Türkiye ile kardeş ülke olarak kabul gören Azerbaycan'la birçok konuda benzerliklere sahibiz. Peki Azerbaycan hakkında bilmediklerimiz neler var? İşte Azerbaycan hakkında bilgiler...

Güncelleme: 16.04.2018 14:07

Türkiye ile kardeş ülke olarak kabul gören Azerbaycan'la birçok konuda benzerliklere sahibiz. Peki Azerbaycan hakkında bilmediklerimiz neler var? İşte Azerbaycan hakkında bilgiler...

Türkiye ile Azerbaycan'ın yıllara dayanan dostluğu hepimizin bildiği bir durumdur. Azerbaycan Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış bir türk devletidir. Şimdi bu ülkeyi daha yakından tanıyalım...

Yaklaşık olarak 10 milyon nüfusa sahip ülkenin başkenti Bakü'dür. Çoğunlukta ülkede çoğunlukla Azeriler yaşasa da Rus ve Ermeni nüfusa rastlamak da mümkündür. Resmi dini bulunmayan ülkenin ana dili Azerice'dir. Ayrıca Azerbaycan'da Rusça konuşanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Doğalgaz ve petrol bakımından zengin kaynaklara sahip olan ülke, ülkemizden de geçen boru hattıyla dünyaya kaynaklarını ulaştırıyor. Azerbaycan, gelirini büyük ölçüde bu alandaki yatırımlarından elde ediyor. Ülkenin para birimi ise Manat'tır. Eğer Türkiye'den gidecekseniz ülkeye giriş için pasaportunuzun olması ve aynı zamanda vize almanız gerekmektedir. Yeşil pasaport sahiplerininse vizeye ihtiyaçları yoktur.

Azerbaycan tarihi yapısıyla turistlerin dikkatini çekiyor

Ülkede eski çağlara ait kalıntılar ve  antik mağaralar bulunmaktadır. Bu nedenle Dünya Mirasları listesinde yer edinmiş pek çok yapıta sahiptir.  Tarihi İpek Yolunun da rotası vakti zamanında bu ülkeden geçmiştir. 1713 yılından kalma ve Mecusiler için önemli üç tapınaktan bir tanesi yine Azerbaycan topraklarındadır . 1936 yılında kurulan Güzel Sanatlar Müzesi sanat tarihiyle ilgilenen insanların mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Azerilerin iştah kabartan mutfaklarından seçmeler

Türk Mutfağı ile Azeri Mutfağı birbirine çok benzemektedir. Azeriler de bizim gibi etli, sebzeli ağır yemekleri ve hamur mamullerini çok sevmektedirler.  Yemek kültürleri hakkında zamanında pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapması nedeniyle farklı kültürlerden etkilenmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bozbaş, düşbere, lavangi, dograma, pışka ve piti yemek türü olarak birbirinden farklı tarfileri ve lezzetleri olan çeşitlerden sadece birkaçıdır. 
Azerbaycan'da ziyaret edilmesi gereken yerler
Bakü Kristal Salonu:  Eurovision'un 2012'de yapıldığı  arena devasa büyüklüğü ve ihtişamıyla görülmeye değer bir mahiyettir.
Şeki: İpek yolunu görmek isterseniz mutlaka ziyaret etmeniz bir mekan.
İçeri Şehir: Unesco'nun  Dünya Mirasları listesinde. En eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir Bakü'de bulunmaktadır.
Haçmaz: Turistlerin ormanları, kalesi, tarihi yapıları sebebiyle yoğun ilgi gösterdikleri yer.
Ateşgah: Özellikle Mecusilerin ziyaret ettiği yerlerden. Sadece üç tapınakları olan Mecusiler için ayrı bir öneme sahip tapınak Bakü'de
Alev Kuleleri: Yüksekliğiyle korkutan 3 yapıdan oluşan devasa binalar

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler