Uluslararası Af Örgütü, tarafından yayımlanan raporda Afrin'de yüzlerce sivili öldüren terör örgütü PKK'yı öven ifadeler yer aldı.

Güncelleme: 06.08.2018 10:01

Uluslararası Af Örgütü, tarafından yayımlanan raporda Afrin'de yüzlerce sivili öldüren terör örgütü PKK'yı öven ifadeler yer aldı.

Uluslararası Af Örgütü, PKK'lının kaleminden çıkmış izlenimi uyandıran skandal bir rapor yayınladı. Örgüt görevlisi Lynn Maalouf'un kaleme aldığı Afrin Raporu'nda Türk askeri 'işgalci' olarak nitelenirken, Suriye PKK'sından 'özerk yönetimin askeri gücü' şeklinde bahsedildi. ABD destekli teröristlerin katlettiği binlerce sivilden hiç bahsetmeyen Maalouf'a Afrinliler tepki gösterdi.

Uluslararası Af Örgütü, Afrin'de PKK sözcülüğüne soyundu. 5 yıl önce 'sokak olayları' bahanesiyle işgal ettiği Afrin'de sözde kanton kuran ve bölgede birçok insan hakkı ihlaline imza atan PKK'yı savunur ifadelerle Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak göstermeye çalışan Af Örgütü, adeta Kandil'de yazılmış gibi duran Afrin Raporu'nda birçok skandala imza attı.

Afrin güneybatısındaki Cinderes sokaklarından Türk mevzilerine top atışı yapan teröristler, Af Örgütü'nün raporunda yer bulmadı.

Aynı Af Örgütü, 2015'te Suriye PKK'sı PYD'nin, ülkenin kuzeyinde savaş suçları işlediğini, köyleri yaktığını, halkı da zorla göç ettirdiğini bildiren bir rapora imza atmıştı. Aradan geçen 3 yılın ardından Af Örgütü'nün PKK sözcüsü gibi davranır hale gelmesi dikkat çekiyor. Afrin'de teröristlerin işgaline Zeytin Dalı Harekatı ile meşr\u00fb bir cevap veren Türkiye'yi bölgede düzeni sağladığı için suçlayan Af Örgütü, PKK yandaşlarının iddiaları doğrultusunda hazırladığı raporunda ardı ardına iftiralar sıraladı. Skandal rapora Suriye'de birçok kesimden tepki var.

Burseya Dağı'ndaki tünelleri PKK'nın uyuşturucu hap ticareti için kullandığını gösteren sayısız delilden hiçbiri Af Örgütü raporunda yoktu.

2 binden fazla sivilin durumu görmezden gelindi

Rakka, Humus, Halep, Dera ve Guta gibi kentlerde yaşanan onlarca katliamı görmeyen Uluslararası Af Örgütü, Halep'in en küçük ilçelerinden Afrin için hazırladığı raporunda 'eğitimin engellendiğini' ve 'birçok sivilin cezaevlerinde tutulduğunu' iddia etti. Aynı kuruluş, ABD destekli PKK işgali altındaki Rakka, Tel Abyad, Münbiç, Kamışlı, Rasul Ayn, Tabka, Ayn İsa ve Malikiye'dekiler başta olmak üzere kapısına kilit vurulan onlarca okulu 6 yıldır görmezden geliyor. Diğer yandan örgüt tarafından alıkonulan 2 binden fazla sivilin durumuna dair hiçbir uluslararası adımın atılmaması da çifte standart olarak yorumlandı.

Sivilleri canlı kalkan yapmak isteyen PKK/PYD'nin Afrin merkezden çıkmak isteyenleri engellemek için iş makinesiyle yol kapatma girişimine de raporda değinilmedi.

Türkiye saldırganlığı PKK'lı teröristleri aratmadı

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf'un kullandığı dil ve Türkiye saldırganlığı PKK'lı teröristleri aratmadı. Afrin'den binlerce sivilin ayrıldığını iddia eden Maalouf, PKK'yı 'meşru güç', 5 yıllık işgale son veren Türkiye-ÖSO ittifakını ise 'işgalci' olarak nitelendirdi. Binlerce sivilin PKK tarafından 'canlı kalkan' amaçlı kullanılarak Afrin'den çıkarılması ise raporda tabii ki yer bulmadı. ÖSO güçlerinin sivillere zarar verdiğini savunan Maalouf, Suriye PKK'sından 'özerk yönetimin askeri gücü' diye bahsetti.

Af Örgütü, bölgeyi PKK işgalinden kurtaran Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu'na Afrin halkının teveccühünü de, yürütülen sağlık taraması ve yardım faaliyetlerini de görmedi.

Batılı kurumların ikiyüzlü

Yeni Şafak'a konuşan Raco Yerel Meclis Başkanı Muhammed Fadıl, Batılı kurumların ikiyüzlü davrandıklarını belirtti ve "Bizi bu kanlı örgütten kurtaran Türkiye'ye minnet borçluyuz" dedi. Tüm Afrin halkının 5 yıl boyunca PKK'nın esiri olarak yaşadığını hatırlatan Muhammed Fadıl şunları anlattı: "PKK, Afrin'de sadece 2016-2017 aralığında 700'den fazla sivili infaz etti. İlçemiz Ortadoğu'nun uyuşturucu üretim ve pazarlama merkezine dönüştü. Ailelerinden ve eğitimden koparılan 3 binden fazla çocuk, terör kamplarına mahkum edildi.

Sınır boyu insan ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan terörist yapılanma bu yolla milyonlarca dolar kazandı. Bizim o karanlık dönemlerde yanımızda olmayan Batılılar şimdi örgüt sözcülüğüne soyundu. Suriye'de 7 yıldır her bölgede kan, göç, tehcir varken Afrin'le ilgili yalan raporlar hazırlanması Suriye meselesine dönük uluslararası iki yüzlülüğün en net göstergesidir. Türk ordusu ve Türk Hükümeti Afrinlilerin yanındadır ve bizim gerçek dostumuz Türk, Arap kardeşlerimizdir."

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler