ABD ve Rusya arasında gerilim her geçen dakika tırmanıyor. Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi, Moskova'nın ABD'yi Suriye'ye saldırmaması yönünde uyardığını söyledi.

Güncelleme: 11.04.2018 08:28

ABD ve Rusya arasında gerilim her geçen dakika tırmanıyor. Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi, Moskova'nın ABD'yi Suriye'ye saldırmaması yönünde uyardığını söyledi.

Vladimir Chizhov Euronews'a yaptığı açıklamada, "Rusya'nın, ABD temsilcilerini, hem kamuoyu önünde hem de uygun kanallar üzerinden, bu saldırıların olması ve ister kasten ister başka türlü olsun Rus vatandaşlarına zarar gelmesi halinde bunun ağır sonuçları olacağı yönünde uyardığını" belirtti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov da gün içinde yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye hükümetine ait tesislere saldırması halinde Rusya'nın karşılık vereceğini kaydetmişti.

Gerasimov geçen ayki bir açıklamasında da, Rus askeri yetkililerinin Suriye tesislerinde mevcut olduğunu söylemiş ve "askerlere yönelik bir tehdidin oluşması halinde Rus silahlı güçlerinin gerek füzeler gerekse de bu füzeleri fırlatan taşıyıcılara karşı misilleme adımları atacağı" uyarısında bulunmuştu.

Başkan Donald Trump, Esed rejiminin Şam yakınlarındaki Doğu Guta'da sivillere karşı kimyasal saldırı düzenlendiği haberlerinin ardından Amerika'nın buna "kuvvetli" bir yanıt vereceğini belirtmişti.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Suriye'deki kimyasal saldırıya nasıl bir yanıt verileceği konusunda gelecek günlerde ABD ve İngiltere'yle bir karar alacağını açıkladı.

Macron, Duma'daki saldırıya "güçlü ve ortak bir yanıt" verilmesini istediğini söyledi.

Fransa'nın askeri bir adım atıp atmayacağı sorusu üzerine Macron, Fransa'nın ABD ve İngiliz müttefikleriyle birlikte teknik ve stratejik bilgileri konuşmaya devam edeceğini belirterek, "gelecek günlerde kararımızı açıklayacağız" dedi.

Herhangi bir adımın "kimyasal silahlar stokunu hedef alacağını"kaydeden Macron, Suriye'de kimyasal silah kullanımının Fransa açısından "kırmızı çizgi" olduğunu yineledi.

Macron, ABD Başkanı Donald Trump'la son iki günde iki kez telefonda görüşmüştü.

İngiltere Başbakanı Theresa May'ın ofisinden yapılan açıklamada da, İngiltere, Fransa ve ABD liderlerinin Suriye'de kimyasal saldırıdan sorumlu olanlardan "hesap sorulmasını" sağlamaya kararlı olduğu vurgulandı.

May'in ABD Başkanı Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la telefon görüşmeleri yaptığı da belirtildi.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler