ARFF memuru havaalanlarında oluşacak herhangi bir acil durumda müdahale etmeleri için oluşturulmuş birimdir. Peki çalışma şartları nelerdir? Haberimizi sizler için derledik.

Güncelleme: 17.04.2018 11:24

ARFF memuru havaalanlarında oluşacak herhangi bir acil durumda müdahale etmeleri için oluşturulmuş birimdir. Peki çalışma şartları nelerdir? Haberimizi sizler için derledik.

ARFF memurları havaalanlarında uçaklarda yaşanabilecek yangın gibi durumlarda müdahale etmesi için oluşturuldu. İşte ARFF memuru hakkında bilgiler...

ARFF memuru ne iş yapar?

Arff memurları, havaalanı içerisinde veya uçuş esnasında oluşabilecek her türlü acil durumlara, yangınlara veya teknik arızadan kaynaklı herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayan ekiplerdir. Bu ekipler hem uçakların onarımı ve bakımıyla ilgilenirken hem de acil bir durumda pistte bulunabilirler. Oluşabilecek herhangi acil bir duruma karşı arff memurları, 7 gün 24 saat boyunca vardiyalı bir şekilde çalışmaktadırlar. Havaalanları resmi tatillerde de açık olduğundan arff memurlarının da resmi tatili yoktur. Arff teşkilatının varlığı ve uçuş güvenliğindeki rolü Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) için çok önemli olduğundan arff memurları belirli aralıklarla bu konferans tarafından denetlenirler. 

ARFF memuru nasıl olunur?

Arff memuru olma şartları, diğer devlet memurluğu şartlarına göre biraz farklıdır. Bu şartlar: 
1.    En az 1.70 santimetre boyunda ve erkek olmak
2.     28 yaşını aşmamış olmak
3.     Meslek Yüksekokulu mezunu olmak
4.    Fiziki ve psikolojik herhangi bir probleme sahip olmamak 
5.    Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 10 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak
6.    Yurdun her yerinde ARFF (Hava Alanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) memuru olarak görev yapabileceğine dair Sağlık Kurulu Raporu almış olmak

Tüm bu şartları yerine getirdikten sonra KPSS'den belirli bir ortalamanın üzerinde not almak, arff memuru olmanın son aşamasıdır.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler