ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin, Demokratlar yüzünden "kapanmasının" mümkün olduğunu söyledi.

Güncelleme: 07.12.2017 21:41

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin, Demokratlar yüzünden "kapanmasının" mümkün olduğunu söyledi.

Bu gelişmeye ek olarak ABD`deki vergi reformunun belirsizlikleri arttırdığı ve bunun doların uzun vadede diğer para birimleri karşısında güç kaybedeceği de belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yapılan kabine toplantısında, Demokratlar ve  Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlıkların federal hükümetin hizmetlerine geçici  olarak ara vermesine neden olabileceğine işaret etti.

AA'nın haberine göre bir gazetecinin geçici bütçenin süresinin cuma gecesi dolması  durumunda ne olacağını sorması üzerine "Hükümet kapanabilir" diyen Trump, şunları  kaydetti:

"Demokratlar gerçekten ülkemiz için çok tehlikeli olabilecek bir şeyi  deniyorlar. Hükümetin kapanmasını değerlendiriyorlar. Yasa dışı göçmenleri  istiyorlar. Birçok durumda bizimülkemizde istemediğimiz, büyük miktarda suç  getirecek yasa dışı göçmenlerin ülkeye akın etmesini istiyorlar."

Trump, bu sözleriyle, bütçe tasarısına, ülkeye küçük yaşta yasa dışı  giren göçmen çocukların, ABD'de kalmasını sağlayan Çocukluk Çağında Gelenler İçin  Ertelenmiş Eylem (DACA) programının sürdürülmesi şartıyla destek verecek  Demokratları hedef aldı.

Kongre'deki Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer bütçe  konusunu görüşmek üzere yarın Trump ile bir araya gelecek. Geçen hafta yapılması  planlanan bu toplantı, Trump'ın toplantıya saatler kala sosyal medya hesabından  Pelosi ve Schumer ile alay eden ve bir anlaşma olmayacağını ima eden paylaşımı  nedeniyle gerçekleşmemişti.

KONGRE 8 ARALIK GECESİNE KADAR GEÇİRMEZSE KAPANACAK

Kongre'den eylül sonunda geçen geçici bütçe, federal kurumlara 8  Aralık'a kadar finansman sağladığı için yeni bir bütçe tasarısının 8 Aralık  gecesi Washington yerel saatiyle 23.59'a kadar kabul edilmesi gerekiyor.

Aksi halde, 320 milyonu aşkın Amerikalıya hizmet veren federal hükümet  bütçe yetersizliği nedeniyle 13'üncü kez geçici olarak kapanacak. ABD'de hemen  her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12  kez kapanmasına yol açmıştı.

24 MİLYAR DOLARA MAL OLMUŞTU

Bütçe üzerinde mutabakata varılamamasından ötürü 1-17 Ekim 2013  tarihlerinde faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan federal kurumlarda görev  yapan yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün boyunca işlerine gidemezken,  binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ücret alamadan çalışmıştı.

Ülke ekonomisine 24 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen süreç,  Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim'de sona  ermişti.

İngilizcede "kapanma (shutdown)" kelimesi bir iş yerinin ya da kurumun  finansal nedenlerle faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor.

"DOLAR GÜÇ KAYBETMEYE DEVAM EDECEK"

Öte yandan ABD'deki vergi reformunun dolar üzerindeki etkisinin belirsiz olduğu ve doların uzun vadede diğer güçlü para birimleri karşısında güç kaybedeceği belirtildi.

Finans stratejistlerinin katılımıyla düzenlenen araştırmaya göre, ABD'deki vergikesintilerinin dolar üzerinde olumlu etki yaratacağı yönündeki yaygın kanıya rağmen, birçok stratejist doların uzun vadede güç kaybedeceğini ifade etti.

Birçok stratejist, doların 12 aylık dönemde euro karşısında gerileyeceği tahmininde bulundu. ABD'de vergi kesintilerinin de dolar üzerindeki etkisinin belirsiz olduğu ifade edildi.

"Reform sınırlı etki yaratır"

BBVA stratejisti Roberto Cobo Garcia, "Mali reformların kabul edilmesinin etkisi düşünüldüğünde, analizler en iyi ihtimalle bunun kısa vadede çok sınırlı bir pozitif etkisi olacağını gösteriyor" dedi.

ING Finans Piyasaları da, 12 aylık dönemde dolar/euro paritesinin 1,30 doları bulabileceğini belirtti.

Dolar, bu yıl 6 büyük para birimi karşısında önemli oranda değer kaybetti ve son 14 yılın en kötü takvim yılı performansını sergiledi.

ABD'de geçen hafta Senato'da onaylanan vergi reformu, kurumlar vergisinin yüzde 35'ten yüzde 20'ye indirilmesini öngörüyor. Ancak reformun on yıllık sürede bütçe açığını 1 trilyon doların üzerine taşıyacağı da ifade ediliyor.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor
Türkiye imzalı proje Afrika'yı uçuracak!
Kurtulmuş'tan flaş ittifak açıklaması!
Teröristlerden yeni talimat! Sosyal medyada..
Brexit kaosu! Oyalama taktiği başladı
AB ülkesinden Türkiye'ye skandal suçlama!
ABD'den 'Suriye ve YPG' yalanları!
Türkiye'nin korkutan birinciliği!
'Yeni bir başarı hikayesi yazıyoruz'
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Terörist İsrail'in belgesel hazımsızlığı!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler