Türkiye'nin dünyada ve bölgesinde uyguladığı etkin dış politika birçok alanda meyvelerini veriyor. Amerika'nın Ortadoğu'da sınırları değiştirmek istediğini belirten Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, Amerika'nın Astana sürecinde olduğu gibi Türkiye'nin Ortadoğu'da söz sahibi olmasını istemediği söyledi.

Güncelleme: 26.12.2017 11:37

Türkiye'nin dünyada ve bölgesinde uyguladığı etkin dış politika birçok alanda meyvelerini veriyor. Amerika'nın Ortadoğu'da sınırları değiştirmek istediğini belirten Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, Amerika'nın Astana sürecinde olduğu gibi Türkiye'nin Ortadoğu'da söz sahibi olmasını istemediği söyledi.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, bölgede yaşanan son gelişmeleri MİLAT'a değerlendirdi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

RUSYA, TÜRKİYE'NİN İSTEDİĞİ NOKTAYA GELDİ

Rusya'nın Suriye'de askeri anlamda elde dengeleri kendi lehine çevirmesi sonrası bunu siyasi alana da taşımak istediğini söyleyen Orhan, Rusya'nın bunu yapmak için iki büyük bölgesel güç olan Türkiye ve İran'ı yanına almaya çalıştığını söyledi. Oytun, "Astana daha çok askeri konulara odaklanmış bir süreçti. Rusya bu süreci Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'yle siyasi alana taşıma çabası içerisinde ama bunu yaparken Suriye'de federalizm yanlısı bir görüşü olduğu biliniyor. PYD'nin katılımı konusunda bu üç bölge ülkesinin itirazı olması Rusya'nın defalarca bu kongrenin tarihini ertelemek zorunda kalmasına neden olmuştu. Beşer Esad, geçen hafta yaptığı bir açıklama ile Amerikan desteğiyle ülkede silahlı mücadele yürüten tüm grupları vatan haini ilan etti. Dolayısıyla Rusya'nın PYD ve Suriye'de federalizm konusundaki pozisyonunda bölge ülkelerinin görüşlerine yaklaşma noktasından değişim meydana geldi" şeklinde konuştu. Orhan, bunun sonucunda Soçi'deki zirveye Kürt grupları temsilen Türkiye'nin önerdiği grupların katılacağını belirtti.

TÜRKİYE'YE KARŞI BİR İTTİFAK OLUŞTURULUYOR

Amerika'da Trump yönetiminin fitilini ateşlediği yeni bir bölgesel ittifak sistemi kurulduğunu söyleyen Orhan, Trump'ın açıkladığı yeni güvenlik strateji belgesinde de temel tehdit olarak İran'ı saydığını dile getirdi.

Orhan, Türkiye'nin bölgesel meselelere bölgesel çözüm bulmak istediğini ortaya koyarak "bu Suriye konusunda da, Kudüs meselesinde de böyle" dedi ve şunları ekledi: "Suriye meselesindeki kavganın esasında Suriye'yi bölmek ve Suriye üzerinden daha geniş mana da Türkiye'yi de içeren yeni bir dizayna gitmek olduğu düşüncesi doğdu. Türkiye, bölge dışı büyük güçlerin politikalarının engellenmesi noktasında bir bölgesel işbirliği hayata geçirmek istiyor. Kürtlerin bağımsızlık referandumu sonrasında bir bölgesel işbirliği geliştirildi. Suriye konusunda da bu yapılmaya çalışılıyor. Kudüs konusunda da Amerika'nın önderlik ettiği bu karara karşı bölge ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya kamuoyunu seferber ederek bir karşı duruş sergilenmeye çalışılıyor. Bu bölge dışı planların hedefinde bölgeyi parçalamak var. Sınırların değiştirilmesi isteniyor. Bunlar Türkiye açısından büyük tehditler olarak değerlendiriliyor."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
ABD'den ilginç Brunson açıklaması: Türk yetkilerle konuşacağız
MİT'in paketlediği Reyhanlı planlayıcısı tutuklandı
1,5 milyon lira ödüllü terörist öldürüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!
500 bin çocuk ölümün pençesinde!
TSK'dan teröristleri üzecek 'sınır' hamlesi!
Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği
Yeni nefes kredisi geliyor
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlayacak karar!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bu kategorideki diğer haberler