BAİBÜ öğrencileri, yoğun ve titizlikle üzerinde çelıştıkları elektrkli otomobili tanıtımını yaparak, TÜBİTAK yarışmasına hazır olduğunu ifade etti.

Güncelleme: 03.08.2018 15:19

BAİBÜ öğrencileri, yoğun ve titizlikle üzerinde çelıştıkları elektrkli otomobili tanıtımını yaparak, TÜBİTAK yarışmasına hazır olduğunu ifade etti.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) öğrencileri,TÜBİTAK'ın düzenleyeceği "Alternatif Enerjili Araç Yarışları" için tasarladıkları "Ayvaz" isimli aracı tanıttı.

Yaklaşık 6 ay önce D-100 Karayolu'nun Dağkent mevkisinde bulunan atölyede çalışmaya başlayan Elektrik ve Elektronik ile Makine Mühendisliği bölümlerinden 25 öğrenci, TÜBİTAK'ın bu ay düzenleyeceği, "Alternatif Enerjili Araç Yarışları"na katılmak için tasarladıkları elektrikli otomobilin yapımını tamamladı.

Kendi imkanlarıyla altı ayı yoğun çalışma temposuyla geçiren ekip, "Ayvaz" ismini verdikleri, ağırlığı 440 kilogram olan aracı, BAİBÜ Rektörlüğü'ne getirerek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Ayaz'a tanıttı.

Rektörlüğün önünde bulunan otoparkta elektromobil ile kısa bir test sürüşü de yapan Ayaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje kapsamında emeği geçen akademisyenler ile öğrencileri tebrik ederek, "Bu projemize destek veren bütün Bolu idarecileri ile yöneticilerine de teşekkür ediyorum. Bu bizim için bir ilk oldu. İsim açısından da Bolu'yu da temsil etmesi bizim için çok önemli. Buna benzer faaliyetlerimiz devam edecektir." dedi.

Proje koordinatörü BAİBÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ömer Özyurt ise bu çalışmanın hem Bolu hem de BAİBÜ açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Bu sene ilk kez katıldıkları TÜBİTAK'ta 14'üncüsü düzenlenen öğrenci yarışında elektromobil kategorisinde yer aldıklarını dile getiren Özyurt, Makine Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışarak hazırladığı bu projeyi yarışmaya hazır hale getirdiklerini söyledi.

Proje takım kaptanlarından Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sedat Öztürk de çok kısa sürede büyük işler başardıklarını anlatarak, "Arkadaşlarımız kendilerinden feragat ettiler. Çok fazla mesai harcadık. Takım çalışmasını öğrendik. Seneye neleri daha fazla geliştirmemiz gerektiğini öğrendik. Önümüzdeki sene inanıyorum ki yaptığımız işlerin yarısını yerli olarak yapabileceğiz. Bu sene yerli yapamamamızın tek sebebi çok kısa vakitte çok büyük işler başarmaya çalışmamızdı ama bunu başardık. Seneye daha iyisini yapacağız." diye konuştu.

Öztürk, çok kısa sürede tamamladıkları elektromobil ile katılacakları yarışmada çok iddialı olmamalarına rağmen görsellik ve yerlilik kategorisinde bir ödül almayı beklediklerini de sözlerine ekledi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Suudi Konsolosluğu'nda arama başladı!
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler