BAĞ-KUR borç ve primsorgulama işleminizi internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Peki BAĞ-KUR borç ve prim sorgulama işlemi nasıl yapılır?İşte haberimiz...

Güncelleme: 10.08.2018 14:58

BAĞ-KUR borç ve primsorgulama işleminizi internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Peki BAĞ-KUR borç ve prim sorgulama işlemi nasıl yapılır?İşte haberimiz...

 İnternet üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve anlık takip edebilirsiniz. Peki BAĞ-KUR borç ve prim sorgulama işlemi nasıl yapılır?  İşte detaylar...

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmanız gereken prim ve sigortaları yatırmadığınız zaman bir borç oluşur. Bu borcu ödemediğiniz zaman Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz. Bu tür sorunların olmaması için ödemeniz gereken prim ve sigortaları ödemelisiniz. Bağlı olduğunuz kuruma göre prim ve sigorta yatırmanız gereklidir. SSK ve BAĞ-KUR'a bağlı olan vatandaşlar prim ve sigorta yatırmaları gereklidir. Bu yatırdıkları prim ve sigortalar sayesinde sosyal güvenlik kurumunun sosyal güvencelerinden faydalanabilirsiniz. Yatırmanız gereken prim ve sigortaları tamamladığınızda ise bağlı olduğunuz kurumdan emekli olabilirsiniz ve emekli maaşı alabilirsiniz. 

Yatırmanız gereken prim ve sigortaları borç sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz. Gelişen internet teknolojisi sayesinde çoğu işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Borç sorgulama işlemlerini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. SGK kurumu interneti en iyi kullanan kurumlardan birisidir. İnternet uygulamasına giriş yaparak birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK, BAĞ-KUR ve GSS borç sorgulama işlemlerini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

BAĞ-KUR'a bağlı olan vatandaşlar sosyal güvenceden faydalanabilmek için her ay düzenli olarak prim yatırmaları gereklidir. Bu yatırılan primler sayesinde vatandaşların hastane ve kaza masraflarını kurum karşılamaktadır. Ayrıca emeklilik yaşınız geldiğinde emekli olabilirsiniz. Yatırmanız gereken prim miktarlarını ise BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz. BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hiçbir kurumun sosyal güvencelerinden yararlanmıyorsanız genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanabilmek için ilk olarak yaşadığınız şehrin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir tespiti yaptırmanız gereklidir.

Bazı belgeleri de ayarladıktan sonra genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Yatırmanız gereken primleri GSS borç sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz. GSS borç sorgulama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. GSS ve BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini internet üzerinden E-Devlet sistemi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için ise sisteme giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet sistemine giriş yaparak GSS ve BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmalısınız. Ana sayfada yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra karşınıza sisteme giriş yolları gelmektedir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğiniz zaman sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gereklidir. E-Devlet şifreniz yok ise eğer şifrenizi istediğiniz PTT kurumundan 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümde bütün hizmetler yer almaktadır. Bu bölümden sosyal güvenlik kurumunu bulduktan sonra alt bölümlerinden bağlı olduğunuz kuruma göre borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 4B hizmetleri bölümü altından bağ-kur borç sorgulama, diğer hizmetler bölümü altından GSS borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Bağ-Kur prim sorgulama nasıl yapılır?

Bağ-Kur halk arasındaki tabiriyle kamu açısından bakıldığında 4B olarak nitelendirilir. 4B hizmet dökümü sorgulaması ise kolaylıkla yapılabilir. Bunun için TC kimlik numarası bilgisi Sosyal Güvenlik Kurumu'nda girilir. 

Gün sorgulama bölümüne girildiğinde size özel bilgiler girildiğinde açılan hizmet ekranında karşınıza 4A ve 4B sorgu ekranı çıkar. 4B sorgu ekranına tıkladığınızda açılan sayfada hangi gün kayıt altına alındığınız, hangi ayların ödendiği ve kaç gün üzerinden Bağ-Kur'un devam ettiği net bir şekilde görülebilir.

Yemin töreninden gururlandırıcı fotoğraflar
Özel harekat polisinden tatbikat
Bolu Dağı'nda eşsiz kış manzarası
Ankara'daki kazadan ilk kareler
İşte karşınızda yeni Skoda Scala

Günün diğer manşetleri

İki güzel adam

İki güzel adam. Biri, akan trafikte köpeğin karşıdan karşıya geçmesini sağlıyor. Diğeri ise aracını durdurup köpeğe yiyecek bir şeyler veriyor.

"Doğu Ekspresi"ne yoğun ilgi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ'nin en uzun rotalarından Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, yabancı turistlerden de yoğun ilgi görüyor.

1977 yılından beslenme saati

1977 yılında bir okulda öğrencilerle yapılan tarihi röportaj

Yardıma vale koştu

Esenler Millet Bahçesi açılışa hazır

Türk askerine 1912 yılından bu yana hizmet veren Esenler-Atışalanı'ndaki Metris Kışlası'nın yerine inşa edilen Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle 16 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek.

'Macron'un polisi' göstericilere daldı!
Saldırı hazırlığındaki hainler gebertildi
28 Şubat kafası yine sahnede
ABD'nin etekleri tutuştu! Küstah tehdit
Erdoğan'dan çok sert tepki
Meteoroloji tarih verdi!
Yeni yılda destek artıyor!
Altuğ Verdi'nin kanı yerde kalmadı
Sırada 7 bakanlık daha var!
Ücretler iade edilecek
Hadlerini aştılar!
Fransa yine diken üstünde!
Alışverişte yeni dönem!
TMSF incelemelerinde bulundu
'Korkuyorum!' demişti
Konkordato ilan etmişti! Sevindiren haber geldi
Yeni yılda destek artıyor!
Ücretler iade edilecek

En Çok Okunan Haberler