PKK destekçilerinin yerine bugüne kadar 93 belediyeye görevlendirme yapıldı. Göreve gelen yeni isimler, geçmişin izlerini siliyor.

Güncelleme: 29.11.2017 13:36

PKK destekçilerinin yerine bugüne kadar 93 belediyeye görevlendirme yapıldı. Göreve gelen yeni isimler, geçmişin izlerini siliyor.

çişleri Bakanlığı müfettişlerinin, maddi imkanlarını bölücü terör örgütü PKK'nın hizmetine sundukları yönündeki tespitleri sonucu bugüne kadar 93 belediyeye görevlendirme yapıldı. Görevlendirilen belediye başkan vekillerinin kamu gelirlerini halka hizmet için kullanmaya başlamasıyla bölge insanı gerçek belediyecilikle tanıştı.

BAZI BELEDİYELERDE PKK'NIN GÖREVLENDİRDİĞİ SÖZDE EŞ BAŞKANLAR TESPİT EDİLDİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı belediye başkanlarının bölücü terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu yönündeki iddialar üzerine İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen müfettişler, çarpıcı tespitlerde bulundu.

Yerinde denetimlerde bulunan müfettişler, bazı belediyelerde terör örgütünün görevlendirdiği, çalışma odası bulunan, başkanla aynı imkanlara sahip, imar, ruhsat ve ihalelerde tek söz sahibi sözde "eş başkanlar"ın görev yaptığını tespit etti.

Terör destekçilerinden arınan belediyeler halka hizmet ediyor

OPERASYONLARDA MÜHİMMATLAR ELE GEÇİRİLDİ

Güvenlik güçlerinin düzenlediği bazı operasyonlarda, çatışmalar ve bombalı saldırılarda teröristlerin belediyelere ait hizmet araçlarını kullandıkları belirlendi ve bu araçlarda çok sayıda silah, mühimmat ile bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

Tespitler sonucu hazırlanan raporlarda, Yüksekova Belediyesine ait resmi araç içinde bazı terör örgütü mensuplarının yakalandığı ve halka bilinçli olarak en temel belediye hizmetlerinin sunulmadığı bilgisi yer aldı.

HALKA AİT YERLERİN ZARAR GÖRMESİNE NEDEN OLUYORLARDI

Müfettişlerin incelemesinde, Mardin Büyükşehir, Şırnak, Yüksekova ve İdil belediyelerinin itfaiye teşkilatlarınca yangınlara zamanında müdahale edilmediği ve terör eylemleri sonucunda devlete ait bina ve tesisler ile halka ait yerlerin zarar görmesine neden olunduğu kayıt altına alındı.

Diyarbakır ve Van Büyükşehir belediyelerinin, terör örgütü tarafından çeşitli bahaneler ileri sürülerek yapılan eylem çağrıları üzerine bazı günlerde toplu taşıma ve temizlik hizmetini boykot ettiği belirlendi.

"BELEDİYELERİN İMKANLARI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HİZMETİNDE

Mülkiye müfettişlerinin yaptığı çarpıcı tespitlerden bazıları şöyle:

- Silopi Belediyesince yardım istendiği halde okulların su ihtiyacının itfaiye araçlarıyla karşılanmaması, halka hizmet sunmak yerine yollar kazılarak çukur ve barikat kurulması.

- Şırnak, Silopi, Dargeçit, Yüksekova ve Sur belediyelerine ait araçları ve iş makinelerinin çukur kazma faaliyetlerinde kullanılması.

Terör destekçilerinden arınan belediyeler halka hizmet ediyor

Cizre, İdil, Sur ve Yüksekova belediyelerince kaymakamlıkların uyarılarına rağmen terör örgütünce yollarda açılan çukur ve barikatların kaldırılmaması, cadde ve sokakların temizlenmemesi, esnafın mağdur edilmesi, göreve gelmeyen personele ücret ödenmesi, kurs, etüt merkezi, gençlik evi adı altında açılan yerlerde terör örgütü propagandası yapılması ve örgüte eleman devşirilmesi.

