Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD temaslarını gazetemize değerlendiren uzmanlar, Türkiye'nin NATO'da ABD ile önemli bir stratejik ortak olduğunu ifade ederek, ABD'nin Türkiye'yle ilişkilerinin kritik öneme sahip olduğunu vurguladılar.

Güncelleme: 12.11.2017 11:21

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD temaslarını gazetemize değerlendiren uzmanlar, Türkiye'nin NATO'da ABD ile önemli bir stratejik ortak olduğunu ifade ederek, ABD'nin Türkiye'yle ilişkilerinin kritik öneme sahip olduğunu vurguladılar.

Ezgi ÇelikAnkara

Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesini Milat'a değerlendiren Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Başbakan Yıldırım'ın ABD temaslarında net bir tutum sergilediğini dile getirerek ABD'nin Türkiye'nin önceliklerini esas almadığının altını çizerek, "Türkiye NATO'da ABD ile müttefik bölgede de önemli bir stratejik ortaktır. Bölgesel konularda ele alınması gereken Suriye ve Irak meselesi, DEAŞ ile mücadele konuları büyük önem arz ediyor.  ABD, Türkiye'nin beklentilerine kalıcı çözümler getirmelidir. Bu noktada Türkiye kararlı duruşunu sürdürmeli ve mesafeli ilişkisini korumalıdır" dedi.

Türkiye, bölgesel bir güçtür

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ersin Onulduran ise, ABD ve Türkiye arasında yapılan görüşmeden olumlu bir hava yansımasının sürpriz olmadığını dile getirdi. ABD ve Türkiye ilişkilerinin Suriye'de ki iç savaş sonrası gerildiğini hatırlatan Onulduran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Türkiye'nin bölgede sesini yükseltmeye başlaması ABD'yi rahatsız etti. ABD'nin Suriye'de Kürtleri kullanmak istemesi ve terör örgütlerine silah desteği vermesini müttefiklik ilişkilerine göre uygun görmeyen Türkiye buna karşı çıktı. Bu nedenle iki ülke arasında ilişkiler gerilmişti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın ve AK Parti'nin bölgede ve dünyada bağımsız bir söylem takip etmesi de ilişkilerin gerilmesini etkiledi. Türkiye bölgesel bir güçtür. İlişkilerin düzelmesinde iki ülkenin de büyük menfaatleri var. Önümüzdeki yıl bu ilişkilerin daha rayına oturacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a yaptırım
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!
Rusya'dan 'YPG koridoru' açıklaması!
Konsoloslukta arama başlatıldı!
Suudi Arabistan konsolosu görevden alındı
Siyonistlerin yeni hizmetkarı!
Dünyada sadece o ilimizde var!
İran ve Rusya'yı çok kızdıracak hamle
Bakan Varank müjdeyi verdi! 81 ile...
AB bildiğiniz gibi değil! Halkın yüzde 22'si...
Başkan Erdoğan sahaya iniyor! İşte kadro...
Cezalarının gerekçesi açıklandı!

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler