Türkiye'nin son zamanlarda sıkça maruz kaldığı siber saldırılara karşı önemli bir düzenleme getiriliyor. 'Siber Güvenliğe Sefer Görev Emri' düzenlemesi üzerinde çalışan Ulaştırma Bakanlığı, siber saldırılara karşı vatansever bilişim uzmanlarını göreve çağırabilecek.

Güncelleme: 08.10.2017 10:47

Türkiye'nin son zamanlarda sıkça maruz kaldığı siber saldırılara karşı önemli bir düzenleme getiriliyor. 'Siber Güvenliğe Sefer Görev Emri' düzenlemesi üzerinde çalışan Ulaştırma Bakanlığı, siber saldırılara karşı vatansever bilişim uzmanlarını göreve çağırabilecek.

Geleceğin savaşları olarak görülen siber saldırılar için Türkiye önlemlerini arttırmak için önemli bir düzenlemeye gidiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 'Siber Güvenliğe Sefer Görev Emri' düzenlemesi üzerinde çalışılıyor. Düzenleme yürürlüğe girerse; siber saldırılara karşı vatansever bilişim uzmanları göreve çağrılacak.

Geleceğin savaşları olarak görülen Siber saldırılar için Türkiye önlemlerini artırmaya devam ediyor. Siber saldırılarda ülke güvenliği söz konusu olduğunda Ulaştırma Bakanlığı bilişim sektöründe çalışan vatansever uzmanları göreve çağırabilecek. Böylece savaş anında askere alım işleminin yapılması bilinen bir uygulama iken artık bu uygulama siber güvenlik konusunda da söz konusu olabilecek.

YENİ YASA HAZIRLANIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda 13 bin kişi ile kurulan Siber Ordu yeni yapılacak yasa ile daha da güçlendirilecek. Bakanlık uzmanları tarafından çalışılan yeni yasa kapsamında gerektiği durumlarda özel şirketlerdeki ve kamu kurumlarında görevli siber güvenlik uzmanları ülke güvenliği için siber orduya da hizmet verebilecek.

SİVİLLER GEREKTİĞİNDE ORDUYA ÇAĞRILACAK

Günümüzde ülkelerin en büyük tehdit kaynaklarından biri olan ve her geçen gün daha da artan siber saldırılara karşı dünya da önlemlerini artırıyor. Tehlikenin farkında olan Türkiye ise bu konuda savaş stratejilerini geliştiriyor. Bu konuda ciddi adımlar atan Türkiye, yeni hazırladığı yasa ile savaş anında askere alım işleminin yapılması yani seferberlik olarak bilinen uygulamayı artık siber güvenlik konusunda da hayata geçiriyor. Böylece Türkiye'deki yetişmiş nitelikli insan gücü, gerektiğinde siber ordunun askeri durumunda olacak.

SİBER SALDIRI NEDİR?

Bilgisayar ve internet alanında uzmanlaşmış hacker diye tabir edilen hack veya hacker gruplarının bilgisayarlara zarar vermek amacı ile yaptıkları saldırıya Siber Saldırı denir. Günümüzde büyük çapta yapılan saldırılar bilgisayar ağı üzerinden ülkelerin elinde bulunan bankalarına, enerji santrallerine, savunma silahlarına ve devletin kurumlarına büyük zarar verebilir veya işleyişi durdurabilir. Bu durum da devletin bir günde milyonlarca dolar zarar etmesine sebep olur.

AHMET FATİH ERTURAN

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Trump'tan Türkiye'ye 'İdlib' teşekkürü!
Kredi borcu olanlara fırsat!
'Irak ve Suriye'de terör tehdidi devam ediyor'
İngiliz muhalefetinden 'Filistin'i tanıma' sözü!
'İnsanlığın kalbi olması beklenen BM'nin nabzı atmıyor'
Geleceğin mesleklerine ilgi duyan gençlere destek!
30 yıllık 'kedicik'ten müthiş Adnan Oktar iddiası
Yerli zırhlıya mükemmel takviye! Düşmanlar saklanamayacak...
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı.

Azerbaycan'ın milli mühimmatına ASELSAN aklı

ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti, Azerbaycan'ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edildi.

İslamiyeti kabul eden Norveç'li genç gözyaşlarını tutamadı

Norveç'te İslamiyete geçen gencin yaşadığı duygu seli ve gözyaşlarının sicim gibi akışı,

OYUN SÖZÜ. Birinci Bölüm: Çanakkale

Bu kazadan sağ çıktı!

Bu kazadan sağ çıktı.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler