Liseye geçiş sisteminde okullar, sınavla öğrenci alan ve mahallinden öğrenci alan okullar olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Güncelleme: 13.11.2017 10:59

Liseye geçiş sisteminde okullar, sınavla öğrenci alan ve mahallinden öğrenci alan okullar olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, liseye kayıt sisteminde hummalı çalışmasını sürdürüyor. TEOG sonrası üzerinde çalışılan ve 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ortaokuldan liseye geçişlerde kullanılacak yeni sistemde liseler, sınavla öğrenci alan okullar ile mahallinden öğrenci alan okullar olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sınavla öğrenci alan okullar, ülkenin genelinde ve il bazındaki öğrenci, okul sayıları ile okul türleri de göz önünde bulundurularak yüzde 10'luk oranı geçmeyecek şekilde yeterlilik gösteren liselerden oluşacak. Bu okullar, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile içinde Anadolu lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi programları bulunan proje okullarından oluşacak.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANACAK

Bakanlık sınavla öğrenci alan okulların ülke genelinde 700 civarında olması için planlama konusunda çalışmalarına devam ediyor. Kontenjan olarak tüm öğrencilerin yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde planlanan bu okullar, ilin öğrenci sayısı ve okul türü de gözetilerek eğitime erişimde fırsat eşitliği ön plana alınarak ülke genelinde dağıtılacak. Mayıs ayı itibarı ile okul sayıları ve kontenjanlarının ilan edilmesi bekleniyor. Sınav ise haziranın ilk haftası gerçekleştirilecek. Yerleştirme puanları oluşturulurken okul başarı puanları hiçbir şekilde etki ettirilmeden tamamen merkezi sınav puanına göre yerleştirme yapılması yönünde planlama yapılıyor.

SÖZEL-SAYISAL YETENEK TESTLERİ

Bakanlık, sözel-sayısal olmak üzere iki bölümden oluşan sınavın soru sayılarına ve sürelerine kamuoyundan gelen görüşler doğrultusunda son şeklini verecek. Buna göre, merkezi sınavın 60 soru ve 90 dakika süreli tek oturumlu ya da 80 soru ve 120 dakika süreli iki oturumlu olması alternatifleri üzerinde duruluyor. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavda sözel-sayısal yetenek testleri ve bu testlere ait sorular yer alacak.

SINAVSIZ YERLEŞTİRME TEMMUZ'DA

Mahallinden öğrenci alan okullar, merkezi sınavla öğrenci alan okulların yerleştirilme işlemleri tamamlandıktan sonra geriye kalan öğrencilerin yerleşeceği okullar olacak. Öğrenciler, temmuz ayı içerisinde tercih ekranı açıldığında adreslerine göre yakından uzağa ilkesi çerçevesinde kendilerine en yakın okulları tür ve kontenjanlarıyla birlikte görecek ve 5 tercih yaparak yerleşme isteklerini beyan edecek.

Nakil isteyebilecekler

Öğrenciler, tercihlerinden birine yerleşemezlerse okullar açılana kadarki sürede boş kalan kontenjanlar için yerleştirme nakli isteğinde bulunabilecek. Okul rehber öğretmenleri de bu sürede öğrencilere en uygun okula yerleşmeleri yönünde yardımcı olacak. Nakil işlemleri, sınavla öğrenci alan okullarda, sınava giren öğrencilerin puan üstünlüğüne göre yapılabilecek. Öğrenciler, kesinlikle tercih etmediği bir okul türüne yerleştirilmeyecek. Öğrenciler kendilerine sunulan 5 tercih dışında gitmek istediği okul türüne göre il içindeki diğer pansiyonlu okulları da tercih edebilecek.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
'Erdoğan babama benziyor'
Rusya'dan dengeleri değiştirecek hamle!
43 bin personel ile dev uygulama! Kuş uçurtulmuyor
ABD'nin ambargosunu delecekler! Yeni mekanizma hazır...
'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'
Avrupa ve Çin'den Trump'ı çıldırtacak karar!
Dev otomobil firması o ülkeden çekildi
İran'dan Londra'ya flaş çağrı!
Dolar bir anda çakıldı!
Af çıkarsa o da faydalanacak
İzdivaç genelgesinin şok detayları!
İstanbullular dikkat! Seferler iptal ediliyor
Bingöl'de toprağın altında yangın çıktı!
Yeni düzenlemeyle 'yaz saati'
Vatandaşa çifte müjde!

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler