MÜZAKERE

Güncelleme: 16.05.2018 00:01

MÜZAKERE

Prof. Dr. Mustafa TEKİN

Fransa'da Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan ile Yahudi ve Hıristiyan cemaatlerinin aralarında bulunduğu bir grup 300 imzalık bir bildiri yayımladılar. Bildiri, Kur'an-ı Kerim'de şiddet içerdiğini iddia ettikleri ayetler ile Hıristiyan ve yahudi aleyhtarı ayetlerin çıkarılmasını talep ediyor.

Bu talepler bende birkaç boyutlu çağrışımlar uyandırdı. Öncelikle bu taleplerin bir hadsizlik olduğunu belirtmeliyiz. Zira, herhangi dini ya da inancı eleştirmeniz mümkündür ama onların metinlerini değiştirmeyi talep etmeniz açıkça bir müdahale anlamına gelir. Bunu da en fazla o toplantıya katılan yahudi ve hıristiyan cemaatlerinin bilmesi gerekir.

Kitab-ı Mukaddes'ten şiddet içeren birçok ayeti örnek vermemiz mümkündür. Şimdi Kitab-ı Mukaddes'teki bu ayetlere bakarak değiştirilmesini mi talep edeceğiz? Bu talebi dile getiren yahudi ve hıristiyanların, müslümanlara teklif götürmeden önce tutarlılık gereği, kendi kitaplarında değişiklik yapmaları gerekmez mi? Bu, meselenin bir boyutudur.

İşte burada bir de ayetleri anlama ve bağlam meselesi devreye girmektedir. \u00c2yetler, belirli bir bağlamda inmişlerdir. Dolayısıyla o bağlamlarından kopararak, ayetleri anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak problemli bir durumdur. Anlaşılmaktadır ki, Sarkozy, üç eski başbakan ile Yahudi ve Hıristiyan toplulukları bu hataya düşmektedirler. Tıpkı İslam dünyasında neo-selefilerin yaptığı gibi. Onlar da ayetlerden öfkeli bir İslam üretmekte, önüne geleni tekfir etmekte, ayetleri literal yani harfi harfine okuyup bağlamdan kopardıklarında, bir şiddet söylemi ve eylemi üretmektedirler.

Meselenin tartışılması gereken iki önemli boyutu vardır. Birincisi, Fransa ve Avrupa'nın diğer bazı ülkelerinin din ve insanların dini inançlarına karşı katı tutumları ve ürettikleri şiddettir. Bir dini inanca sahip olma, bunu ifade etme, dini inançlarını yerine getirme temel bir insan hakkıdır. Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, bunu kabul etmişlerdir. Fakat yıllardan beri, minare, başörtüsü, dış ezan ciddi bir sorun olarak kendisini göstermektedir. İngiltere'de dışarıda çan sesleri duyulduğu halde dışarıya ezan sesi okunmaz. Fransa'nın özelde başörtüsüne karşı tutumu katıdır. Peki tüm bu tutarsızlıkları nasıl açıklayacağız? Doğrusu açıklanamaz.

Diğer yandan Avrupa'nın yüzyıllardan beri, Afrika toplumları başta olmak üzere tüm dünyada çıkardıkları çatışmalar, sömürüler, talanlar vb. bunları şiddet kategorisinin dışında mı tutacağız? Köle ticaretinin kurumsallaşması, yollarda binlerce zencinin ölmesini nasıl izah edeceğiz?

Üzerinde durulması gereken ikinci mesele de, Sarkozy ve diğerlerinin bu açıklamaları karşısında üretilen söylen ve takınılacak tavırdır. Bazı açıklamaların kötü bir dil ve söylemle üretildiği hiç gözlerden kaçmıyor. Sarkozy ve diğerlerinin açıklaması karşısında, kaba tavırlar ve hakaret içeren bazı açıklamaların, uzun vadede onlar lehine deftere yazıldığını hesaplamak gerekir. Dolayısıyla Müslümanların bu benzeri açıklamalar karşısında sükunetlerini kaybetmeden, düzgün bir dil ve üslupla cevap vermeleri gerekiyor. Cevap vermekten kastımız da, neye niçin karşı çıktığımızın ayan beyan belli edilmesi ve bunun gerekçeleri.

Batılıların Müslümanları şiddet yanlısı olarak gösterme stratejileri devam ediyor. Stratejik şekilde hareket, bunun farkındalığıyla birlikte ona uygun bir dil ve söylem üretmekten geçer. Aşırı duygusal refleksleri, sövgüler, hakaretler ise maalesef batılıları doğrulayan bir done haline gelirler.

Hiçbir dinin temel metni ve inançlarına dışarıdan müdahale kabul edilebilir bir şey değildir. Ama ayetleri de doğru anlamak gerek.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
AK Parti: En alçak, en gaddar eylem
Erdoğan'dan kritik Kaşıkçı açıklaması!
ABD basını: 'Olayı Erdoğan aydınlattı'
O iki ismi Selman görevden aldı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?
Suudi Arabistan cinayeti kabul etti
ABD'den flaş Kaşıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Bu kategorideki diğer haberler