Devlet Bahçeli 'Cumhur İttifakı Modeli' önerisi ile ilgili olarak "Bir sırrı var, sabredin" dedi.

Güncelleme: 04.12.2017 11:32

Devlet Bahçeli 'Cumhur İttifakı Modeli' önerisi ile ilgili olarak "Bir sırrı var, sabredin" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin genel merkezinde il başkanlarıyla gerçekleştirdiği basına kapalı toplantıda, 18 Mart 2018'de yapılacak kongre için teşkilatlara "Hazır olun" mesajı verdi. Kongreye hazırlık için mahallelerden başlayarak istişare toplantıları yapılmasını ve tabanın kongreden beklentileri konusunda nabız tutulmasını isteyen Bahçeli, milletvekilleri ve genel merkez yöneticilerinin de bu toplantılara katılacağını açıkladı.

İYİ PARTİ'YE GİDENLERE KAPIYI AÇTI

Gazete Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre; "İP" diye ifade ettiği İYİ Parti'ye gidenlerin bir bölümünün kandırıldığını kaydeden MHP Lideri, "Ülkücünün yuvası MHP'dir" mesajını yinelerken, iyi niyetli ve kandırılmış olan kesimin FETÖ'cülerden ayrı tutulması gerektiğini söyledi. Bahçeli, bu kesime kapılarının açık olduğunu belirtti.

Bahçeli, seçim barajının MHPye karşı getirildiğini, buna rağmen siyasette barajları yıkarak var olmayı sürdürdüklerini anlatırken, barajın hem daha önce yaptıkları gibi ittifakla hem de HDP'nin yaptığı gibi bağımsız adaylarla aşıldığını anımsattı.

"CUMHUR MODELİ'NİN BİR SIRRI VAR"

Yeni hükümet sisteminde seçim sisteminin de buna uygun hale getirilmesi gerektiğini kaydeden MHP Lideri, "Cumhur modeli" dediği ittifak formülünü açıkladı. Bu modelde seçmenin hem ittifak hem de altındaki partiye oy verebileceğini dile getiren Bahçeli, bunun da bir sırrı olduğunu ifade etti. MHP Lideri, il başkanlarına, "Bir sırrı var. Sabredin. Her şeyin bir zamanı var. Zamanı gelince açıklarız. MHP'nin söyledikleri hep doğru çıktı. Şimdi söylediklerimizin de doğruluğu ortaya çıkacak" dedi.

MADALYON VERDİ

Bahçeli, il başkanlarına, Alparslan Türkeş'in 100'üncü doğum gününü dolayısıyla hazırlanan madalyon ve köstekli saat hediye etti.

"ÇATI ADAY ERDOĞAN" BEKLENTİSİ

Bahçeli'nin 'Cumhur İttifakı' formülü, AK Parti'de olumlu yankı buldu. "AK Parti-MHP birlikteliğinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde de devam etmesini umduklarını" söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: "Cumhur ittifakının yasal altyapısı seçime 3-4 ay kala yapılabilir"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, milletvekili genel seçimine dönük olarak dile getirdiği cumhur ittifakı formülünün aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı seçimine de ortak aday çıkarabileceği yolundaki mesajları, AK Parti'de olumlu karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 3 Kasım 2019'da yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı seçmeye odaklanan AK Parti, MHP ile yapılacak ittifakın bir ayağının da bu kritik seçimler olmasını istiyor. İki partiden yapılan açıklamalar, bu formül olgunlaşırsa AK Parti ve MHP'nin Erdoğan'ı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı seçtirme konusunda yapacağı işbirliğinin ilk sinyalleri olarak yorumlanıyor.

ELİTAŞ: İTTİFAKLARIN KONUŞULMASI ERKEN

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ittifakın hedefi konusundaki beklentilerini dile getirirken şöyle konuştu:

2019 seçimlerine giderken seçim sistemi, seçim barajı veya ittifakların şu anda görüşülmesi erken. Ama fikir beyanları, beyin jimnastiği yapılması için siyasi partiler arasında bunlar tartışılır, konuşulur. Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyle bir yasa değişikliği ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Tam olarak ne ifade ettiğini bilmediğimiz için değerlendirme yapmak mümkün değil. Ancak, bunlar şekillenir, MHP ile konuşulur, bütün partilerin görüşleri değerlendirilir.

Umarım, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçiminde de bu birlikteliği devam ettiririz.

Seçimle ilgili yasalarda değişiklik yapma konusunda Anayasa'nın 67. maddesinin getirdiği engel bu seçimlerde geçerli olmayacak. Dolayısıyla seçimden 3-4 ay önce de değişiklik yapılabilir. Bu değişikliklerin de seçimde uygulanması imkanına sahip olabiliriz. O nedenle bugünden konuyu masaya yatırıp çözülmesi şeklinde değil de görüşlerin tartışılması uygun olur.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Son röportajında 'Türkiye' övgüsü!
CIA, 'Kaşıkçı'nın ses kayıtlarını dinlemiş!
Afganistan kan ağlıyor! 193 saldırı...
Brexit muamması İngilizleri çıldırttı!
'Kaşıkçı' olayında cevaplanmayan sorular!
Korkaklar ordusundan skandal gözaltı!
Çin'de korkunç patlama: Onlarca ölü
Trump açıkladı! Çekiliyoruz
AB: Suudiler anlaşmayı iptal etti
Fransa'dan Cemal Kaşıkçı kınaması
Fenerbahçe Sivas'ta umduğunu bulamadı
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
'Ayrımcılık yapan karşısında bizi bulur'
Yanlış bilgilendirme olmasın diye...

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler