Ailesine bakmak için tamircide çıraklık yapan 7 yaşındaki Yusuf, akranları gibi çocukluğunu yaşayabilmeyi, babasını görebilmeyi, giyinmeyi, yemek yemeyi ve ileride fakirlere yardım edebilmeyi umut ediyor. Yusuf, zorlu yaşam mücadelesinden kurtulmayı umut ediyor...

Güncelleme: 10.08.2018 11:25

Ailesine bakmak için tamircide çıraklık yapan 7 yaşındaki Yusuf, akranları gibi çocukluğunu yaşayabilmeyi, babasını görebilmeyi, giyinmeyi, yemek yemeyi ve ileride fakirlere yardım edebilmeyi umut ediyor. Yusuf, zorlu yaşam mücadelesinden kurtulmayı umut ediyor...

Yedi yaşındaki Suriyeli Yusuf Muhammed, Beşşar Esed rejiminin 6 yıldır alıkoyduğu babasının yokluğunda ailesini geçindirmek için çalışıyor. Küçük Yusuf, büyüdüğünde ihtiyaç sahiplerine yardım edebilecek kadar zengin olmayı hayal ediyor. 

Esed rejimi, Yusuf'un babasını, 2012 yılında çalışmak için bulunduğu Lübnan'dan ailesini ziyaret etmek için Suriye topraklarına girdiği anda alıkoydu. 

Yusuf, annesi ve kardeşleriyle Esed rejiminin sekiz ay önce başlattığı saldırılar nedeniyle İdlib'in Sincar bölgesinden kaçarak İdlib ilinin Serakib ilçesine yerleşti.

İnşaat halindeki bir eve sığınan aile, 4 sünger, birkaç battaniye, birkaç parça elbise ve mutfak malzemesi ile yaşamını sürdürüyor. 

Dört kardeşi ve annesine bakmak için çalışan Yusuf, maddi imkansızlıklar yüzünden okula da gidemiyor.

Motosiklet tamircisinde çıraklık yapan 7 yaşındaki Yusuf,  "İşimden aldığım 2 bin 500 Suriye Lirası (24 Lira) ile ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Çocuklar gibi oynayamıyorum çünkü sürekli dükkanda kalmam lazım. Babam altı yıl önce tutuklanmış. Ben kendisini hiç hatırlamıyorum." dedi.

- "Ben de büyüyünce tertemiz bembeyaz giyip fakirlere para dağıtacağım"

Babasının kurtulmasını çok isteğini söyleyen Yusuf, "Cezaevinden çıksın, o çalışıp bize bakar. Ben de diğer çocuklar gibi oynarım. Ben de büyünce tertemiz bembeyaz giyip fakirlere para dağıtacağım." ifadelerini kullandı.

- "Bayram mutluluk demek, ama bizim için hüzün"

Yusuf'un annesi Um Hüseyin de şunları anlattı:

"Eşim Lübnan'da çalışıyordu. 6 yıl önce Suriye'ye ziyaretimize gelince Esed rejimi tarafından tutukladı. Ve o günden bu yana ondan haber alamadık. Müslümanlar için bayram mutluluk demek, ama bizim için hüzün. Çocuklarım yine elbise, oyun, bayramlıklardan mahrum olacaklar. Şimdi bana soruyorlar. Ne giyeceğiz.? Ne yiyeceğiz?"

Çaresiz anne göç sırasında kendilerini taşıyacak kişilere parası olmadığı için televizyon ile mutfak tüpü verdiğini söyledi.

Sabit gelirlerinin olmadığını belirten Um Hüseyin, "Yusuf'tan başka eve para getiren yok. Çocuklarım evden, yemekten ve elbiseden mahrumlar. Gece gündüz ne yedireceğimi düşünüyorum." dedi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Polis konsolosun konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Yenilmezler karşı karşıya: Khabib'in karşısına çıkacak

İslam düşmanı rakibi Mcgregor'u yerle bir eden Müslüman dövüşçü Khabib Nurmagomedov'un meydan okuduğu 50 maçtır yenilmeyen boksör Floyd Mayweather kabul ederek yılın maçına çıkacaklar.

Bu kategorideki diğer haberler