SGGM Genel Müdürü Akçakaya: - "Sağlığın geliştirilmesinin temelinde sağlık okuryazarlığı düzeyinin artırılması yatmaktadır"

Güncelleme: 01.12.2017 12:40

SGGM Genel Müdürü Akçakaya: - "Sağlığın geliştirilmesinin temelinde sağlık okuryazarlığı düzeyinin artırılması yatmaktadır"

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi (SGGM) Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, "Sağlığın geliştirilmesinin temelinde sağlık okuryazarlığı düzeyinin artırılması yatmaktadır." dedi.

Ankara Barosunca, Türkiye Barolar Birliği Konukevi'nde, 7. Sağlık Hukuku Kurultayı düzenlendi. Kurultayın açılışında konuşan SGGM Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, kurultayda sağlık ve hukuk açısından disiplinler arası problemlerin ele alınacağını söyledi.

SGMM olarak sağlık kampanyaları yürüttüklerini söyleyen Akçakaya, diyabet, antibiyotik kullanımı, obezite, tütün ve tütün mamulleriyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Dünyada genel bir kavram olarak 1980'li yıllarla beraber "Sağlığın teşvik edilerek geliştirilmesi" kavramının ortaya çıktığını aktaran Akçakaya, kavramın temelinde bireylerin kendi sağlığı için doğru davranışı geliştirebilmelerinin yattığını ifade etti.

Akçakaya, şöyle devam etti:

"Sağlığın geliştirilmesinin temelinde sağlık okuryazarlığı düzeyinin artırılması yatmaktadır. Okuryazarlığın artırılmasını ise hasta-hekim iletişiminde doğru soruları sormaktan başlayarak sosyal ve konvansiyonel medyada gördüğümüz bir haberi doğru algılayacak ve değerlendirecek bir bilinç düzeyine sahip olmak olarak ifade ederiz. Sorunların temelinde toplumumuzun yetersiz okuryazarlığı bulunmaktadır. Bizim birinci görevimiz, insanlara 'Sağlığını kaybettikten sonra onu kazanmak hem maddi hem manevi olarak külfetli bir süreçtir.' diyebilmektir. Halbuki insan günlük rutin hayatında biraz egzersiz, biraz doğru beslenmeyle ileriki yaşlarında karşılaşacağı sağlık sorunlarını yönetebiliyor ve erteleyebiliyor."

Medyadaki sağlık haberlerinin yüzde 70'inin tamamen tedavi süreçlerini anlattığına dikkati çeken Akçakaya, "Diyetisyen çıkıyor, cerrah çıkıyor. mucize tedavi diyor. Sağlık haberciliğinde kimse nasıl korunacağımızı anlatmıyor." dedi.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran ise sağlık konusunda doğru ve nitelikli bilginin üretilmesi gerekliliğine vurguladı.

Hekim ile hasta arasındaki ilişkinin güvene dayalı bir ilişki olduğunu ifade eden Canduran, hastanın kimseyle paylaşamayacağı kendine ait mahrem bilgileri hekimiyle paylaşacağını, kitle iletişim araçlarının bu iletişimi bozduğunu iddia etti.

TV programları, haberler ve internet bloglarında bu ilişkiye zarar verildiğini belirten Canduran, "Programda yer alan ve programı izleyen seyircilerle bu bilgilerin paylaşılması hasta sırrına ve özel hayatın gizliliği ilkesinin zedelenmesine neden olur." dedi.

Canduran, sağlık yayınları ve haberleri açısından medyanın düzenli denetlenmesi gerektiğini savundu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den yerel seçimlerle ilgili kritik açıklama!
New York'ta büyük buluşma: İran, Rusya, Türkiye!
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler