle yaşama dört elle sarılan Zehra bebek, ailesine çifte bayram sevinci yaşatacak.

Gebeliğin 21. haftasında 420 gram olarak dünyaya gelen ve 5 aylık tedavinin ardından 15 günlük bebek seviyesine ulaşan Zehra bebek, Kurban Bayramı'nı ailesiyle evinde geçirecek.

Gebeliğinin 21. haftasında kontrol amacıyla hastaneye başvuran 26 yaşındaki Ayşe Alışır, erken doğum riskiyle doğumhaneye alındı.

Bunun ardından Alışır, henüz 20 hafta 4 günlük hamileyken 420 gram ağırlığındaki bebeğini dünyaya getirdi. Zehra ismi verilen bebek, yaklaşık 5,5 aylık tedavinin ardından 3 kilo 200 gram ağırlığına ulaştı.

Uygulanan tedaviyle yaklaşık 15 günlük bebek seviyesine gelen Zehra, Kuran Bayramı'nı evinde geçirecek ve ailesine iki bayram sevinci yaşatacak.

"İki bayram bir arada olacak"

Anne Ayşe Alışır, Zehra'nın ilk çocuğu olduğunu belirterek, rutin kontrol yaptırmak üzere hamileliğinin 21. haftasında geldiği hastanede erken doğum riskinin tespit edildiğini söyledi.

Alışır, muayenelerin ardından bebeğin erken doğumla dünyaya geleceğinin anlatıldığını dile getirerek, "Hemen doğuma alındım. Normal doğumla bebeğimi dünyaya getirdim. Çok küçük bir bebek olduğu için hemen müdahale edildi. 5,5 aylık tedavinin ardından bebeğimiz bu hale geldi. Çok şükür Rabbim bize bağışladı. Her gün hastaneye geldik. Bebeğimizi arife günü alacağız, iki bayram bir arada olacak. Adını Zehra koyduk." diye konuştu.

Bebeğin tedavisini gerçekleştiren Avicenna Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Uzman Dr. Osman Hacıhasanoğlu, "Daha önce 21 haftadan önce doğan bir hastam olmadı. 21-22 haftalık hastalarım oldu ama bu kadar küçük doğmasına rağmen yaşayan ilk hastamız. Literatürde 21 haftadan küçük dünyaya gelip yaşayan bir örnek görmedim. Önemli olan Zehra'nın yaşaması. Bu durum, literatür hekimlerini ve bilim dünyasını ilgilendiren bir şey. Vakanın literatüre girebileceğini düşünüyorum. Gerekli girişimlerde bulunduk." dedi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a yaptırım
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!
Rusya'dan 'YPG koridoru' açıklaması!
Konsoloslukta arama başlatıldı!
Suudi Arabistan konsolosu görevden alındı
Siyonistlerin yeni hizmetkarı!
Dünyada sadece o ilimizde var!
İran ve Rusya'yı çok kızdıracak hamle
Bakan Varank müjdeyi verdi! 81 ile...
AB bildiğiniz gibi değil! Halkın yüzde 22'si...
Başkan Erdoğan sahaya iniyor! İşte kadro...

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler