ABD'de yayın yapan ABC televizyonunda iki sezondur devam eden "Designated Survivor" adlı diziyle Türkiye aleyhinde çirkin bir algı operasyonu yapıldı.

Güncelleme: 17.11.2017 17:06

ABD'de yayın yapan ABC televizyonunda iki sezondur devam eden "Designated Survivor" adlı diziyle Türkiye aleyhinde çirkin bir algı operasyonu yapıldı.

ABD'de yayın yapan ABC televizyonunda iki sezondur devam eden "Designated Survivor" adlı diziyle Türkiye aleyhinde çirkin bir algı operasyonu yapıldı.

"Designated Survivor" isimli Amerikan dizisinde "Nuri Şahin" ismiyle konu edilen elebaşı Fetullah Gülen, izleyicilere masum gösterildi. Dizide ABD Başkanı ile görüşen FETÖ elebaşının "darbe girişiminin arkasında olmadığı" yalanı büyük bir titizlikle işlendi. Dizide 15 Temmuz'un darbe girişiminin FETÖ bağkantısı olmadığı yalanının yanısıra ciddi çarpıtmalarla da Türkiye hedef alındı.

Dizi, ABD yönetimine karşı büyük ve neredeyse kusursuz bir darbe girişimi hazırlayan Patrick LIyod ile darbe öncesi görevden alınmak üzere olan ama ABD Başkanı Parlamento'da konuşma yaparken bombalı saldırı ile tüm yönetim öldüğü için Başkan olarak atanan bakan Tom Kirkman arasındaki mücadeleyi anlatıyor.

Kirkman'ın, saldırının yaşandığı gün ABD yasalarına göre herkes parlamento binasındayken dışarda kalması için seçilmiş bir kişi. Saldırı sonucu herkes öldüğü için sonradan LIyod'un adamlarından birinin yaşadığı ortaya çıksa da Kirkman'ın başkan olarak atanması ile dizide macera başlıyor.

DİZİNİN SON BÖLÜMÜNDE SKANDAL YAŞANDI

Tabi bizim bu diziyi gündeme almamızın nedeni dün yayınlanan 2. Sezonun 7. Bölümü. Bölümün başlığı: "Family Ties" (Aile Bağları).

Dizinin bu bölümün konusu Türkiye. "Türkiye Cumhurbaşkanı" Fatih Turan, bir NATO toplantısı için ABD'ye gider. Burada ABD Başkanı Kirkman ile görüşür. Ortak basın açıklamasında Türkiye Cumhurbaşkanı nezaket kurallarını, devlet protokol kurallarını da aşarak ABD Başkanı'nın sözünü keser ve ABD'de yaşayan ve Türkiye'de yaşanmış darbenin sorumlusu olan Nuri Şahin'in ABD'den iadesini ister.

Türkiye Cumhurbaşkanını dizinin konumlandırış şekli, dizideki davranışları, mimikleri, kıyafetinin renkleri, İngilizce aksanı ve diğer yönleriyle tam bir algı operasyonunun parçası.

SENARYO TAM BİR FETÖ İŞİ
Tabi dizi Türkiye Cumhurbaşkanı Fatih Turan'ı çirkin gösterirken, Türkiye'deki darbenin faili olan Nuri Şahin'i İngilizce aksanı çok iyi olan, kıyafet seçimi iyi olan, genç görünümlü, yakışıklı, darbe ile hiçbir ilgisi olmayan, demokrasi havarisi, devrimci, ülkesi ve demokrasi için ölümü göze alabilecek bir kahraman olarak lanse ediyor.

Fatih Turan dizide Kirkman'a bir tuzak kuruyor. Kirkman'ın oğluna yakınlaşan bir kız var ve bu kız kafeye gitme bahanesi ile Kirkman'ın oğlunu Türkiye Büyükelçiliğinin önünden geçiriyor. Tam da o sırada rastlantıya bakın ki Fatih Turan protesto ediliyor. Kalabalıktan biri kıza bir şeyler söylerken tartışma çıkıyor ve Kirkman'ın oğlu o protestocuyu darp edip yere düşürüyor. Tabi ilginçlikler burada bitmiyor. Sonrasında, bu olayın gizli kamerayla çekildiği ve basına servis edildiği ortaya çıkıyor. Sözde darp edilen protestocu avukat tutup başkanın oğlundan şikayetçi oluyor. Medya bu konu üzerinden ABD başkanını ve ailesini hedef tahtasına oturtuyorlar ama sonra Kirkman gizli servis marifetiyle, oğluna yaklaşan kızın da protestocunun da kamera çekiminin de Fatih Turan'ın oyununun birer parçası olduğunu öğreniyor.

TAM BİR FETÖ ALÇAKLIĞI
17/25 Aralık kumpasında FETÖ mensupları, Erdoğan'ın ailesini illegal dinlemelerle hedef almış, Türkiye'deki birçok gazete ve televizyon, Erdoğan ve ailesi hakkında neredeyse 24 saat yayın yapmaya başlamıştı. Bu da yetmemiş ve Erdoğan ailesi hakkında fotomontaj kapaklı dergiler basılmış, son anda bu alçakça derginin dağıtımı engellenmişti. Yine 17/25 Aralık darbe sürecinde FETÖ'nün, birçok yetkili ismin gizli çekimlerini yaptığını ve bu kayıtlar sayesinde insanlara şantaj yaptıklarını da biliyoruz. Hatta yine bu örgütün gizli çekim kasetlerle CHP'de Genel Başkan değiştirildiği, MHP'de de siyasi dizayn yapıldığı da bildiklerimiz arasında. Hal böyleyken; Designated Survivor'un senaristi 17/25 Aralık sürecinde FETÖ mensupları gerçek hayatta hangi alçaklığı ve kumpası yapmışsa, dizide bunlar Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılmış gibi göstermiş.

Dizi ABD'deki darbecilerin parlamento binasını patlatmalarıyla başlıyor. Fatih Turan ve Kirkman Oval Ofis'te konuşurken. Turan agresif bir şekilde Şahin'in iadesini istiyor ve Parlamento binasını patlatan kişiyi kastederek "Patrick Llyod Türkiye'de yaşasaydı bu ABD'nin hoşuna gider miydi?" diye soruyor. Başkan Kirkman da Turan'ın bu sorusuyla alay ediyor.

Bu sahne illüzyonun; yani gerçeği kurgu, kurguyu gerçek göstermek için yapılan algı operasyonun en iyi örneklerinden biri olabilir. Çünkü bu dizide kurgu olan ABD Parlamento'suna bombalı saldırı, gerçekte 15 Temmuz 2016 gecesinde Türkiye'de yaşandı. Gülen'in darbeci askerleri, hem TBMM'yi hem de Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni uçak ve helikopterlerle bombaladı.

Doğu'nun kartpostal ili Bingöl'den kar manzaraları
Hatay maydanozuna ilgi artıyor
Afrin onlara emanet
Central Park'ın davetsiz misafiri Mandarin ördeği parkın maskotu oldu
İstanbul Havalimanı 'engelli dostu'

Günün diğer manşetleri

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Cesaret...

Cesaret korkusuz olmak değil; korkuya rağmen devam edebilme gücüne sahip olmaktır.

‘Cemal'in sesi onları boğacak'

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, "Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Cemal Kaşıkçı müzesi ve kabri olsun" kampanyası kapsamında yaklaşık 20 iş adamının araziyi satın almak için hazır olduğunu bildirdi.

'Cam kemik hastaları'ndan karikatür ve resim sergisi

"Cam kemik hastaları" Elif Gamze Bozo ile Cüneyd Özen'in karikatür ve resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Trump Fas Kralı'na çok sinirlendi!

Dünya liderleri Birinci Dünya Savaşı'nın sona erdirilmesinin 100. yıldönümünde Fransa'da toplandı. Büyük buluşmaya, Macron konuşurken uyuklayan Fas Kralı'na, Trump'ın sinirli bakışları damga vurdu.

