Türkiye'nin dengeli bir politika izlemesinin ABD'nin dengesini bozduğunu aktaran Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı ve BİLGESAM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurşin Güney, Afrin'deki son gelişmeleri MİLAT'a değerlendirdi.

Güncelleme: 31.01.2018 09:31

Türkiye'nin dengeli bir politika izlemesinin ABD'nin dengesini bozduğunu aktaran Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı ve BİLGESAM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurşin Güney, Afrin'deki son gelişmeleri MİLAT'a değerlendirdi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Afrin Operasyonu'nda adım adım ilerleyen Türkiye'nin sahada olduğu kadar masada da etkin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güney, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanının Münbiç'ten ABD askerlerinin çekilmeyeceği yönündeki açıklamalarına ilişkin, "Çelişkili açıklama yapan Amerika bugün böyle der ama yarın ne diyeceği belli değil. Türkiye'nin amacı, Afrin Harekatı'nı tamamlamaktır. Türkiye'nin sahadaki etkinliği, Amerika'nın planlarını bozması Washington'dan, CENTCOM'dan farklı tepkiler gelmesine neden oluyor" dedi.

Hem masada, hem de sahadayız

Afrin Harekatı'nın teröristlere karşı yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Nurşin Güney şu değerlendirmelerde bulundu "Türkiye, hem sahada hem masada diplomasi ile çok boyutlu bir şekilde ilerleyerek, PYD ve terör gruplarından arındırılmış bir güvenli bölge oluşturup Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesini sağlamayı amaçlıyor. Türkiye'nin Irak'tan kalan bir 'Çekiç Güç' tecrübesi var. Dolayısıyla orada yaşananları bir daha yaşamak istemiyor. Diplomasiyi denedi olmadı. Niyetini ve gerçekleştirmek istediklerini sahada da ispat etmiş oldu. TSK, ÖSO ile birlikte çok iyi ilerliyor. Gelen karışık açıklamalarda Türkiye'yi oyalamak kafa karıştırmak vazgeçtirmek gibi niyetlerle yapılıyor ama Türkiye bunlara itibar etmiyor."

Türkiye her şeyi şeffaf yapıyor

ÖSO hakkındaki iddialara dikkat çeken Dr. Nurşin Güney, "Türkiye, ÖSO ile birlikte hareket ediyor. Bunun amacı da ÖSO ve muhalifler nezdinde masada da etkili olmak. Türkiye, hem güvenliği tesis etmek hem Suriyelilerin geri dönmesi için ÖSO ile yola devam ediyor. Atılan iftiralar, Türkiye'nin ÖSO ile birlikte hareket etmesini engellemeye yönelik karalamalar. Bunların hepsi kara propaganda ve hepsinden önemlisi Türkiye'nin şu anda ÖSO ile birlikte sürdürdüğü Afrin Operasyonu'nu durdurmak ve bunu başarısız kılmak için yapılan manevralar. Bunlara itibar etmemek gerekir. Türkiye her şeyi şeffaf yapıyor. Hatta harekatın öncesinde büyük güçlere de haber verdi. Meşruiyet olmasa bu haber verme aşamasındaki unsurlardan itiraz gelirdi.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler