Hain terör örgütü PKK/PYD henüz 18 yaşını doldurmamış çocukları bazen zorla bazen de beyin yıkayarak silah altına almayı sürdürüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör grubu PYD'ye hem silah hem de teknik destek sağlayan ABD'nin çocuklar konusunda da parmağı olduğu ortaya çıkınca Washington'a bir çağrı yaptı.

Güncelleme: 05.08.2018 13:54

Hain terör örgütü PKK/PYD henüz 18 yaşını doldurmamış çocukları bazen zorla bazen de beyin yıkayarak silah altına almayı sürdürüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör grubu PYD'ye hem silah hem de teknik destek sağlayan ABD'nin çocuklar konusunda da parmağı olduğu ortaya çıkınca Washington'a bir çağrı yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayınlanan raporda, ABD'nin terör örgütü PYD'nin çocukları zorla silah altına almasına engel olmadığı ortaya çıktı. Rapordaki tanıklıklar, terör örgütünün çocuk yaşlardaki askerleri savaştırırken Washington desteği aldığını da ortaya koydu.

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD henüz 18 yaşını doldurmamış çocukları bazen zorla bazen de beyin yıkayarak silah altına almayı sürdürüyor. Bu konuda bir rapor yayımlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, PYD'nin, aileleri ve çocukları mağdur ederken de ABD desteği aldığını ortaya çıkardı. Örgüt, rapor için YPG'ye zorla ya da vaatle dahil edilen bazı çocukların aileleriyle konuştu. 13 yaşındaki bir kız çocuğunun annesi "Biz yoksuluz, kızıma para ve giysi vereceklerini söylediler" bilgisini verirken, başka bir anne de PYD'den ayda 300 dolar aldıklarını ama terör örgütünün engellemeleri nedeniyle çocuklarıyla iletişime geçemediklerini söyledi. Terör örgütünün ABD fonuyla suç işlediğini ortaya koyan raporda kullanılan ifadeler şu şekilde: "Bu grubun mülteci kamplarında kötü durumdaki ailelerden çocuklarını alıp nerede olduklarını bile söylememesi özellikle korkunç". 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör grubu PYD'ye hem silah hem de teknik destek sağlayan ABD'nin çocuklar konusunda da parmağı olduğu ortaya çıkınca Washington'a bir çağrı yaptı. Örgüt, gene yayınladığı raporda "Suriye Demokratik Güçleri'ni destekleyen ABD, bu gruba çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı" denildi. Washington'a daha önce yapılan uyarılara rağmen YPG ile YPJ'nin 2017'de 224 çocuğu kadrolarına aldığını, bu sayının 2016'dakinin beş katı olduğu açıklandı. ABD'ye yine uyarı olarak "Çocuklar aile içi şiddetten veya yoksulluktan kaçıyor olsa bile, YPG onları kadrolarına alarak korumuyor. Eğer bu çocuklara yardım etmekte ciddilerse, verdikleri vaatleri yerine getirip çocukların geleceklerini ve hayatlarını kaybetmemesini sağlamak için alternatifler üretmeli" ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 2016 yılının aralık ayında da, Irak'ın Suriye sınırında yer alan Sincar bölgesinde PKK uzantılı YPG ve YBŞ adlı grupların yerel halktan çocuk savaşçılar devşirdiğini açıklamıştı. Ayrıca ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) 2017 yılında Twitter hesabından "Savaş için hazır" ifadesini kullanarak YPJ saflarına alınmış çocuk yaştaki kızların fotoğraflarını paylaşmıştı. Fotoğraflar üzerine bir Pentagon yetkilisi El Cezire'ye verdiği bilgide "istihdam edilecek savaşçıların belirli bir yaşta olması gibi bir koşul yok" diyerek işlenen suçu itiraf etmişti. 

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler