Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, "Adına ister Amerika deyin, ister üst akıl, ister Batı, bu oyunu yıllar önce sinsice Ortadoğu'da başlatan güç artık yolun sonuna geldi" dedi.

Güncelleme: 21.08.2017 11:19

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, "Adına ister Amerika deyin, ister üst akıl, ister Batı, bu oyunu yıllar önce sinsice Ortadoğu'da başlatan güç artık yolun sonuna geldi" dedi.

KORAY TAŞDEMİR/İZMİR

İran Genelkurmay Başkanı Bakıri'nin ülkemize yaptığı ziyaret son aylarda İngiltere Başbakan'ı Theresa May'ın, Almanya Cumhurbaşkanı Merkel'in Dumford vs. dahil tüm yapılan ziyaretlerin en kritik ve önemli olanı olduğu belirtildi.

İyi niyet ziyareti

Ziyaretin üç yönüyle önemli olduğunu kaydeden Coşkun Başbuğ, "Birincisi; ziyaret talebinin İran'dan geliyor olması ve 1979'dan beri hiç yapılmamış bir ziyaretin yapılmasına karar verilmesi. İkinci husus ziyaretin üç gün sürmesi ki bu seviyede ziyaretler genelde günlük olur. Üçüncü husus ise ziyarette hem askeri hem de siyasi makamlarla görüşmelerin yapılması." diye konuştu. Başbuğ, İran'ın bu ziyaret ile Türkiye'ye; "bölgede meydana gelecek her olay en çok ikimizi etkileyecek, bu gelişmelerle ilgili ön almak adına her türlü işbirliğine hazırım, bu konudaki iyi niyetimi ve gayretimi göstermek için de bu üst düzey ziyareti gerçekleştiriyorum." mesajı vermek istediğini belirtti.

Üst aklın oyunu bozulabilir

Ziyaretin Telafer operasyonuna denk geliyor olmasının da bölge adına çok büyük bir şans olduğunu kaydeden Başbuğ, "Çünkü bu operasyonda Haşdi Şabi örgütünün kullanılacağı söyleniyor ki, bu söylentinin doğru çıkması tam bir felaket olur. İslam dünyasındaki bütün oyununu mezhep bölünmeleri ve mezhep çatışmaları üzerine kuran üst aklın bu sinsi oyunu yapılacak bu görüşmeyle bozulabilir. "İslam'a karşı İslam'ı savaştırma" oyununu bozma adına Türkiye bu görüşmede hararetle ve ısrarla bu konuyu masaya yatıracaktır" dedi. Irak'ın yaşanan gelişmelerinde önemine değinen Başbuğ, "Burada Irak'ın toprak bütünlüğünü bozacak oldubitti ile kurulacak bir Kürt devleti bölgedeki tüm dengeleri şüphesiz alt üst edecektir. Bu oldubittiden en çok etkilenecek devletlerin başında ise İran ve Türkiye gelecektir. Hal böyle olduğu için muhtemelen İran tarafından Türkiye'ye bu konuda ortak bir politika gütme teklifi yapıldığını sanıyorum" diye konuştu.

ABD, Fırat Kalkanı ile kaybettiklerini telafiye çalışıyor

Başbuğ, başka bir önemli konunun ise İdlip olduğuna vurgu yaparak "Amerika şeytani bir akılla terör devleti koridorunu Akdeniz'le birleştirmek adına Fırat kalkanı operasyonunda yaşadığı kaybı telafi etmek için harekete geçiyor. ABD yaptığı plana göre hedeflediği koridora meme yaptırıp aşağıya sarkıtmak için El Kaide bahanesiyle İdlip'e bir operasyon planlıyor. Bu operasyonda başarı sağlanırsa terör devleti Akdeniz'le buluşmuş olur ve Türkiye bu operasyon sonrası en iyi ihtimalle ilk etapta kazanımı olan Cerablus ve Çobanbey bölgesini ikinci Hatay olarak kucağında bulur" diye konuştu. Başbuğ, "ABD gözünü karartıp bu konuda bir hamle yaparsa, bir an da kendini dört devletle yüzyüze gelmiş bulur. Bu devletler Rusya, Türkiye, İran ve sadece adı da kalsa Suriye. ABD bu durumu göze alabilir mi? Şahsi kanaatim sanmıyorum. Çünkü bu hamle doğrudan dünya savaşı demek olur ve o saatten sonra ne analiz kalır, ne siyasi görüşme. Peki, bu veya benzer hamlelerden kaçış var mı? Bence o ihtimal de yok." ifadelerini kullandı.

Üst akla yolun sonu göründü

Başbuğ, "Son günlerde güneyimizde yaşanan askeri ve siyasi gelişmeleri işte bu mantıkla doğum sancısına benzetebiliriz. Adına ister Amerika deyin, ister üst akıl, ister batı, bu oyunu yıllar önce sinsice Ortadoğu'da başlatan güç artık yolun sonuna geldi, onlar açısından bakıldığında yolun sonu göründü, artık doğum çok yakın. Sağlıklı ya da prematüre bu doğum muhakkak olacak. Fakat gelişmeler doğumun kuvvetle ihtimal prematüre olacağını gösteriyor. Özetle ABD için yolun sonu geldi, yapmayı planladığı bu hamle ABD için sonun başlangıcı olacak diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
Eğitimde 20203 vizyonu!
İran'dan ABD'ye gözdağı!
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
MEB'den yeni uygulama
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Hitler'li, Stalin'li dönemde yazılan ‘andımız' çocuklara dayatılamaz! Gericiliğe hayır

Danıştay'ın, kendini hükümetin yerine koyarak aldığı ‘Andımız' kararı, her kesimden tepki çekti. Karar, Türkçe Ezan'ı ve Andımız'ı yazan Reşit Galip'in ruhunun hortlatılması olarak yorumlandı.

Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Başkan Erdoğan AK Parti Grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan "yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza' diyorlar biz de 'herkes kendi yoluna' deriz" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler