USMED Avrupa Başkanı Ardıç, 'Sosyal medya üzerindeki kısıtlamalar bizlere bir kez daha Avrupa ülkelerinin kendilerinin siyasi çıkarları ve ülke menfaatleri söz konusu olduğunda rahatlıkla ikiyüzlülük yapabildiklerini gösteriyor.' dedi.

Güncelleme: 25.08.2017 14:35

USMED Avrupa Başkanı Ardıç, 'Sosyal medya üzerindeki kısıtlamalar bizlere bir kez daha Avrupa ülkelerinin kendilerinin siyasi çıkarları ve ülke menfaatleri söz konusu olduğunda rahatlıkla ikiyüzlülük yapabildiklerini gösteriyor.' dedi.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Avrupa Başkanı Mehmet Ardıç, "Uygulamış oldukları sosyal medya üzerindeki kısıtlamalar bizlere bir kez daha Avrupa ülkelerinin kendilerinin siyasi çıkarları ve ülke menfaatleri söz konusu olduğunda rahatlıkla ikiyüzlülük yapabildiklerini gösteriyor." dedi.

Ardıç, Facebook'un Almanya'da yaklaşan seçimler üzerine 10 bin hesabı silmesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'da özgürlüklerin kısıtlanmasına Almanya'daki söz konusu olayla bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

Almanya Federal Meclisi'nin baskısı üzerine Facebook'taki bazı hesapların silindiğini anımsatan Ardıç, "Daha önce Fransa ve İngiltere'de karşılaştığımız bu özgürlük kısıtlayıcı uygulama Avrupa'da seçim kaygısına düşen siyasilerin ilerleyen zamanlarda daha da sıkça uygulayacağı bir yöntem haline geleceği benziyor." dedi.

Ardıç, Almanya'daki çifte standartlı uygulamalardan rahatsızlık duyduklarını, yapılan bu uygulamanın ve özgürlük kısıtlayıcı girişimlerin karşısında olduklarını kaydetti.

Avrupalı siyasetçilerin uyguladıkları kısıtlamalarla aslında sosyal medya dışındaki yazılı ve görsel medya üzerindeki baskıyı da artırdıklarını işaret eden Ardıç, bu yasaklamaların ve hesap kapatmaların birçok sivil toplum kuruluşu tarafında tepkiyle karşılanmasını beklediklerini ifade etti.

Sansür konusunda birtakım endişeler taşıdıklarına işaret eden Ardıç, "Konu Türkiye olduğunda defaatle iki yüzlülüğünü sergileyen Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye'ye 'özgürlükçü olmadığı, medyayı yönlendirdiği, sosyal medyada baskıcı ve kısıtlayıcı olduğu' şeklinde eleştiriler yaparken, bu uygulamış oldukları sosyal medya üzerindeki kısıtlamalar bizlere bir kez daha Avrupa ülkelerinin kendilerinin siyasi çıkarları ve ülke menfaatleri söz konusu olduğunda rahatlıkla ikiyüzlülük yapabildiklerini gösteriyor." görüşünü dile getirdi.

Mehmet Ardıç, sosyal medya özgürlüğünü kısıtlamak isteyen Avrupalı yöneticilerin hesapları kapatma dışında da baskılarını ve yaptırımlarını diğer tüm ağlar üzerinde uygulamalarının endişesini taşıdıkları bildirdi.

Terör faaliyetleri dışında insanların düşüncelerini özgürce ifade etmesine kısıtlama getirilmesini tasvip etmediklerine dikkati çeken Ardıç, "Bu kısıtlamalardan vazgeçilmesini bekliyoruz. USMED Avrupa başkanlığı olarak ekibimizle birlikte tüm Avrupa ülkelerinde bu haksız uygulamanın karşısında olup takipçisi olacağımızı bildiriyoruz." diye konuştu. AA/ İzzet Taşkıran

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a yaptırım
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!
Rusya'dan 'YPG koridoru' açıklaması!
Konsoloslukta arama başlatıldı!
Suudi Arabistan konsolosu görevden alındı
Siyonistlerin yeni hizmetkarı!
Dünyada sadece o ilimizde var!
İran ve Rusya'yı çok kızdıracak hamle
Bakan Varank müjdeyi verdi! 81 ile...
AB bildiğiniz gibi değil! Halkın yüzde 22'si...
Başkan Erdoğan sahaya iniyor! İşte kadro...

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler