Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'de büyük infiale sebep olan Ankara'da iki gazinin darp edilmesiyle ilgili hazırladığı iddianamede Doğan Çiçek için 24, Tamer Görkem için 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Güncelleme: 09.01.2018 15:32

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'de büyük infiale sebep olan Ankara'da iki gazinin darp edilmesiyle ilgili hazırladığı iddianamede Doğan Çiçek için 24, Tamer Görkem için 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Ankara'da iki gazi Muzaffer Oktay ve İbrahim Kızıltaş saldıran şüphelilerle ilgili iddianame hazırlandı 

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, iki gaziyi darbeden şüphelilerden Doğan Çiçek hakkında 24, Tamer Görkem hakkında 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı. 

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca Başkentte aileleriyle seyahat ederken bir akaryakıt istasyonunda darbedilen iki gazi hakkında hazırlanan iddianamede, şüpheliler Doğan Çiçek, Tamer Görkem, Barış Y, Batuhan Ö, ve Enes K. hakkında, "kasten yaralama", "mala zarar verme", "devletin egemenlik alametlerini alelen aşağılama," "birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit", "trafik güvenliğini tehlikeye sokma, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alanen aşağılama" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

Gaziler Muzaffer Oktay ve İbrahim Kızılkaş ile birlikte Nehir Ada Kızılkaş, Seda Kızılkaş, Gamze Oktay, Barış Uzun, Mesut Tunca, Mevlüt Üstün, Musa Kaydeci, Muslu Arslan, Mustafa Emet, Gökalp Üstün iddianamede müşteki olarak yer alırken, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı ise davaya müdahillik talebinde bulundu.

Gazileri darbeden şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı

Israrla takip edip darbettiler

Gazilerin darbedilme olayının detaylı bir şekilde anlatıldığı iddianamede mağdur İbrahim Kızılkaş'ın 9. Komando Tugay Komutanlığı tarafından icra edilen Karabıyık-5 operasyonunda terör örgütü PKK ile girdiği çatışmada yaralandığı ifade edildi.

Muzaffer Oktay'ın da Mardin İl Jandarma Komutanlığı emrinde astsubay olarak görev yaptığı sırada askeri aracın geçişi sırasında PKK tarafından yola döşenen bombanın infilak etmesi sonucu gazi olduğu kaydedildi.

Ankara Gaziler Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören gaziler Oktay ve Kızılkaş'ın aileleriyle 4 Kasım 2017'de gezi için Gölbaşı ilçesinden Ankara'ya gelirken, şüpheli Tamer Görkem'in kullandığı araçtaki şüpheli Doğan Çiçek'i, gazilere el kol işaretleriyle hakaret ettiği anlatıldı.

Mağdurların yol boyunca şüpheliler tarafından ısrarla takip edilip taciz edildiklerine dikkati çekilen iddianamede, Eskişehir yolunda trafiğin durması üzerine şüpheliler Doğan Çiçek ve suça sürüklenen çocuk O.Y'nin araçtan inerek mağdurlara saldırdıkları aktarıldı.

Kızılkaş'ın "Biz gaziyiz" demesine rağmen O.Y'nin "muşta" tabir edilen kesici aletle saldırdığı kaydedilen iddianamede, "Diğer mağdurların (gazi aileleri) da bu beyanı tekrar ettikleri, şüphelilerin mağdurlara hitaben 'sizi de gaziliğinizi de sinkaf ederiz, çıkın dışarı, sizi öldüreceğiz' diyerek karşılık verdikleri, şüpheli Çiçek'in gazi Muzaffer'in bulunduğu kapıyı açmaya çalıştığı ancak mağdur İbrahim'in aracın kapılarını ve camlarını kilitlediği, kapıyı açamayan şüphelilerin bu duruma sinirlenerek O.Y'nin eline taktığı muşta ile İbrahim'in bulunduğu taraftaki kapı camını kırdığı ve muşta ile İbrahim'in kafasına yumruklar salladığı, şüpheli Doğan'ın da ön kaputunu yumruklayarak araca hasar verdiği tespit edildi." ifadelerine yer verildi.

Türk bayrağını yırtmak istedi

Trafiğin açılması üzerine olay yerinden kaçmaya çalışan mağdurların bir süre sonra yine şüphelilerin taciz ve tehditlerine maruz kaldığı aktarılan iddianamede, "Şüpheliler, mağdurların önüne makas atmak suretiyle onları durdurmaya çalışıp ve hizalarına geldiklerinde el işaretleriyle 'boğaz kesme' hareketi yapıp tehdit eylemlerini sürdürdü." denildi.

Daha sonra gazilerin şüphelilerden kurtulmak için Eskişehir yolu üzerindeki bir akaryakıt istasyonuna girdiklerine yer verilen iddianamede, gazi ve ailelerinin burada da şüphelilerin saldırılarına maruz kaldıkları bildirildi.

İddianamede olaya ilişkin şu bilgiye yer verildi:

"Şüpheli Doğan Çiçek kapı kolunu kırıp Muzaffer'e tekme ve yumrukla vurduğu, araçtaki diğer mağdurların 'yapmayın, bunlar terör gazisi, sakat, felçli' şeklindeki uyarılarına rağmen şüphelilerin eylemlerini sürdürerek arkadaki mağdurlar Gamze, Seda ve Nehir Ada'ya da tekme ve yumrukla vurdukları, bu sırada istasyondaki çalışanların şüphelileri engellemeye çalıştıkları ancak şüpheli Tamer Görkem'in buna engel olduğu, aynı zamanda Seda Kızılkaş'a tekme ve tokatla vurduğu.

Şüpheli Çiçek'in bu sırada mağdurlar Seda ve Gamze'ye yumruk ve tekme sallarken aracın arka cam tarafındaki Türk Bayrağını almaya çalıştığı, Seda'nın Çiçek'i iteklemesi üzerine, Çiçek'in 'bırak bayrağı, alıp yırtacağım, bırak, senin (...)' diyerek küfür edip Seda'ya ve küçük kızı Ada'ya tekme ve yumruk salladığı, şüphelilerin mağdurların 'biz gaziyiz, sakatız, engelliyiz' şeklindeki uyarılarına rağmen şüphelilerin 'sizin ananızı avradınızı sinkaf ederiz, biz gazileri sevmeyiz, sizi barındırmayacağız, sizin de gaziliğinizin de (...), sizi öldüreceğiz' diyerek tehdit ve hakaret eylemlerini sürdürdüğü."

Çiçek'in olaydan bir süre sonra şüpheliler Enes K, Batuhan Ö. ve Barış Y. ile birlikte akaryakıt istasyonuna gelerek, gazilerin darbedildiği anlara ilişkin güvenlik kamera kayıtlarının silinmesi için buradakileri tehdit ettiği anlatılan iddianamede, bu duruma karşı çıkan istasyon çalışanlarının söz konusu şüpheliler tarafından darbedildikleri kaydedildi.

Şüphelilerin olaya müdahale eden polislere yönelik hakaret ve küfürleri de iddianamede yer aldı. 

İŞTE İSTENEN CEZALAR

Gazi ve yakınlarına şiddet uygulayan şüpheli Doğan Çiçek'in, "devletin egemenlik alametlerini alelen aşağılamadan" "kasten yaralamadan", "mala zarar verme", "birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit", "trafik güvenliğini tehlikeye sokma", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alanen aşağılama" suçlarından 24 yıl 4 aya kadar cezalandırılması talep edildi. 

Şüpheli Tamer Görkem'in de "Kasten Yaralama", "Mala Zarar Verme", "Birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit", "T.C. Hükümetini, Yargı Organlarını, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alanen Aşağılama," ve "Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma" suçlarından 20 yıl 10 aya kadar cezalandırılması talep edildi. 

Ayrıca olay sonrası şüpheli Çiçek ile benzinliğe gidip kamera kayıtlarını almak isteyen ve benzinlik çalışanlarına saldıran şüpheliler Barış Y., Batuhan Ö. ve Enes K.'nin ise kasten yaralama nedeniyle 1 yıl, darp eyleminden dolayı 6 yıl, hakaret ve tehdit suçlarından ise 12 yıl 9 ay kadar hapisle cezalandırılamaları istenildi.

BELDEN AŞAĞISI FELÇLİ GAZİ OKTAY YAŞADIKLARI DEHŞETİ BÖYLE ANLATMIŞTI

Ankara'da, belden aşağısı tutmayan gazi Jandarma Astsubay Çavuş Muzaffer Oktay ve sol bacağını kullanamayan gazi Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Kızılkaş, trafikte çıkan 'yol vermeme' tartışmasında diğer araçtaki 6 kişinin saldırısına uğradı.

2 gazi ve otomobilde bulunan yakınları, kendilerini takip eden 6 saldırgan tarafından dövüldü. 1'i çocuk, 6 kişi hastanede tedaviye alınırken, olay anı da güvenlik kameralarına yansıdı.

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören gazi Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Kızılkaş, "Yaşadığımız olayda şunu sorabilirsiniz? 'Siz onlara lamba mı yaktınız sellektör mü yaktınız?' Yapmadım. Öyle bir olay yaşandı. Başımıza geldi. Keşke gelmeseydi. Ben bu vatan için yine savaşırım. 6 yıl boyunca uzman çavuşluk yaptım ve yine giderim. Benim 2 yaşındaki çocuğumdan ne istediniz? Benim oradaki şehit bayrağım yok. Sen ondan ne istedin? Herşey tamam sen ondan ne istedin? Başka diyecek bir şeyim yok. Durum böyle. Sağolsun herkes yanımızda. Türk milleti yanımızda. Bunu hissettirdiler. Allah razı olsun. Biz onlar için yerlerde çatışıp yaralandıysak... Kimimiz şehit kimimiz gazi olup bir yerlerimizi kaybettiysek... Onlar da bizim değerli olduğumuzu anlattılar. Allah razı olsun Türk milletinden." dedi.

SALDIRI OLAYIYLA İLGİLİ 6 KİŞİDEN 2'Sİ TUTUKLANMIŞ 4'Ü SERBEST BIRAKILMIŞTI

Trafikte tartıştıkları gaziler Muzaffer Oktay ve İbrahim Kızılkaş ile yanlarındaki aile bireylerini darp ettikleri iddiasıyla 6 kişi gözaltına alınmış. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Tamer Görkem ve Doğan Çiçek tutuklandı, B.Y., O.S., E.K. ve B.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı..

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Türk polisi cesedi bulmak için harekete geçti!
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu
Kaşıkçı için acil çağrı: Başlatın
İstanbul'da dev operasyon!
'Sırada Şişe Cam var'
Almanya'dan Suud'a rekor silah satışı
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!
'Dünyadaki en alçak, en gaddar eylem'
ABD Meclisi'nin hedefinde Prens Selman var
Kral Selman ile Sisi görüştü
Prens Selman'a yeni görev!
'Suikast hazırlıkları' görüntüleri ortaya çıktı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Bu kategorideki diğer haberler