Ak Parti kulislerinde, Kahraman'ın aday olmaması durumunda yerine gelebilecek isimler arasında Yazıcı, Bozdağ ve Bahçekapılı gösteriliyor

Güncelleme: 11.11.2017 09:26

Ak Parti kulislerinde, Kahraman'ın aday olmaması durumunda yerine gelebilecek isimler arasında Yazıcı, Bozdağ ve Bahçekapılı gösteriliyor

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, Ak Parti'nin Meclis Başkan adayının kim olacağına ilişkin muamma yarın çözülüyor. Hafta içinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Beştepe'de uzun soluklu bir görüşme yaptığı belirtilen Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dakikada sürpriz bir değişiklik olmazsa yarın (pazar) da İstanbul'da Ak Parti gup başkanvekilleriyle konuyla ilgili bir araya gelecek. Bu görüşmenin ardından Ak Parti'nin Meclis Başkanı adayının isminin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Ak Parti'de, Meclis Başkan adaylığı için kulisler ekim ortasından itibaren hareketlenmeye başladı. İlk etapta Kahraman ile yola devam edileceği kanısının hakim olduğu iktidar grubunda, kasım başı itibarıyla rüzgar tersine döndü. Daha önce "kendisi vazgeçmediği sürece Kahraman ile yola devam edilir" vurgusu yapılan iktidar kulislerinde son üç haftada "Ak Parti'deki değişim Meclis yönetimine de yansıyabilir" görüşü dillendiriliyor.

RENK VERMEDİ

Erdoğan'ın, bu süreçte gerçekleştirdiği parti yetkili kurul toplantılarında isim bazında bir değerlendirmeye girmemesi de parti kulislerinde, "değişim sinyali" olarak değerlendirildi. Bu çerçevede Erdoğan'ın geçen çarşamba akşamı Kahraman ile Beştepe'de bir araya gelmesi adaylık kulislerinde dalgalanmaya yol açtı. Sonucuna yönelik herhangi bir bilgi sızmayan görüşmeye ilişkin kulislerde Kahraman'ın lehine ve aleyhine farklı yorumlar yapıldı. Gözler de Erdoğan'ın milletvekilleriyle başlattığı istişare turlarına çevrildi. Ancak Erdoğan, Kahraman'la görüşmesinin hemen ertesi günü vekillerle yaptığı ilk tur görüşmede de konu gündeme gelmesine karşın yine adaylık için renk vermedi.

İSTANBUL'DA TOPLANTI

Adaylık muammasının sürdüğü AK Parti'de gözler şimdi de Erdoğan'ın, pazar günü İstanbul'da grup başkanvekilleriyle yapacağı görüşmeye çevrildi. AK Parti'nin TBMM Başkan adayının bu toplantıda netleşmesi, ardından da kamuoyuna deklare edilmesi bekleniyor. Son virajda kulislerde ise adaylık konusunda Kahraman'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın isimleri ağırlıklı olarak dillendiriliyor. Erdoğan'ın "değişim" sürecini Meclis kadrolarına yansıtırken sürprizler yapabileceği de ifade edilen kulislerde bu çerçevede halen TBMM Başkanvekilliği görevini yürüten, Cumhurbaşkanı'na yakınlığıyla tanınan ve 3. dönemini tamamlayacak olan Ayşe Nur Bahçekapılı'nın ismi de adaylar arasında sıralanıyor.

BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Anayasa ve iç tüzük uyarınca, TBMM Başkanlığı ve Meclis Başkanlık Divanı'nın diğer üyelikleri için bir yasama dönemi içinde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenler iki yıl, ikinci devre için seçilenler ise dönemin sonuna kadar görevine devam ediyor. Buna göre 22 Kasım 2015'te TBMM Başkanlığı'na seçilen Kahraman'ın görev süresi 22 Kasım 2017 itibarıyla sona erecek. Bu tarihe kadar yeni Meclis Başkanı'nın seçilmesi için anayasa ve iç tüzük hükümleri çerçevesinde 5 günü adaylık başvuru süreci, 5 günü de seçim süreci olmak üzere işletilecek takvim, yarın başlayacak.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

Bu kategorideki diğer haberler