Geçen yıl düzenlenen ve 1 kişinin öldüğü gösterilerin birinci yıl dönümünde ırkçı sağcıların yaptığı gösteriye katılım 30 kişi kadar olurken ırkçılık karşıtı yapılan gösteriye katılım yoğun oldu.

Güncelleme: 13.08.2018 07:23

Geçen yıl düzenlenen ve 1 kişinin öldüğü gösterilerin birinci yıl dönümünde ırkçı sağcıların yaptığı gösteriye katılım 30 kişi kadar olurken ırkçılık karşıtı yapılan gösteriye katılım yoğun oldu.

Sayıları 30 kadar olan aşırı sağcılar, başkent polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray önünde "Sağı Birleştirin-2" adlı bir gösteri gerçekleştirdi.

Amerikan medyasında günlerdir konuşulan protestoya sadece 30 civarında aşırı sağcının katılmış olması, "Aşırılıkçı ırkçılar kendi aralarında bölünüyor." yorumlarına neden oldu.

Metro çıkışından itibaren Beyaz Saray'ın önüne kadar polis eşliğinde giden ırkçı göstericiler, burada Lafayette Park'ta ellerinde pankartlarla slogan atarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığı gösteri, yine polisin yoğun güvenlik önlemi eşliğinde göstericilerin metroya dönmeleriyle son buldu.

- Irkçılık karşıtlarının gösterisi binlerce kişiyi buluşturdu

Başkent Washington'da aşırı sağcıların gösterilerine karşı gerçekleştirilen ve binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtlarının gösterisi ise çeşitli kesimlerden çok sayıda kişiyi bir araya getirdi.

Irkçılık karşıtı sloganlar atan göstericiler, özellikle ülkedeki aşırı sağcılara alan açtığı gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump'a da tepki gösterdi.

Birçok caddenin trafiğe kapatıldığı gösteriler boyunca aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtlarının metroda karşı karşıya gelmemesi için de Washington Metro İdaresi ilave tedbirler aldığını açıkladı.

 Trump'ın mesajı

Geçen yılki olaylara yeterince tepki vermediği için eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Charlottesvilie'de bir yıl önce yaşanan ayaklanma anlamsız ölümler ve ayrışma ile sonuçlandı. Millet olarak bir araya gelmeliyiz. Irkçılık ve şiddet eylemlerinin her türünü kınıyorum. Tüm ABD'lilere barış!" ifadelerine yer vermişti.

Charlottesville'de geçen yıl 12 Ağustos'ta düzenlenen "Sağı Birleştirin" adı verilen ve Trump yönetimi ile giderek güçlenen aşırı sağcı kesimlerin bir araya geldiği gösterilerde şiddet olayları yaşanmıştı.

Bir aracın ırkçılık karşıtı bir grubun üzerine sürülmesi nedeniyle bir kişi hayatını kaybetmiş, 19 kişi yaralanmış ve kentte OHAL ilan edilmişti. Ülkede aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki gerilimi tırmandıran bu olay karşısında Trump'ın net bir tavır sergileyememesi de Amerikan kamuoyunda ciddi şekilde eleştirilmişti.

YouTuber'lar ayda kaç para kazanıyor?
Yemin töreninden gururlandırıcı fotoğraflar
Özel harekat polisinden tatbikat
Bolu Dağı'nda eşsiz kış manzarası
Ankara'daki kazadan ilk kareler

Günün diğer manşetleri

Arabada bırakılan köpeğin canı sıkılırsa

Afrin'de pazar yerine bombalı saldırı

TSK ve ÖSO'nun Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 4 sivil öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

Yerli ‘transformer'da hedef ihracat

Karada ve suda hareket edebilen yüzücü köprü sistemi Samur, Türk savunma sanayisinin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olarak TSK'ya hizmet ediyor.

İki güzel adam

İki güzel adam. Biri, akan trafikte köpeğin karşıdan karşıya geçmesini sağlıyor. Diğeri ise aracını durdurup köpeğe yiyecek bir şeyler veriyor.

"Doğu Ekspresi"ne yoğun ilgi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ'nin en uzun rotalarından Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, yabancı turistlerden de yoğun ilgi görüyor.

Suriye'den Türkiye'ye destek yağıyor!
Başkan Erdoğan'dan sert açıklamalar!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gözdağı verdi!
Çavuşoğlu'ndan flaş FETÖ açıklaması!
Kuzey Irak'a hava harekatı!
Almanlar üretemezsiniz demişti! Şimdi hedef ihracat
Türkiye harekete geçince AB tutuştu!
Kredi kartı kullanıcıları için çok önemli uyarı!
İran'dan geri vites!
Bakan Akar'dan flaş açıklamalar!
Türkiye'ye desteği Reuters duyurdu!
'Macron'un polisi' göstericilere daldı!
Saldırı hazırlığındaki hainler gebertildi
28 Şubat kafası yine sahnede
ABD'nin etekleri tutuştu! Küstah tehdit
Suriye'den Türkiye'ye destek yağıyor!
Blair'in hamlesi May'i kızdırdı!
Kazdıkça tarih fışkırıyor! Yenileri bulundu

En Çok Okunan Haberler