Bangladeş Kızılay'ı Başkanı Prof. Dr. Habib Millat, Myanmar ordusu ile Budist rahiplerin biran önce durdurulmaması halinde, dünyanın yüzbinlerce insanın yok oluşunu seyredeceğini söyledi. Millat, Arakan'da bir insanlık felaketinin yaşandığını dile getirdi.

Güncelleme: 07.11.2017 10:27

Bangladeş Kızılay'ı Başkanı Prof. Dr. Habib Millat, Myanmar ordusu ile Budist rahiplerin biran önce durdurulmaması halinde, dünyanın yüzbinlerce insanın yok oluşunu seyredeceğini söyledi. Millat, Arakan'da bir insanlık felaketinin yaşandığını dile getirdi.

İSMAİL ZELVİ-ANTALYA

Arakan'da devam eden trajedinin yalnızca insani yardımla çözülemeyeceği, uluslararası kuruluşların bir an önce Myanmar ordusu ile katliam peşinde koşan Budist rahipleri durdurması gerektiği belirtildi. Bangladeş Kızılay'ı Başkanı Prof. Dr. Habib Millat, yüzbinlerce insanın hayatta kalabilmesi için diplomasi sürecinin bir an önce tamamlanması gerektiğini açıkladı.

İnsanlar ölüme terkedildi

Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Komitesinin genel kurulu vesilesiyle Antalya'da bulunan Millat, sorularımızı cevaplandırdı. Arakan'daki durumun her gün daha da kötüleştiğine dikkat çeken Millat, "Arakan'da resmi rakamlara göre 600 bin; gerçek rakamlara göre ise bundan çok daha fazla sayıda Müslüman büyük bir felaketle boğuşuyor. Felaket bölgesine şahsen çok gittim. 80 binden gazla insan sınırda geçici barınma olanaklarıyla ve kötü koşullarda mücadele ediyor. Bunların çoğu kadın ve çocuklar. Bu felaket insanlığın bu zamana kadar karşılaştığı insan eliyle yapılmış en büyük felaket. Bangladeş hükümeti olarak insani yardım amacıyla sınırlarımızı açıyoruz. Ancak hala büyük miktarda barınma, gıda, su ve ilaç gibi hayatta kalmak için gerekli olan yardımlara ihtiyaç var. Bildiğiniz gibi kış kapıda ve yardımların aciliyeti de gittikçe artıyor. Şu anda ben bu insanların yaklaşan ağır mevsim koşullarıysa nasıl mücadele edeceklerini bilmiyorum. Türkiye'nin de yardımda bulunduğu kamplardan birini ziyaret ettiğimizde 8 çocuklu bir kadın bu çocuklarından beşinin öldürüldüğünü söyledi. İşkence edilmiş ve tecavüze uğramış çok sayıda kadınla karşılaştık. Bu insanlar sınır hattında ağır bir mücadele veriyorlar. Çocuklar ailelerinin gözü önünde kurşunlarla öldürülüyor. Açıkcası ICRC burada en çok ilgilenen kuruluş." dedi

Politik adımlar atılmalı

Felaketin çözümü için politik adımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Millat, "Bu felaketin çözümü için politik adımlara ihtiyaç var. Şu anda yapılanların hiçbiri kalıcı çözümler değil. Bir diplomasi süreci devam ediyor. Başbakanımız da Birleşmiş Milletler'de bu felaketi gündeme getirdi. Diplomasi sürecinin bir an önce sonuca varması yüzbinlerce insanın hayatta kalabilmesi için büyük önem taşıyor." şeklinde konuştu,

Türkiye'ye teşekkür

Arakan'da katliamın başlamasıyla Türkiye'nin çok hassas bir tutum takındığını belirten Millat, Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan'a duyarlılığı sebebiyle teşekkür etti. Millat, "Kendisi bu bölgeyi yüksek seviyede bir heyetle birlikte ziyaret etti. Türkiye başta olmak üzere Müslüman ülkelerin bu sorun için çalıştıklarını biliyoruz. Ve bu çabalar bizim bölgedeki yardım faaliyetlerimizi daha da kolay hale getiriyor. Fakat daha gidecek çok yolumuz var. Şu anda kalıcı çözümün ne olacağına hiç kimsenin bir fikri olduğunu düşünmüyorum. Myanmar hükümeti ve ordusu geri çekilmediği sürece hiçbir şey olmayacak. Yardım kuruluşlarıyla çok daha fazla koordinasyon gerekiyor. Şu anda her türlü yardıma çok acil ihtiyacımız var. Su, içme suyu, gıda, temizlik, ilaç\u2026 Yaşatmak için ne gerekiyorsa her şeye ihtiyacımız var. Şu andaki çözümlerin çoğu geçici. Uzun vadeli çözümlere ihtiyacımız var. Türkiye'den gelen yardımlar için çok minnettarız. Türkiye ile birlikte diğer ülkelerin de yardımları devam ediyor. Ancak sorunu kalıcı olarak çözmek için yeterli değil" şeklinde konuştu.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Türk polisi cesedi bulmak için harekete geçti!
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu
Kaşıkçı için acil çağrı: Başlatın
İstanbul'da dev operasyon!
'Sırada Şişe Cam var'
Almanya'dan Suud'a rekor silah satışı
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!
'Dünyadaki en alçak, en gaddar eylem'
ABD Meclisi'nin hedefinde Prens Selman var
Kral Selman ile Sisi görüştü
Prens Selman'a yeni görev!
'Suikast hazırlıkları' görüntüleri ortaya çıktı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Bu kategorideki diğer haberler