Kaçak giriş yapan Afganlar sınırdışı edilmeye başlandı. Aşkale Geri Gönderme Merkezi'nden 591 Afgan ülkelerine geri gönderildi.

Güncelleme: 07.04.2018 14:43

Kaçak giriş yapan Afganlar sınırdışı edilmeye başlandı. Aşkale Geri Gönderme Merkezi'nden 591 Afgan ülkelerine geri gönderildi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son dönemde Türkiye'ye yasadışı yollardan giriş yapan ciddi bir Afganlar uyruklu düzensiz olduğu şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Soylu'nun 7 aydır çalışma yaptıklarını belirttikleri Afgan göçmenler ülkelerine gönderilmeye başlandı. Aşkale Geri Gönderme Merkezi'nde sınırdışı işlemleri tamamlanan 591 Afganistan uyruklu göçmen, Erzurum'dan Kabil'e düzenlenen uçuşla sınırdışı edildi.

Sınırdışı İşlemleri Hızlandırılacak

Konuyla ilgili detaylı bilgi veren İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Afganistan'da devam eden terör eylemleri ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle büyük bir çoğunluğu "genç erkekler"den oluşan Afganistan uyruklu göçmenlerin İran üzerinden Türkiye'ye ve Avrupa ülkelerine doğru yoğun bir şekilde göç etmekte olduğu bilgisi paylaşıldı. Yasadışı yollardan ülkemize giren düzensiz göçmenlerin kolluk kuvvetleri tarafından yakalanarak sınırdışı edilmek üzere Göç İdaresi İl Müdürlüklerimize teslim edildiğini belirten Bakanlık kaynakları düzensiz göçmenlerin buradan çevre illerdeki Geri Gönderme Merkezleri'ne sevk edilerek sınırdışı işlemlerine başlanıldığını şeklinde paylaşımda bulundu. Bakanlık kaynakları, illerde bulunan düzensiz göçmenlerin de sınırdışı işlemlerinin tamamlanmasından sonra önümüzdeki günlerde de sınırdışı işlemleri hızlandırılarak devam edeceğini açıkladılar.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler