Günümüz insanının artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemediğini ifade eden Yazar M. Altar Kaplan, ' Yazıdan çok görsel etkili. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etki bir romana bedel' dedi.

Güncelleme: 10.01.2016 00:57

Günümüz insanının artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemediğini ifade eden Yazar M. Altar Kaplan, ' Yazıdan çok görsel etkili. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etki bir romana bedel' dedi.

RÖPORTAJ: Özlem Doğan

FOTOĞRAFLAR: Bahadır Emre Bozkurtlar

Günümüz dünyası bizi siyasete, ekonomiye ve gündelik yaşamın sıkıntılarıyla meşgul olmaya itse de, sanat ve edebiyat, yaşadığımız karmaşanın içinde ruhumuza bir nebze de olsa huzur verecek ve kendimizi tanıyabilecek yegane güzellikler barındırıyor. Kitapları oluşturan büyülü cümleler, bize bizi anlatan hikayelerin kahramanları, günlük hayatın endişelerini bir süreliğine de olsa bir kenara bırakmamızı sağlıyor. Kültürlü toplumlar ancak kitaba gerektiği değeri veren ve okumayı seven bireylerle oluşturulabilir. Sanat ve edebiyat bir toplumun vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir parçası olduğunda o toplumun kalitesi de yükselir. Papadopulos Apartmanı ile ilgi uyandıran Yazar M. Altar Kaplan'la romanı Halifeler Köyü'nü, yazarlığı ve insana dair ayrıntıları konuştuk.

Her şeyden önce yazı

Yazı, fotoğraf ve enstalasyon sanatçısı olarak kendinizi bu üç daldan hangisine daha yakın hissediyorsunuz? Yoksa üçü de sizi tanımlayan ve tamamlayan unsurlar mı?

Benim için her şeyden önce yazı gelir. Yazmak da enstalasyon yapmaktır. Sanatçılık kendini bir şekilde ifade etmektir. Yazarlık da bir sanatçılıktır. Ben kendimi yazıyla ifade etmeyi seviyorum. Enstalasyon ve fotoğraf da yazılarımı tamamlayan ilgi alanım.

Roman karakterlerinizi kurgularken izlediğiniz bir yol var mı?

Ben romanda karakter yaratımına inanmıyorum. 19. yüzyıldan itibaren edebiyatı anlayıp romanları okuyabilmemiz için çizilen yollardan bir tanesi karakter yaratımı ibaresi. Günümüz yazarlık okullarını da gereksiz buluyorum. Ben kendimin bile bazen uzağında olduğumu düşünüyorum. Yazdığım ve yazacağım romandaki tüm karakterler kendimden parçalar taşır. Bir sanat eserinde öncelikle samimiyet olmalı.

Halifeler Köyü adlı romanınız bir köyün temettü defterleri üzerine kurgulanmış. Hikayenizin ana fikri nasıl ortaya çıktı?

Yüksek lisans tezimi temettü defterleri üzerine yaptım. Bu tezi hazırlarken gidip Osmanlıca öğrendim. Romandaki köyün defterlerini buldum. Romanın içindeki bilgiler tamamen gerçek bilgilerle örtüşüyor. Sadece temettü defterlerindeki isim ve rakamları değiştirdim. Fakat romandaki gibi altı köyün defteri gerçekten kayıp.

Bazı sonlar okuyucuya bırakılmalı

Bir yazar roman da her şeyi açıklamalı mı? Hikayenin bazı taraflarının gizemli kalması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Bazı sonların okuyucunun hayaline bırakılması gerektiği kanaatindeyim. Romanın en can alıcı kısmı yani temettü defterlerini kuyuya kim attı, bunu ben bile bilmiyorum. Romanın içinde araştırmacı notuna, bir köpeğin ve bir ağacın düşüncelerine de yer verdim.

Romanın başkarakteri olan kadının iç dünyasında din ve insan ilişkisi öne çıkıyor. Bu kurgulamada sizi en çok ne etkiledi?

Sevmek, buna imkanın varken vazgeçebilmek demektir. Kadı bu inanca sahip bir adam. Çocukluğunda o günün koşulları gereği uzakta eğitim almış. Yıllar geçtikçe yalnızlığının vermiş olduğu süreçte var oluşunu anlamlandırmaya çalışıyor. Kadı devlet demek ama kimsesizliğinin içinde boğuluyor. Bu yüzden sürekli dini sorguluyor. 'Hayatım boyunca kendimden başka herkes oldum' diyor.

Aylan bebeğin fotoğrafı romana bedel

Gelişen teknolojiyle birlikte hızlı tüketen çağımız insanı, kalın kitapları okumaya ne kadar vaktini harcıyor sizce?

Günümüz insanı artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemiyor. Fakat görsel öyle değil. İnsanlar artık hızlı tüketim kültürünün bir parçası olmuş durumda. Ben bazı duyguların fotoğrafla daha iyi anlatılabileceği kanaatindeyim. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etkiyi yazıyla sağlayamazsın.

Cemaat hiçbir bedel ödemedi

Kitapta bahsettiğiniz danışman hocanız gerçekten intihar etti mi? Yoksa o da kurgunun bir parçası mı?

Danışman hocamın intihar etmesi bir kurgu. Açıkçası akademisyenlerden de pek haz etmiyorum. Çünkü İstanbul Üniversitesi'nde okuduğum yıllarda başörtüsü yasağı vardı ve bu yasağa karşı çıkan biri olarak, arkadaşlarımla beraber ön saflarda yer alıyordum. Başörtülü kardeşlerimizi savunmamız dolayısıyla cemaat bizim gibilerin bir yerlere gelebilmesini engelledi. Kendi adamlarını akademisyen yapmak için her yolu denediler. Kendi elemanlarını muhafaza etmek ve Kemalistlere yaranmak için yasağı desteklediler. Hiçbir eyleme ve mücadeleye katılmadılar, hiçbir bedel ödemediler. Başörtüsü sorununun o dönemde kötürüm hale gelmesinin bir numaralı müsebbibi cemaattir.

Orta Toroslar'ın saklı güzellik: Uçansu Şelalesi

Liselilerden ithalata son veren üretim

Aynı atölyede 41 yıldır karı koca ter döküyor

SAHA İstanbul savunmanın çekim merkezi oldu

'Doğu'nun Çukurova'sı' kuşlarla cıvıl cıvıl

Günün diğer manşetleri

Şükür terapisi

Terapi, kişinin isteklerini, hedeflerini netleştiren, yaşam kalitesini arttırmayı sağlayan bir olgudur. Bir bakıma hayata farkındalık katar. Bireyin zorluklar karşısında kendisini nasıl güçlü hissetmesi gerektiğine yardımcı olur. Hayatta bir çok öğrenilmiş çaresizlikler vardır. Geçmişten gelen acılar hatıralarda canlı tutulur. Her akla ve dile gelişinde acılar aynı tazeliği ile yaşanır. Terapi bu olayları yeniden yapılandırmayı öğretir. Bireyin öncelikle kendisine ve nimet verene güvenmesini sağlar. Bir bakıma problem çözme becerisi olan terapiye, eldeki nimetler görülerek girilirse başarı kesin gibidir. Zira elde olan nimetler bu durumlarda pek görülmemektedir. Sahip olunan nimetleri kaybetme korkusu olmaması da bir tür şükürsüzlük değil midir?

Yolda kalan aracı çekmek artık çok kolay

Elektrikle çalışan bu küçük araç, 9 tonun üzerinde çekiş gücüne sahip. Yolda kalan aracınızı kolaylıkla çekmenize ve dilediğiniz yere götürmenize yardımcı olur.

1975 yılında Marmara Denizi'nde petrol arama çalışmaları

Robot köpeklerden ilginç gövde gösterisi!

Böyle bir havalimanı hiç gördünüz mü?

Dünyanın en iyi havalimanı olarak gösterilen Singapur'daki Changi Havaalanı, şimdi dünyanın en yüksek kapalı şelalesini sunuyor. Jewel Rain Vortex, topladığı yağmur sularını çatıdan yedi kat aşağıya doğru dairesel bir şelale içinde gönderiyor.

ABD'den Türkiye'ye bir teklif daha
'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'
CHP zihniyeti dışlayıcıdır
YSK, İstanbul seçimini yenilemeli
Mazbataya FETÖ ve PKK sevindi
CHP sözünü tutsun
Dakika 1 gol 1! Ekrem İmamoğlu'ndan skandal genelge
AK Parti'de 10 isimle yollar ayrılacak
Müjdeli haber: Ramazan Bayramı tatili 9 gün
Türk jetleri Yunan komutanı taciz etti iddiası yalanlandı
FETÖ'cü hain hem parmak izini hem darbe toplantısını inkar etti
Kabine toplantısı bitti! Kalın'dan flaş açıklamalar...
İmamoğlu'dan Demirtaş'a övgüler!
Sanki 'FETÖ İmamı' başkan oldu! FETÖ'cüler ve 'Gezi'ciler mutluluktan uçtu...
HDP 31 Mart'ın diyetini istiyor!

'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'

TÜRKAD Başkanı Mehmet Sarı, İstanbul İl Seçim Kurul tarafından mazbatası verilen Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edileceğini söyledi. Sarı, YSK'ya yapılan olağanüstü itirazda seçmen iradesine açık bir müdahalenin kanıtlandığını belirterek YSK'nın daha önceki içtihatlarına dayanarak seçimleri yenileyeceği ifade etti.

YSK, İstanbul seçimini yenilemeli

AK Parti'nin İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı olağanüstü itiraza yönelik değerlendirmelerde bulunan Hukukçular, YSK'nın seçimleri yenilemekten başka bir seçeneği olmadığını vurguladı.

Mazbataya FETÖ ve PKK sevindi

Almanya, Fransa ve Yunanistan'dan sonra CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı kutlamalarına kökü dışarıda kuruluş FEMEN'den de ahlaksız bir paylaşımla destek geldi.

CHP sözünü tutsun

Hak İş Genel Başkanı Arslan, MİLAT'a “Emekçilere Uygulanan Baskı ve Tehditleri” anlattı: “İlk haftadan baskı ve tehditle suç işlemeye başladılar. Kemal bey seçim öncesi verdiği sözü tutmalı” dedi.

Dolar güne nasıl başladı?

YSK kararlarının ardından hareketlilik yaşayan dolar TL kuru 19 Nisan Cuma gününe 5,83 bandından başladı.

En Çok Okunan Haberler