Samsun'da Batı Park bölgesindeki devasa Amazon Kadın Heykeli, çevre halkından tepki görüyor. Hele hele böyle bir heykelin zeminine Türk Bayrağı figürü yerleştirilmesi gönülleri yaraladı.

Güncelleme: 17.04.2018 11:21

Samsun'da Batı Park bölgesindeki devasa Amazon Kadın Heykeli, çevre halkından tepki görüyor. Hele hele böyle bir heykelin zeminine Türk Bayrağı figürü yerleştirilmesi gönülleri yaraladı.

Recep YAZGAN / SAMSUN

Samsun'un Batı Park bölgesindeki iki aslan heykelinin ortasında yer alan devasa Amazon Kadın heykeli ve heykelin altına resmedilen Türk Bayrağı figürünün kaldırılması için başlatılan imza kampanyasına ilgi gün geçtikçe atıyor.

Change.org internet sitesinde başlatılan imza kampanyasına imza atan vatandaşlar heykelin ayaklarının altına kaidesinin etrafından dolanarak yıldız şeklindeki havuz ile tamamlanan Türk Bayrağı resmedilmiş olmasına tepki göstererek bu ucube heykelin bir an önce kaldırılmasını istiyor.

Amazon heykelinin kaldırılması için başlatılan İmza kampanyasının gerekçesi kampanyanın yer aldığı internet sitesinde Amazon Kadın efsanesinin Türk kültürüyle alakası olmadığının yanında Türk Bayrağının bu şekilde yere resmedilmesinin Bayrak Kanuna aykırı olduğu şeklinde ifade ediliyor.

BAYRAK KANUNUNA AYKIRI

İmza kampanyası gerekçesi şu şekilde devam ediyor;

"Bayrak Kanununa göre zemine bu şekilde bayrak resmi yapılamaz.

İlgili kanun, Madde 7 - Yasaklar:

Türk Bayrağı, Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz.

Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Ucube Sapık ve Yunan Masal kitaplarından ilham alınarak milli mücadele şehri Samsun'a dikilmekten imtina edilmeyen Amazon Heykelinin ayaklarının altındaki Ay Yıldızlı Türk Bayrağı, zemin seviyesinde çok fazla dikkat çekmezken havadan çekilen fotoğraflarda tam anlamıyla kendisini gösteriyor.

Samsun'un Terme bölgesinde yaşadıkları turistik ve fantastik bir hayalden öte bir anlam ifade etmeyen Amazon kadınları Samsun'un tarihine musallat edenler de gerçek tarihçiler değiller.

Bu sorumsuz ve milli tarihten azade Halikarnas Balıkçısı zihniyetliler yüzünden Amazon belası Samsun'a yapıştı kaldı.

Mizahi tarafı güçlü şöyle bir hikayesi de var bu işin; Samsun'un Terme ilçesinin eski belediye başkanlarından birisi ilçesi turist çeksin diye bir Amazon Kadın heykelini toprağa gömdürmüş. Ve tarihi kazılardan 'Amazon Kadın Heykeli çıktı' dedikodusunu yaydırmış. Bu yalana kendisi de inanır hale gelmiş.

Her yıl Amazon heykelinin önünde toplanan Termeli kadınların açıklamalarındaki garabete bakın;

"Geçmişini yitiren Geleceğini bitirir, Termeliyiz Amazonuz, Amazonlar Thermodon'dan çıkmıştır, Amazonlar tarihsel bir mirastır, Amazonlar Gerçektir. Amazon büyülü bir sözcük. Amazonların M.Ö 12.yy da Terme'de yaşadıkları ve Terme'nin Amazonların başkenti olduğu bilinmektedir. Biz Termeliyiz, Amazon kadınlarıyız. Ata bineriz. Cirit atarız. Belirlediğimiz hedefi yay kullanıp ok atarak tam 12 den vururuz. DNA'larımız da Amazon kanı taşırız"

BİR AN ÖNCE YIKILSIN

Müslüman Danişmentliler'in bakiyesi Samsun Kalesini binaların bodrumlarına hapseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, bu ucube, sapık ve dinsiz Amazon Kadın heykelini bir an evvel yıkmalıdır.

Yerine Türk tarihini, milli ve manevi değerlerimizi kuşaktan kuşağa anlatabilecek; Malazgirt'i, Çanakkale'yi, Kut'ül Amare'yi ve dahi Afrin'i destanlaştıran kabartmalardan oluşan düzenlemeler yapılmalıdır"

İmza kampanyasına destek vermek için; https://www.change.org/p/samsun-daki-ucube-amazon-heykeli-y%C4%B1k%C4%B1ls%C4%B1n

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler