Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzelerinin önüne geçmeye çalışan ABD psikolojik savaş uyguluyor.

Güncelleme: 12.04.2018 07:24

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzelerinin önüne geçmeye çalışan ABD psikolojik savaş uyguluyor.

Türkiye'nin S-400 almasını engellemek isteyen ABD işin peşini bırakmıyor. Her türlü platformda sürekli olarak bu konuyu açan ABD'li yetkililer, Patriotları mesaj üstüne mesaj veriyor.

ABD'li yetkililerin cazip bir Patriot teklifiyle Ankara'ya gelmesi ve Türkiye'nin S-400'ler yanında Patriotları da envantere düşünmesi sonrası ABD'den bu kez 'ben olsan ikisini birden almam' açıklaması geldi.

ABD'li yetkili, ABD ile Rusya arasında Suriye'deki kimyasal saldırı sonrasında gerilen ve karşılıklı tehditlerin gündeme geldiği krizde Türkiye'nin taraf tutması gibi bir sorun görmediklerini ifade etti.

Türkiye'nin NATO üye olmasına işaret eden yetkili, "Türkiye ile sağlam bir ittifak ilişkimiz olduğuna inanıyoruz" dedi.

Yetkili, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirirken, "Suriye'de, Kuzey Irak'takinin benzeri bir Kürt oluşumu, Kürt kantonu öngörmüyoruz" dedi. 

TRUMP'TAN YENİ YOL HARİTA DİREKTİFİ

Yetkili, ABD askerlerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı açıklama çerçevesinde Suriye'den çekileceğini dile getirerek, "Güvenlik durumu istikrara kavuşmadan çekilmenin gerçekleşmesini öngörmüyoruz" dedi. Amerikalı yetkili, ABD'nin Türkiye ile birlikte Suriye'de Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek yeni bir yol bulmak istediğini vurguladı.

ABD'li yetkili, Türkiye'de OHAL uygulamasının kalkmasını beklediklerini söyleyerek "Aralarında ABD firmalarının da bulunduğu çok sayıda uluslararası şirket, sadece OHAL uygulaması nedeniyle Türkiye'ye yatırım yapmakta çekingen davranıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin sorulara da yanıt veren yetkili, bu alımın kongreden geçen yaptırım yasa kapsamında olacağına işaret etti.

'DAHA İYİMSERİM'

ABD'li yetkili şunları söyledi: "Birkaç ay önce olsa iki ülke arasındaki ilişkilerin kötü durumda olduğunu söylerdim geçmişe göre şu an çok daha iyimserim. Bence liderlerimiz ilişkilerin düzeltilmesinde kararlılar. Biz Suriye'de, Türk müttefiklerimizle yeni bir yol bulmakta karalıyız."

ABD'li yetkili "Rusya'yı seçtiği için kızgın değiliz, bu Türkiye'nin bağımsız kararıdır. Türkiye, eğer S-400 yerine Patriot almaya karar verirse, Kongre'den geçişi kolaylaşacaktır. Ben olsam Patriot ve S-400 ikisini birden almam" diye konuştu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler