Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda yapılan oylamada ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması dünya ülkeleri tarafından açıkça reddedildi. Kararı değerlendiren uzmanlar, "ABD ve İsrail'in beli büküldü, tehdit ve şantaj işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Dünya beşten büyüktür' söylemi vücut buldu" dediler.

Güncelleme: 24.12.2017 11:34

Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda yapılan oylamada ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması dünya ülkeleri tarafından açıkça reddedildi. Kararı değerlendiren uzmanlar, "ABD ve İsrail'in beli büküldü, tehdit ve şantaj işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Dünya beşten büyüktür' söylemi vücut buldu" dediler.

KORAY TAŞDEMİR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ABD'nin Kudüs kararını geri almasını öngörenv tasarı ABD ve İsrail'i hüsrana uğrattı. 128 ülkenin oylarıyla tasarı kabul edildi. 9 ülke ABD'nin kararını desteklerken,35 ülke çekimser kaldı. Türkiye'nin Filidtin ve Kudüs konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde verdiği mücadele bütün dünya tarafından tasdik edildi. Oylamanın sonucunu Milat'a değerlendiren uzmanlar, " Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Dünya beşten büyüktür.' söylemi vücut buldu. Bu oylama ve alınan karar tarihe altın harflerle geçmiştir. Olay dünya tarihinde en önemli siyasi olaylardan biriydi ve tüm coğrafya ipten döndü. Bu işi bu noktalara getiren yiğidin Cumhubaşkanı Erdoğan'ın hakkını vermek gerekir." dediler.

"Dünya beşten büyüktür söylemi vücut buldu

Avukat Koray Kılıç, "Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu şık etik ve etkili bir konuşma yaparak BM temsilcilerinin vicdanlarına hitap etmiştir. Bu konuşmanında BM üye devletlerinin kararında etkili olduğunu düşünüyorum. Bu kararla tüm üye devletlerin Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemlerinin tüm dünya milletleri üzerinde nasıl etkili olduğunu göstermektedir. Amerika ve İsrail'e izledikleri politikanın, karmaşadan ve milletler arasında kaosa sebep olmaktan başka bir işe yaramadığı ilk defa yüksek sesle tüm üye devletler tarafından deklare edilmiştir. Bu oylama ve alınan karar tarihe altın harflerle geçmiştir." diye konuştu.

Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu tasdik edildi

Kılıç, bu kararla Filistin devletinin hukuki ve meşru zeminde tüm BM üyelerince resmen tanındığını belirterek "Dolayısıyla da Doğu Kudüs'ün de Filistin devletinin başkenti olduğu dolaylı olarak üye devletler tarafından kabul edilmiştir. Kısaca Her ne kadar Tavsiye niteliğinde bağlayıcı karar olmamasına rağmen dolaylı olarak Tüm dünyada büyük yankıları olmuştur. Bundan sonra kabul yönünde oy veren ülkelerin politikalarını Filistin lehine izleyeceklerini gösteren tarihi bir karardır. Böylece Amerika'nın; gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu'ndan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir."dedi.

Aşağılık zihniyete karşı Türkiye savaşıyor

Ulusal Gücenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ise "BM kararı tarihi bir zafer olarak tarih sayfalarında yerini aldı ve zannediyorum bu BM tarihinde bir ilk. Bu işi bu noktalara getiren yiğidin hakkını vermek gerekirse Cumhurbaşkanı Erdoğan. elbetteki sayın Erdoğan'la birlikte sayın Binali Yıldırım'ın Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nunda inanılmaz gayretleri var. Olay dünya tarihinde en önemli siyasi olaylardan biriydi ve tüm coğrafya ipten döndü diyebiliriz."dedi. Ortada Filistin sorunu diye adlandırılan sorunun yanlış isimlendirildiğini kaydeden Başbuğ, "Sorunun doğru adı İsrail sorunu. Kudüs üç dinin ruhani merkezi ve şu an İsrail bir savaş veriyor bu aşağılık zihniyete karşılık İslam adına Türkiye Cumhuriyeti savaşıyor. Bakın bu savaşta, ortalıkta Hristiyanlar yok. Onların planı bu savaşı uzaktan seyretmekti. Ama sayın Erdoğan diplomasi trafiğiyle bu oyunu bozdu. İnanılmaz bir siyasi refleksle Vatikan'ı ve diğer Avrupa devletlerini de adeta kaçmak yok gelin buraya dercesine oyuna dahil etti. İİT bir tarihi zaferdi bütün ülkeleri bir araya getirmeyi başardık. Dünya beşten büyüktür sözü dünya birden büyüktüre evrildi." diye konuştu.

İki ülkenin çöküşünü keyifle izleyeceğiz

"Bugüne not düşelim bu toplantı dünyanın başına bela bu iki yapı için sonun başlangıcı." diyen Başbuğ, "Bu iki yapının nasıl çöktüğünü hep birlikte keyifle seyredeceğiz. Bu fitil ateşeleyende ne mutlu ki Türkiye. Yalnız bu hamleleler burada kalmamalı. Yoksa tüm yapılan gaz alma gaz verme olayına dönüşür. Türkiye ve dönem başkanı olarak Kudüs e tüm İslam aleminin sahip çıkmasını sağlamalıyız. İlk yapılması gereken acilen bir İslam barış gücünün kurularak Filistin'in yapacağı davetle kutsal topraklarda konuşlandırmak. Ardından İslam ülkeleri arasında ekonomik işbirliğiyle dünyanın beşten büyük olduiuğunu cümle aleme göstermek."ifadelerini kullandı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Kore'de bir ilk! Tarih netleşti
Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!
Cumhurbaşkanlığı'ndan esnafa müjde!
Af teklifinin detayları belli oldu
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler