Aff/etmek-dilemek

Güncelleme: 08.06.2018 00:00

Büşra Yalçınkaya

Kalabalıklar içinde yalnızlaştığını fark etti. Tıpkı uzayıp giden gittikçe sonu bitmeyecekmiş hissi veren tünel gibi olduğunu düşündü. Kocaman bir ah çekti. Ruhu daralıyordu. Ruhunun daralmışlığına inşirah huşusu istedi. İsteyebilmenin güzelliğini ruhunda hissedince tevekkeltü al'Allah diyerek hayatındaki tüm güzellikler için şükrünü eda etti.


Peki etrafını çepeçevre saran onlarca güzelliğe rağmen kendini neden bu denli yalnız hissediyordu? Yoksa kendisini yalnızlaştıran kendisi miydi? Oysa ki hiç de namüşane biri değildi. Bir o kadar sevecen ve sempatik idi. Kendisine bu haksızlığı neden yapıyordu. Artık bununla yüzleşmenin zamanı geldiğini bedenine sirayet etmişçesine idrak edebiliyordu. Bunun cevabı yine kendisinde saklıydı. Ne de olsa hasta kendinin doktorudur. Lakin kendine bile itiraf edemediğini göğsünü gererek nasıl haykıracaktı. Aslında lisanında yalnızlık korkulacak kadar müphem değildi. İnsanlara karşı lal olan dili iç muhasebesinde tıpkı bir meftun gibiydi. Oysa ki lal olan dili her an kendini de gönlünü de tarumar ediyordu.

Kalbinde, kocaman kabuk bağlamış yaraları vardı. Yaralarında ki dikiş izleri küçücük kırıntılar olarak kalbinin bir köşesinde yer edinmişti. Kırıntılar küçük olsa da izleri gibi acısı da büyüktü. Çırpınıyordu.

Güzel kalplere dokunabilmek adına acıyan kalbinin muhasebesini yapmadan özünü görmezden gelerek ruhuna inmeye çalışıyordu. Bu mümkün değildi. Çünkü özünü görmediği benliğine tutunamazdı. Oysa ki kalbinde kabuk bağlamış yarayı çığ halini almadan kendini bulabileceği özüne ineceği bir şey vardı.

"Affetmek" kırgınlıklarını unutmaktı. Başta yaşadıklarıyla kendini affetse sonra gönül kırgınlığı olan herkesi kalbine bağladığı zincirlerinden koparsa huzur bulacaktı. Artık bunun farkındaydı. Bir yerlerden başlaması gerekiyordu. Buna gönlünde yatan kırgınlıkları azad ederek başlamıştı. Şimdi sıra ruhunu huzura erdirmekteydi. Ürperen kalbi ve ışıldayan gözleriyle semaya baktı "Ya Afüvv"diyerek secdeye kapandı. Kocaman hafiflediğini gözleri yaşarınca anladı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Romanya için dikkat çeken 15 Temmuz mesajı
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler