Günümüz insanının artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemediğini ifade eden Yazar M. Altar Kaplan, ' Yazıdan çok görsel etkili. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etki bir romana bedel' dedi.

Güncelleme: 10.01.2016 00:57

Günümüz insanının artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemediğini ifade eden Yazar M. Altar Kaplan, ' Yazıdan çok görsel etkili. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etki bir romana bedel' dedi.

RÖPORTAJ: Özlem Doğan

FOTOĞRAFLAR: Bahadır Emre Bozkurtlar

Günümüz dünyası bizi siyasete, ekonomiye ve gündelik yaşamın sıkıntılarıyla meşgul olmaya itse de, sanat ve edebiyat, yaşadığımız karmaşanın içinde ruhumuza bir nebze de olsa huzur verecek ve kendimizi tanıyabilecek yegane güzellikler barındırıyor. Kitapları oluşturan büyülü cümleler, bize bizi anlatan hikayelerin kahramanları, günlük hayatın endişelerini bir süreliğine de olsa bir kenara bırakmamızı sağlıyor. Kültürlü toplumlar ancak kitaba gerektiği değeri veren ve okumayı seven bireylerle oluşturulabilir. Sanat ve edebiyat bir toplumun vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir parçası olduğunda o toplumun kalitesi de yükselir. Papadopulos Apartmanı ile ilgi uyandıran Yazar M. Altar Kaplan'la romanı Halifeler Köyü'nü, yazarlığı ve insana dair ayrıntıları konuştuk.

Her şeyden önce yazı

Yazı, fotoğraf ve enstalasyon sanatçısı olarak kendinizi bu üç daldan hangisine daha yakın hissediyorsunuz? Yoksa üçü de sizi tanımlayan ve tamamlayan unsurlar mı?

Benim için her şeyden önce yazı gelir. Yazmak da enstalasyon yapmaktır. Sanatçılık kendini bir şekilde ifade etmektir. Yazarlık da bir sanatçılıktır. Ben kendimi yazıyla ifade etmeyi seviyorum. Enstalasyon ve fotoğraf da yazılarımı tamamlayan ilgi alanım.

Roman karakterlerinizi kurgularken izlediğiniz bir yol var mı?

Ben romanda karakter yaratımına inanmıyorum. 19. yüzyıldan itibaren edebiyatı anlayıp romanları okuyabilmemiz için çizilen yollardan bir tanesi karakter yaratımı ibaresi. Günümüz yazarlık okullarını da gereksiz buluyorum. Ben kendimin bile bazen uzağında olduğumu düşünüyorum. Yazdığım ve yazacağım romandaki tüm karakterler kendimden parçalar taşır. Bir sanat eserinde öncelikle samimiyet olmalı.

Halifeler Köyü adlı romanınız bir köyün temettü defterleri üzerine kurgulanmış. Hikayenizin ana fikri nasıl ortaya çıktı?

Yüksek lisans tezimi temettü defterleri üzerine yaptım. Bu tezi hazırlarken gidip Osmanlıca öğrendim. Romandaki köyün defterlerini buldum. Romanın içindeki bilgiler tamamen gerçek bilgilerle örtüşüyor. Sadece temettü defterlerindeki isim ve rakamları değiştirdim. Fakat romandaki gibi altı köyün defteri gerçekten kayıp.

Bazı sonlar okuyucuya bırakılmalı

Bir yazar roman da her şeyi açıklamalı mı? Hikayenin bazı taraflarının gizemli kalması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Bazı sonların okuyucunun hayaline bırakılması gerektiği kanaatindeyim. Romanın en can alıcı kısmı yani temettü defterlerini kuyuya kim attı, bunu ben bile bilmiyorum. Romanın içinde araştırmacı notuna, bir köpeğin ve bir ağacın düşüncelerine de yer verdim.

Romanın başkarakteri olan kadının iç dünyasında din ve insan ilişkisi öne çıkıyor. Bu kurgulamada sizi en çok ne etkiledi?

Sevmek, buna imkanın varken vazgeçebilmek demektir. Kadı bu inanca sahip bir adam. Çocukluğunda o günün koşulları gereği uzakta eğitim almış. Yıllar geçtikçe yalnızlığının vermiş olduğu süreçte var oluşunu anlamlandırmaya çalışıyor. Kadı devlet demek ama kimsesizliğinin içinde boğuluyor. Bu yüzden sürekli dini sorguluyor. 'Hayatım boyunca kendimden başka herkes oldum' diyor.

Aylan bebeğin fotoğrafı romana bedel

Gelişen teknolojiyle birlikte hızlı tüketen çağımız insanı, kalın kitapları okumaya ne kadar vaktini harcıyor sizce?

Günümüz insanı artık yüz sayfalık bir kitabı bile okumak istemiyor. Fakat görsel öyle değil. İnsanlar artık hızlı tüketim kültürünün bir parçası olmuş durumda. Ben bazı duyguların fotoğrafla daha iyi anlatılabileceği kanaatindeyim. Aylan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin yansıdığı bir kare tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu fotoğrafın uyandırdığı etkiyi yazıyla sağlayamazsın.

Cemaat hiçbir bedel ödemedi

Kitapta bahsettiğiniz danışman hocanız gerçekten intihar etti mi? Yoksa o da kurgunun bir parçası mı?

Danışman hocamın intihar etmesi bir kurgu. Açıkçası akademisyenlerden de pek haz etmiyorum. Çünkü İstanbul Üniversitesi'nde okuduğum yıllarda başörtüsü yasağı vardı ve bu yasağa karşı çıkan biri olarak, arkadaşlarımla beraber ön saflarda yer alıyordum. Başörtülü kardeşlerimizi savunmamız dolayısıyla cemaat bizim gibilerin bir yerlere gelebilmesini engelledi. Kendi adamlarını akademisyen yapmak için her yolu denediler. Kendi elemanlarını muhafaza etmek ve Kemalistlere yaranmak için yasağı desteklediler. Hiçbir eyleme ve mücadeleye katılmadılar, hiçbir bedel ödemediler. Başörtüsü sorununun o dönemde kötürüm hale gelmesinin bir numaralı müsebbibi cemaattir.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

Kanser tedavisinde yeni dönem

Bakan Kasapoğlu, kitap fuarını ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlerimizin kitaba olan ilgisi, bizi geleceğimiz adına ümitlendiriyor." dedi.

Kangallar ile kedilerin şaşırtan dostluğu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bir ailenin beslediği dört Kangal köpeği ile üç kedinin arasındaki sıra dışı dostluk, görenleri şaşırtıyor.

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

Tehdit gibi çıkış!
Gazze için gösteri düzenlediler
O sürücüye ceza yağdı!
Otobüs şoföründen takdir toplayan davranış
'Rumen hakem İsveç'e söz verdi'
Tarihi tören öncesi önemli açıklama
TSK'dan yeni operasyon
Son gün bereketi! Bir de hafta sonu olunca...
Rusya-ABD savaşının kazananı kim olur?
FETÖ itirafçısı hain kumpası anlattı!
Türkiye'de bir ilk!
Sözde üst düzey teröristler öldürüldü!
Kendi medyası bile inanmıyor!
Türkiye'den bir başarı daha!
Bakan Soylu açıkladı!
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Yitik kadınlar kendini bulsun diye!

Balıkesir Edremit'te bir okulda yönetici olan Mustafa Süs, ilk kitabında “Yitik Kadınlar”ı anlattı. Süs, kadınlarımızın feministlerin, çağdaşlık adı altında sömürü zihniyetinin boyunduruğuna girdiğini söyledi.

Bakan Soylu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, "Otoyollarda belki kilometreyi 5 kilometre daha yukarı çıkaracağız. 125 artı yüzde 10 daha 137.5 bandına taşımaya çalışacağız" dedi.

Bakan Turhan müjdeyi verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak" dedi.

Lokanta ve kafelerde yeni dönem!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre artık lokanta ve kafelerin menülerinde, gıdaların alerjik madde içerip içermediğinin belirtilmesi zorunlu olacak.

Bu kategorideki diğer haberler