ABD'nin, Türk vatandaşlarının vize başvurusunu askıya almasını değerlendiren uzmanlar, ABD'nin Türkiye'nin etkin politikasından rahatsız olduğunu ifade ederek, Yeni Türkiye ABD'nin karşısında 'Hayır' diyebilen bağımsız ve özgür bir ülkedir" dediler.

Güncelleme: 10.10.2017 08:55

ABD'nin, Türk vatandaşlarının vize başvurusunu askıya almasını değerlendiren uzmanlar, ABD'nin Türkiye'nin etkin politikasından rahatsız olduğunu ifade ederek, Yeni Türkiye ABD'nin karşısında 'Hayır' diyebilen bağımsız ve özgür bir ülkedir" dediler.

KORAY TAŞDEMİR/EZGİ ÇELİK

Geçtiğimiz gün ABD Büyükelçiliği skandal bir karara imza atarak Türkiye'den vize başvurularının durdurulduğunu açıkladı. Bu kararın ardından Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya alarak misillemede bulundu. Dünya basınında geniş yankı uyandıran konuyu değerlendiren uzmanlar, ABD ile Türkiye arasındaki bu restleşmenin arkasındaki gerçekleri Milat'a değerlendirdi. Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'ndeki ABD açısından son derece önemli Metin Topuz'u gözaltına almasının görünen neden olduğunu kaydeden uzmanlar, Türkiye ile ABD arasında ciddi görüş ayrılıkları var, Türkiye'nin ısrarla FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i geri istemesi, Rusya ve İran ile yakınlaşması, Rusya'dan S-400 alması, Barzani konusunda aktif rol alması ABD'yi rahatsız etti." dediler. Türkiye'nin misillemesi konusunda ise "Türkiye, ABD'nin sömürgesinde olan bir ülke değildir. Bağımsız özgür bir ülkedir. İstediklerini yaptıracakları bir Türkiye arıyorlarsa böyle bir Türkiye artık yok " değerlendirmesinde bulundular.

ABD'nin derdi sadece Topuz değil

Türkiye ile ABD arasında FETÖ'den dolayı bir çekişme olduğunu vurgulayan Siyaset Bilimci Prof. Dr. Hasan Köni, "Türkiye Fetullah'ın iadesini istiyor. Bu sırada ABD elçiliğinde Amerika'nın muteber bir adamları tutuklandı ama adam onlar için önemli. Ancak sadece bu değil, bu olayın arka cephesinde önemli konular var, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması, Rusya ile yakınlaşması, İdlip Operasyonu, İran'la yakınlaşması gibi konular var. Yine Türkiye'nin Barzani'nin bir oldubitti yapmasına sessiz kalmayacağını belirtmesi ve müdahale sinyali vermesi ABD tarafında birikti. Türkiye tarafında ise ABD'nin YPG'ye silah vermesi son derece rahatsızlık vericiydi. En sonunda bu konu elçilik olayında patladı ve ABD böyle bir karar aldı, Türkiye ise karşı misillemede bulundu. Türkiye ve ABD arasında ciddi anlamda bir sıkıntı vardı bunu ortaya sermek istemiyorlardı ama elçilik olayı son halka oldu." dedi.

Eski Türkiye geride kaldı

Gazeteci Yazar Cem Küçük, ABD'nin personellerinin güvenliğini gerekçe göstererek vize başvurularını süresiz iptal etmesinin insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. ABD'nin Türk vatandaşlarını hiçbir gerekçe göstermeden tutukladığını hatırlatan Küçük, "Rıza Zarrab, Mehmet Hakan Atilla gibi isimler ve eski bakanlarımız hakkında gözaltı kararları çıkarttılar. Ama onlar FETÖ'den bir iki isim tutuklandı diye böyle bir şey yapıyorsa kendileri bilir. Çünkü Türkiye Amerika'nın sömürgesi değil. Bağımsız, özgür bir ülkedir. İstediklerini yaptıracakları bir Türkiye arıyorlarsa böyle bir Türkiye artık yok. Bunu artık öğrenmeleri gerekiyor. En çok da giden ve gelecek olan büyükelçilerin öğrenmesi lazım" şeklinde konuştu.

"Ankara Washington'a 'One Minute' dedi

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, "ABD köşeye sıkıştı. 15 Temmuzda suçluların izini sürünce ayak işlerinin ulaştığı yer belli. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bize para ile satmadıkları silahı terör örgütüne bedava veriyorlar" açıklaması da orta yerdedir. Onlar Cumhurbaşkanının korumasını tutuklarız deyince bir şey olmuyor, 15 Temmuzun arkasındaki isimlere, PKK-PYD militanlarını himaye edince bir şey olmuyor, Amerikan konsolosluğunda görevli bir Türk personeli tutuklayınca kıyamet kopuyor. ABD suçüstü oldu, suçluluk psikolojisi ile hareket ediyor. ABD Büyükelçisinin Türkiye'den ayrılmadan önceki sert sözleri aslında geliyorum diyen fırtınanın ilk işareti gibiydi. Buna bir de Venezüella Devlet Başkanı Maduro'nun Ankara ziyaretini, İzmir'deki Papaz kılıklı CIA Ajanının tutuklanmasını, Adil Öksüzün Türkiye'den kaçırılması ile ilgili iddiaları, 15 Temmuzla ilgili İncirlik üssünde yaşananlarla ilgili haberleri de eklerseniz, olacağı buydu! ABD yaparsa iyi, biz yaparsak kötü. Böyle bir şey yok. Bu arada Türk askeri sınırı geçti. Amerikan konsolosluğu ile ilgili 2. Metin Topuz olayı yaşanıyor. Tutuklama çıkartılan 2. Şahıs konsolosluktan ayrılmadığı haberleri geliyor. Görünen o ki, bu olay 2. "Oneminute" olayıdır. Yeni Türkiye batının şamar oğlanı değildir. Çünkü artık "Hayır" diyebilen bir Türkiye var!" dedi.

Yine Türkiye karşıtlığında birleştiler

ABD'nin Türk vatandaşlarının vize başvurusunu askıya alması sonrası CHP'nin yaptığı açıklamalara değinen Dilipak, "CHP'liler ne diyeceklerinden emin değiller. Ankara'yı suçlayan ilk tekil açıklamalar sosyal medyadan sert tepki alınca, AK Parti yönetiminin dış politikasının iflas ettiğini, Türkiye'yi yalnızlaştırdığını ve riske soktuğunu ima eden yuvarlak laflar etmeye çalışıyorlar. Yani bu kriz karşısında da daha önce birçok konuda olduğu gibi AK Partinin karşısında, eş zamanlı olarak tabi ki, Türkiye'nin karşısında yer alan güçlerin yanında süklüm püklüm bir şekilde fotoğraf veriyorlar" dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Tamimi Trump'a resti çekti
İtirafçı teröristin anlattıkları tüyleri diken diken etti
İşte FETÖ'nün 'izdivaç genelgesi'
Erdoğan açıkladı! Yerel seçimlerde...
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu
Fırsatçılar raftan inmek bilmiyor!
Erdoğan'ın yeni danışmanı belli oldu
ABD'deki bakım evinde dehşet anları!
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler