Samsun'un Atakum ilçesinde binlerce konutun bulunduğu 430 dönüm arazide Milli Emlak Müdürlüğü ile vatandaşlar arasında süren 47 yıllık dava sona erdi. Davayı kazanan vatandaşlar, 47 yıl sonra evlerine tapu alacak.

Güncelleme: 07.08.2018 13:21

Samsun'un Atakum ilçesinde binlerce konutun bulunduğu 430 dönüm arazide Milli Emlak Müdürlüğü ile vatandaşlar arasında süren 47 yıllık dava sona erdi. Davayı kazanan vatandaşlar, 47 yıl sonra evlerine tapu alacak.

Samsun'un Atakum ilçesinde binlerce konutun bulunduğu 430 dönüm arazide Milli Emlak Müdürlüğü ile vatandaşlar arasında süren 47 yıllık dava vatandaşların lehine sonuçlandı. Davayı kazanan vatandaşlar, yaklaşık yarım asır sonra sonra evlerinin tapusuna kavuşabilecek. 

Atakum ilçesine bağlı Altınkum ve Çatalçam mahallelerinde Milli Emlak Müdürlüğü, binlerce vatandaşı, hazinenin yerini işgal ettikleri iddiası ile 47 yıl önce mahkemeye verdi. 430 dönüm arazide binlerce konutun tahliyesi istenen davaya 3 yıl önce Atakum Belediyesi de müdahil oldu.

Belediye, arsa sahiplerinin varislerinden vekalet alarak duruşmalara katıldı. Belediyenin yardımı ile 47 yıllık dava vatandaşların lehine sonuçlandı.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, kamunun açtığı davanın 47 yıl sürdüğünü vurguladı.

Vatandaşların 430 dönüm arazi üzerine en az 50 yıl önce binalar yaptığına, bazı vatandaşların ise eski sahiplerinden arsalarını satın aldıklarına dikkat çeken Taşçı, şöyle devam etti:

"Hazine bu yerin kendisine ait olduğunu iddia etti. Ama vatandaşlar kendi arasında yaptıkları satış belgeleri, noterden yaptıkları satış sözleşmeleri ve büyüklerinden kalan varis belgeleri ile bize müracaat etti. Gerek varislerinden kalan gerekse kendileri satın aldıkları arazilerin evraklarını belediyemize verdiler, biz de davaya müdahil olduk. Vatandaşımızın yanında yer alarak bu kamu davasında son 3 yıl içinde ciddi hukuk mücadelesi verdik."

Taşçı, yerel mahkemenin vatandaşlar lehine karar verdiğini belirterek, belediyenin 15 Ağustos'ta Çatalçam ve Altınkum mahallelerindeki vatandaşlara tapu vermek için özel büro oluşturacağını ve buradan vatandaşlara binalarına ait tapuları vereceğini sözlerine ekledi.

Vatandaşlar ise, yıllar sonra davayı kazanmanın sevincini yaşadıklarını aktararak, "Davanın bittiğine inanamıyoruz. Bize müjde oldu, belediyemiz bizim yanımızda yer alarak yıllardır süren davanın sona ermesini sağladı." ifadelerini kullandı. 

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler