Bağ-Kur, yani 4/B kamuda ve yahutta ve özelde çalışma fırsatı olamayan kişilerin mensup olduğu sigorta kolu olarak bilinir. Bazı durumlarda Bağ-Kurluların borcu da olmaktadır ve devlet onlara borç sildirme hakkı tanımıştır. Bağ-Kur borcu nasıl silinir? Bağ-Kur borç silme nasıl yapılır? Borç yapılandırma nasıl yapılır? Prim ve borç sorgulama ekranına nasıl ulaşılır? Detaylar haberimizde...

Güncelleme: 16.05.2018 11:58

Bağ-Kur, yani 4/B kamuda ve yahutta ve özelde çalışma fırsatı olamayan kişilerin mensup olduğu sigorta kolu olarak bilinir. Bazı durumlarda Bağ-Kurluların borcu da olmaktadır ve devlet onlara borç sildirme hakkı tanımıştır. Bağ-Kur borcu nasıl silinir? Bağ-Kur borç silme nasıl yapılır? Borç yapılandırma nasıl yapılır? Prim ve borç sorgulama ekranına nasıl ulaşılır? Detaylar haberimizde...

Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından birisidir. Genellikle devlette ve özelde çalışmayan kişilerin bulunduğu sigorta koludur. Peki Bağ-Kur borcu nasıl silinir? Bağ-Kur borç silme nasıl yapılır?  Borç yapılandırma nasıl yapılır? Prim ve borç sorgulama ekranına nasıl ulaşılır? Detaylar haberimizde...

2018 Bağ-Kur borçları silinecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu prim borcu 12 aydan fazla olan 4b Bağkur'luların 12 aydan fazla olan prim borçlarının silineceği, hizmetlerin de dondurulacağı müjdesini vermişti.

Bağ-Kur borç sildirme şartları neler?

Bağkur borç sildirme hakkından faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bağkur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağkur borç sildirme işleminden faydalanamaz.

Yapılan incelemeler sonucunda Bağkur prim borcu iki yıldan fazla olan kişilere belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre içinde prim borcu olan sigortalılar, Bağ-Kur borç yapılandırması yaparlar. Bağkur borç sildirme kapsamında borcu yapılandırılmış olan kişiler için ödeme dönemi başlamaktadır.

Bağkur borç sildirme ile borcu silinen Bağkurlu vatandaşların bu sürelik hizmetleri de maalesef silinmektedir. Bu durum emeklilik sırasında sorun çıkarsa da daha sonradan prim gün sayısına ihtiyacı olan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde bu hizmetleri tekrar alabilecekler. Böylece emeklilik hakları da yanmayacaktır.

Kimler Bağ-Kur borcu sildirebilir?

Bilindiği gibi Bağkur borç yapılandırma ya da diğer bir adıyla Bağ-Kur borç sildirme Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herkes Bağkur borç sildirme yani Bağkur affı işlemini yapamamaktadır. Bu işlemi belirli kişiler yaptırabilir. Bağkur borç sildirme hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan Bağkurlular.

Sanatkarlar.

Esnaflar.

Tarım Bağkurlu olan kişiler.

Önceden Bağkur prim borcu yapılandırması yapmış olanlar.

Yapılandırma iptali yapmış olan Bağkur'lular Bağkur borç sildirme işleminden faydalanabilir.

Bağkur borç sildirmeye başvurmak için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talep başvurusunda bulunmalısınız. Bundan sonra incelemeler sonucunda yapılandırma işleminiz sonuçlanacaktır.

Bağkur borcu nasıl silinir?

Bağ-Kur borç sildirme kapsamında bütün borçlarınız silinmez. Burada silinen kısım borcun üzerine eklenmiş olan gecikme faizidir. Devlet, daha önceden var olan borçları silmez, bu durumda kişiler bunu yanlış maksatla kullanabilir. Bunun yerine, borçtan dolayı oluşmuş olan faizler silinmektedir. Böylece Bağ-Kur'luların ödeyeceği borç oranında azalma olacaktır.

Bağ-Kur borç sildirme sonucunda oluşan plana sadık kalmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, ödeme yapmadığınız zaman bu ihlal durumlarından sayılır ve borç sildirmeniz iptal edilir.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

Bu kategorideki diğer haberler