Gelecek hafta kamuoyu ile paylaşılacak
İşte yıl sonu dolar tahmini...
Türkiye'den Suud'a tepki
Çocuklarını 150 derecelik suyun içine attı!
Suudi Savcı cinayetin detaylarını anlattı
İngiltere'de Brexit depremi
Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!
Dünyanın gözü Türkiye'de
Korkunç itiraflar!
Dev projede dikkat çeken detay!
Cesaret...
İslam beldesine onları yerleştiriyorlar
Soylu çarpıcı rakamı açıkladı
Kritik noktada 12 tim
Asıl provokatör gözlerden kaçtı
Çok Okunanlar

Taha Suresi fazileti meali ve arapçası

Her sıkıntıya düştüğümüzde okumamız söylenen Taha suresi 135 ayettir,16. cüz'de yer almaktadır. Nüzulü için net bir sebep bilinmese de geldiği dönemin şartları ve surenin içeriği kapsamında Hz. Peygambere ve müminlere teselli verip onların moralini yükseltmeyi amaçladığını göstermektedir. Bu sebepten dolayı da müminlere sıkıntıya düştüğünde okumaları tavsiye edilir. Sıkıntıya düştüğümüzde teselli bulacağımız yegane surelerden birisidir Taha suresi. Ayrıca Taha Suresi Hz. Ömer'in İslâmiyet'i kabul edişiyle ilgili meşhur rivayette Ömer'in, kız kardeşi ve eniştesinin evine baskın yaptığında işittiği ve çok etkilendiği âyetlerdir. Taha suresinin türkçe okunuşu, meali, arapça okunuşu, fazileti için yazımıza göz atabilirsiniz. Kuranı Kerim'de yer alan birçok surenin de faziletine yer verdiğimiz yazımızın uzunluğu sizi korkutmasın çok şey öğreneceksiniz.

Enbiya suresinin okunuşu ve faziletleri

Kelime manası peygamberler demek olan Enbiya suresi 112 ayetten meydana gelen bir suredir. Enbiya Suresi tevhid uğruna verilen mücadeleyi anlatır. İçinde birçok fazileti ve sırrı barındıran sure rivayetlere göre çocuğu olmayan kişilere de okunması yönünde tavsiye edilmiştir. Evhamı olanlara da özellikle okuması yönünde tavsiye edilmiştir. Sizler için tevhid mücadelesinin anlatıldığı bu kutsal surenin manasını, okunuşunu ve faziletlerini araştırdık. Allah istifade edebilenlerden eylesin.

Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı?

Müslüm Gürses'in bıçaklanma olayı araştırılıyor. Müslüm filmini izleyen vatandaşlar filmde yer alan bıçaklanma sahnesinin ardından Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? sorularını internette araştırıyor. Gişe rekoruna doğru koşan Müslüm filmi izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Peki Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? Bıçaklanma olayı gerçek mi? Detaylar haberimizde...

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu!

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması'na göre, kurumların yüzde 95'i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak. Zam ortalaması ise yüzde 16.

Meryem Suresi'nin okunuşu, meali ve daha fazlası...

98 ayet olanMeryem suresi, Meryem'in, oğlu İsa'yı nasıl dünyaya getirdiğini anlattığı için bu adla anılmıştır. Bu surenin faziletleriyle ilgili çok farklı rivayetler vardır. Üzerinde durulan rivayetlerden biride 41 kere okunduğu zaman fakirlikten eser kalmayacağına dairdir.. Surede kıyamet sahneleri de konu edinilmiştir. Meryem Suresinin faziletleri hususunda bir çok hadis vardır. Özellikle hamile kadınlara veya hamile kalmak isteyen kadınlara okunması konusunda İslam bilginleri önerilerde bulunmuştur. Sizler için Meryem Suresinin faziletlerini, faydalarını ve daha fazlasını araştırdık. Okumak ve hayatımıza nakış nakış işlemek duasıyla...

Bu kategorideki diğer haberler