Müfettişlerin raporlarında, Diyarbakır Büyükşehir, Siirt, Batman, Kızıltepe, Nusaybin ve Mersin Akdeniz belediyeleri bünyesinde terör örgütü mensupları, yandaşları ya da operasyonlarda ölen teröristlerin yakınlarının istihdam edildiğine dikkat çekildi.

BELEDİYE ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN ÖRGÜTE KESİNTİ YAPILMIŞ

Yapılan incelemelerde Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir belediyeleri ile Sur Belediyesinde çalışanlardan yardım adı altında zorla para toplandığına dair mağdur ifadelerine ulaşıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, PKK/KCK terör örgütü ile bağı bulunan Sarmaşık Derneğine, personele verilen talimat üzerine maaş ve ücretlerinden her ay otomatik olarak 200 lira aktarıldığı belirlendi.

Hazırlanan raporlara göre, Çukurca'da 43, Ağrı'da 130 gayrimenkul ve diğer birçok belediyeye ait gayrimenkuller, kanuna aykırı, ihalesiz ve bedelsiz verildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesince ihaleler, terör örgütüne müzahir kişi ve firmalara verilirken taahhütlerini yerine getirmedikleri halde bu firmalara ödeme yapıldığı, bunlar hakkında yaptırım uygulanmadığı raporlara yansıdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından "4 mahallede sondajlı su temini işi" adıyla yapılan ihalede, ihale amacı ve yerinin dışında terör örgütü mensuplarının gömüldüğü yere su temin edildiği belirlendi.

Suruç Belediyesince Yıldırım Mahallesi'nde yapımı tamamlanan bir parka canlı bomba olarak kendini patlatan bir teröristin adının verildiği de yapılan tespitler arasında yer aldı.

PKK İLE BAĞLANTILI 282 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI

Müfettişlerin iddiaları doğrulayan bu tespitleri üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Resmi Gazete'de 1 Eylül 2016'da yayımlanan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeyle söz konusu belediyelere başkanvekillerinin atanmasına imkan tanındı.

Daha sonra PKK ile iltisakı bulunduğu gerekçesiyle 10'u il, 63'ü ilçe belediye başkanı, 169'u belediye, 40'ı il genel meclisi üyesi olmak üzere 282 kişi görevinden alındı. Bunlardan 140'ı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Devletin imkanlarını bölücü terör örgütüne aktardıkları tespit edilen 93 belediyeye vali, vali yardımcısı, kaymakam ve mülki idare amirlerinden görevlendirme yapıldı.

BELEDİYE BAŞKAN VEKİLLERİ 590 MİLYON LİRA BORÇ ÖDEDİ

Göreve getirilen belediye başkanvekilleri, önceki döneme ait olumsuz izleri siliyor. Eski başkanların mağdur ettiği esnafa olan belediye borçlarından yaklaşık 590 milyon lirayı ödeyen başkanvekilleri, bölgenin yeniden refaha ulaşması ve belediye hizmetlerinden vatandaşların azami oranda faydalanması için çalışıyor. Bir taraftan teröristlerce tahrip edilen okul, cami, oyun parkı, kurum ve kuruluşlara ait binalar yenilenirken diğer yandan bunların yenileri de inşa ediliyor.

Bu kapsamda yeni hizmet binaları ile sosyal tesisler, kanalizasyon altyapı çalışmaları, içme suyu şebekeleri, semt pazarları ve çocuk parkları ile kilometrelerce asfalt yol yapıldı. Belediyelerin makine ve araç parkları iyileştirildi. Çok sayıda proje için çalışmalar devam ederken, yenileri için ise ihale süreçleri başlatıldı.

Hakkari Belediyesince yeni kanalların yapımıyla şehrin su şebekesi uzunluğu 115 kilometreye ulaştı ve 2 saat olan su verilme süresi 10 saate çıkarıldı. Kısa sürede su probleminin tamamen çözülmesi planlanıyor. Kanalizasyon sistemi olmayan şehirde 157 kilometre kanalizasyon yapılması için çalışmalar sürüyor. Daha önce belediye bütçesinden hiçbir park yapılmayan kentte 24 büyük oyun parkı kuruldu.

Terör destekçilerinden arınan belediyeler halka hizmet ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince şehrin merkezine bin 300 kilometre sıcak asfalt atımına başlandı. İlçelerde ise 445 kilometre ve 107 bin metrekare asfalt yol yapıldı. İçleri\u0307nde halı saha ve basketbol sahası bulunan 46 yeni semt spor alanının inşası da sürüyor.

Van Büyükşehir Belediyesince 293 milyon 305 liralık eski borç ödendi. 220 kilometre içme suyu şebekesi, 39 depo ve 96 kaptaj yapılıyor. Kent genelinde bin 355 kilometre sıcak asfalt yol yapıldı.

Terör destekçilerinden arınan belediyeler halka hizmet ediyor

KİLOMETRELERCE SIFIR ASFALT YAPILDI

Belediye başkan vekillerinin görevlendirilmesinin ardından bölge insanına verilen belediye hizmetlerinden bazıları şöyle:

Yüksekova Beledi\u0307yesi: Devralındığında esnafa olan 2 milyon liralık borcun tamamı ödendi. Sıfırdan yapılan 300 kilometrelik yeni kanalizasyon hattının yüzde 50'si tamamlandı. İlk kez 57 kilometre sıcak asfaltlı yollar yapılıyor.

Şırnak Belediyesi: 105 kilometre sıcak asfalt yol ile 24 kilometrelik içme suyu hattı yapıldı. Belediyenin pi\u0307yasaya olan borçlarının 1,2 milyon lirası ödendi.

Cizre Beledi\u0307yesi\u0307: 52 kilometre sıcak asfalt yapımı sürüyor. Tamamlandığında bölgenin en büyüğü olması planlanan 14 yeni park yapılıyor. Kadın merkezi\u0307 ve tazi\u0307yeevi yapıldı.

Ağrı Beledi\u0307yesi\u0307: Belediyenin esnaf ve pi\u0307yasaya olan 8,5 milyon lira borcu ödendi. Önceki belediyenin yasaya aykırı olarak kiraya verdiği 130 gayri\u0307menkul, kanun ve hakkaniyete uygun şekilde yeniden kiralandı. 27 kilometre sıcak asfalt yapıldı.

Tutak Beledi\u0307yesi\u0307: 50 yıllık içme suyu problemi\u0307 çözülerek 24 saat içme suyu verilmesi sağlandı. Esnaf ve piyasaya olan 1 milyon 300 bin lira borç ödendi. İlçeye havuz, fitness, hamam, sauna gibi tesisler yapıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi: Bin 100 kilometresi sıcak asfalt olmak üzere toplam bin 550 kilometre yol yapıldı. 4 semtte kapalı ve modern semt pazarları yapılması i\u0307çi\u0307n ihale aşamasına gelindi.

Batman Beledi\u0307yesi\u0307: Devralınan borçlardan 35 milyon lirası ödendi. 7 metre genişliğinde 115 kilometre sıcak asfalt yol yapıldı.

Terör destekçilerinden arınan belediyeler halka hizmet ediyor

Siirt Belediyesi: 14 dönüm arazi üzerine bölgeni\u0307n en büyük ve modern çocuk dünyası parkı yapıldı. Mevcut 14 oyun grubu park yenilendi.

Eruh Beledi\u0307yesi: 10 kilometrelik yol genişletme ve bakım onarım işi yapıldı, ilçedeki sokaklara 30 bin metrekare kilitli parke taşı döşendi.

Erciş Belediyesi: 100 kilometre sıcak asfalt yol yapıldı. 4 bi\u0307n metrekarelik semt pazarı tamamlandı. Bölgede bi\u0307r ilk olan kadın ve aile plajının açılışı yapıldı.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Erdoğan'dan kritik görüşme!
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, gazeteci Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturma ve yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte CHP belediyeciliği!

CHP'li Kartal Belediyesi, Kartal'ın en işlek yerlerinden biri olan Atalar Caddesi'ne geçtiğimiz yıl parke taş döşedi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen belediyenin parke taş üzerine asfalt dökmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bu kategorideki diğer haberler