Türkiye'nin Diyanet başta olmak üzere birçok kuruluşuyla mazluma elini uzatması 'yardım'ın gerçek mahiyetini gösteriyor. Yüzyıllardır batılı kan emicilerin sömürdüğü Senegal'da yaşayan Hristiyan bir kabile, Türkiye Diyanet Vakfı yardımları sayesinde İslamiyet ile müşerref oldu.

Güncelleme: 05.08.2018 15:52

Türkiye'nin Diyanet başta olmak üzere birçok kuruluşuyla mazluma elini uzatması 'yardım'ın gerçek mahiyetini gösteriyor. Yüzyıllardır batılı kan emicilerin sömürdüğü Senegal'da yaşayan Hristiyan bir kabile, Türkiye Diyanet Vakfı yardımları sayesinde İslamiyet ile müşerref oldu.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Serenli; "Bugün dahi  'ne işiniz var orada?' sorusu ile muhatap olduğumuz Haiti'de, Kanuni Sultan Süleyman; Nijerya'da ise 4. Murat Han yardımları ile yüzleri güldürmüştür, vakıf kültürü ecdadımızın mirasıdır" dedi. Afyonkarahisar'da "Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş" sloganıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen 2018 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi organizasyonuna ilişkin tanıtım toplantısı yapıldı.İl Müftülüğü Konferans Salonunda tertip edilen toplantıya, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İlyas Serenli ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Sekreteri Abdullah Çelik konuşmacı olarak katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu;  Diyanet İşleri Başkanlığı ile TDV ortak çalışmasıyla güvenle yürütülen vekaletle kurban organizasyonu gönüllülerinin yıllardır yürek sızlatan anılar biriktirdiğini ve yapılan kurban bağışlarının gönül coğrafyasında tüm mazlumlara umut olduğunu belirtti. "Bu organizasyon sadece et yardımı değildir" diyen Kabukçu,  "Bu organizasyon dünya üzerinde yüzden fazla ülkede kardeşlik kültürünün tezahür edişi,  insanlara yalnız olmadıklarına dair verilen bir mesaj ve gönüllülerden, gönüllere inşa edilen tertemiz bir yoldur. Bu sebeple din görevlilerimizden insani temasları ile bu organizasyonu duyurmaları için ellerinden geleni fazlasıyla yapmalarını bekliyoruz" diyerek sözlerini sürdürdü.Mihrimah Sultan'ın Vakfedilen Çeyizi Konuşmasında vakıf kültürümüzden bahseden Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İlyas Serenli, "İnfak ve ihsan kelimeleri Kur'an-ı Kerim'de sıkça zikredilen iki kelimedir. İnfak, iyilik için malı harcamak, ihsan ise iyilik yapmak demektir. Bu iki kavramın insanda birlikte tezahür etmesi çok değerlidir. Vakıf kültürü bize Efendimiz (s.a.v)'dan miras ve ecdadımızdan yadigardır. Dizilerde olumsuz imaj verilmeye çalışan Mihrimah Sultan'ın bütün çeyizini bağışladığını; bugün dahi  'ne işiniz var orada?' sorusu ile muhatap olduğumuz Haiti'de, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1500'lü yıllarda önemli yardımlarda yaptığını, 4. Murat Han'ın ise Nijerya'da çok değerli vakıf çalışmaları olduğunu hatırlatmak isterim. Biz de vatandaşlarımızın bize emanet ettiği yardımları, vakıf kültürünü bize miras bırakan ecdadımızın torunları olarak Haiti'ye, Nijerya'ya Senegal'e Gana'ya ve birçok ülkeye ulaştırıyoruz." şeklinde konuştu.

Yapılan maddi yardımların, manevi boyutu olduğuna da değinen Serenli, bir yardım organizasyonu esnasında Senegal'de yardım yapılan Hıristiyan 600 kişilik bir kabilenin, bu yardımların ardından İslamiyetle müşerref olduğunu ve evlatlarının şu anda hafızlık yaptığını belirtti. Dünya üzerinde inandığı kitap olan Kur'an- Kerim'i bir kez dahi görememiş Müslümanlara, Kur'an-ı Kerim dağıtıldığını; sokakta namaz kılan Müslümanlar için camiler inşa edildiğini de sözlerine ekleyen Serenli, vakfın çalışmalarının İslamiyet'e katkısı üzerinde durdu.Aylar öncesinden çalışmalar başlıyor Toplantıda söz alan TDV Mütevelli Heyeti Sekreteri Abdullah Çelik, kurban organizasyonu hakkında teknik bilgiler verdi. Aylar öncesinden başlayan titiz çalışmalarla, Ataşelik, Büyükelçilik, Müşavirlik gibi kurumlarla işbirliği içerisinde vekaletle kurban işlemlerinin gerçekleştirildiği belirten Çelik, 2017 yılındaki organizasyonu ile 145 ülkede ve yurt içinde 280 bölgede 257 bin 789 hissenin sahiplerine ulaştırıldığını belirtti. (Kaynak:www.mihraphaber.com)

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!
Bu tuzağa düşmeyin! Atm'de kopyalayıp...
Siyasetin hanımefendisi Hakk'a yürüdü
Yurt genelinde hava durumu
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler