ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına tepki gösteren AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, "Barışa hizmet etmeyecek olan bu karar, daha fazla gözyaşı ve haksızlığa sebebiyet verecektir" dedi.

Güncelleme: 08.12.2017 09:29

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına tepki gösteren AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, "Barışa hizmet etmeyecek olan bu karar, daha fazla gözyaşı ve haksızlığa sebebiyet verecektir" dedi.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

ABD Başkanı Trump'ın; Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını açıklaması büyük tepki topladı. Milat'a açıklamalarda bulunan AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, bu kararın Birleşmiş Milletler'in 1980'de almış olduğu kararın aleyhinde hem uluslararası hukuka aykırı hem de vicdana aykırı olduğu vurgulayarak, "Biz bu kararın yerine yıllardır beklenen ve uluslararası kamuoyu tarafından da desteklenen 'İki devletli çözüm'ün desteklenmesini bekliyoruz. Amerika'nın almış olduğu bu karar bölgede barışa değil daha fazla gözyaşı ve haksızlığa sebebiyet verecek bir karardır. Türkiye Cumhuriyeti olarak iki devletli çözümün derhal yerine getirilmesi arzusundayız. Müslümanlar olarak hepimizin Kudüs'e sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Kudüs, yalnız ve kimsesiz değildir

Kudüs'ün, Siyonist İsrail'in başkenti yapılmasına göz yumulmayacağının alrını çizen HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, "Kudüs; kırmızı çizgimiz, hassasiyetimiz, emanetimiz, onurumuz ve izzetimizdir. Kadim şehrimiz Kudüs üzerinden yürütülen bu provokasyona asla sessiz kalmayacağız. İslam dünyasının kutsal emaneti, üç dinin uyum içinde yaşadığı kadim şehrimiz Kudüs, yalnız ve kimsesiz değildir. Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milletiyle ilk kıblesini asla yalnız bırakmaz, Siyonizm'e teslim etmez. siyonistlere boyun eğmeyerek dik duran ülkemiz, bugün de bu dik duruşu sergileyecek, kendine umut bağlayan kardeşlerini asla yalnız bırakmayacaktır" şeklinde konuştu.

Müslümanlar bu oyuna 'Dur' diyecek

Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunun altını çizen Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Başkanı Ecevit Öksüz, "Müslümanlar üzerinde oynanmak istenen kirli oyunlara 'Dur' diyecek olan yine Müslümanlardır. İsrail'in, ABD'nin koruması altında şımarıklık, vicdansızlık, vandallık ve barbarlığı ile insanlığı ifsat etmesine, insanlığı bunca acının içerisinde büyük bir savaşa sürüklemesine asla izin verilemez. Kudüs ile ilgili İsrail, ABD veya diğer Siyonist uşaklarının aldığı karar bizim açımızdan yok hükmündedir. Bu noktada İmam Hatip nesli, Kudüs ve Mescid-i Aksa için her türlü mücadeleye, her zaman hazırdır. Kudüs yeniden ümmet ve insanlık için 'selamet yurdu' oluncaya kadar mücadelemiz sürecektir ve bu yolda asla gözümüzü budaktan esirgemeyeceğiz" dedi.

İslam Ümmeti artık yek vücut olmalı

Sanatçı Ahmet Yenilmez ise yaşananların devam eden bir operasyonunun sonucu olduğunu vurgulayarak şu şekilde devam etti, "Haçlı zihniyetinin yaşattıklarından daha farklı olan bu hamle, İslam coğrafyasını darmadağın olduğun bir halde yakaladı. Bu noktada ümmet yek vücut olacak bir yapılanmayı başlatmalıdır. İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı'ndan bütün müesseseler aslına göre rücu etmeli, kuruluş gayesine kendini yeniden dizayn etmeli ve masaya vurup İslam ümmetinin kendine gelmesi için gerekli hamleyi başlatmalıdır. Öncelikle aynı dinin evlatları olarak yerine bir araya gelememenin bir sorgulamasını yapmalıyız. Zira faturayı Türkiye ödüyor ve bu enkazın altından Türkiye tek başına kalkmak zorunda kalacak" şeklide konuştu.

Trump dünyaya zarara veriyor

Müslümanların ağırlıklı olduğu ve Hıristiyanlar için de kutsal olan kentin statüsünün Musevilere aitmiş gibi bir oldu-bitti ile kabul ettirilemeyeceğini belirten İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı "Tüm dünya görmektedir ki, Trump'ın akıl ve izan dışı, ayrımcı ve Müslüman karşıtı politikaları bölge ve dünya barışına zarar vermektedir. Bu karara karşı Hıristiyan dünyasının ve uluslararası kuruluşların yeterli tepkiyi göstermesi gerekir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de "Kudüs, İslam alemi bakımından kutsal bir şehirdir. Bizim açımızdan alınan bu karar yok hükmündedir. Sadece ABD'nin tanıması ile başkent olunmuyor. Çünkü dünya bu karara karşı çıkıyor" dedi.

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
İran'dan ABD'ye gözdağı!
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
MEB'den yeni uygulama
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
Artık WhatsApp'ınıza sizden başkası giremeyecek!
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Hitler'li, Stalin'li dönemde yazılan ‘andımız' çocuklara dayatılamaz! Gericiliğe hayır

Danıştay'ın, kendini hükümetin yerine koyarak aldığı ‘Andımız' kararı, her kesimden tepki çekti. Karar, Türkçe Ezan'ı ve Andımız'ı yazan Reşit Galip'in ruhunun hortlatılması olarak yorumlandı.

Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Başkan Erdoğan AK Parti Grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan "yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza' diyorlar biz de 'herkes kendi yoluna' deriz" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler