IKBY lideri Barzani'nin referandum ısrarı, Kuzey Irak'ta yeni bir iç savaşın habercisi olarak nitelendirildi. Referanduma Irak Merkezi hükümetinin yanı sıra; AB, ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkeler de karşı çıkıyor. IKBY'nin tek destekçisi ise İsrail\u2026

Güncelleme: 18.09.2017 11:43

IKBY lideri Barzani'nin referandum ısrarı, Kuzey Irak'ta yeni bir iç savaşın habercisi olarak nitelendirildi. Referanduma Irak Merkezi hükümetinin yanı sıra; AB, ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkeler de karşı çıkıyor. IKBY'nin tek destekçisi ise İsrail\u2026

HABER MERKEZİ

KUZEY Irak'ta yeni bir kargaşanın fitili ateşlenmek üzere. Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yapmakta ısrarcı olduğu sözde bağımsızlık referandumu kararı, İsrail dışında bir çok ülkenin tepkisini çekiyor. En başta Türkiye, referandumun bölgede yeni bir iç karışıklığa sebebiyet vereceği gerekçesiyle, IKBY'nin bu kararından vazgeçmesinde ısrarcı davranıyor.

Merkezi hükümet karşı

Barzani'nin referandumda ısrarcı olduklarını söylemesinin ardından Irak Merkezi Hükümeti, karara sert tepki gösterdi. Irak Başbakanı Haydar El-İbadi'nin ""Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumu şiddetle neticelenirse askeri müdahaleye hazırız" açıklaması, Irak'ın kuzeyinde yeni bir iç savaşın habercisi olarak nitelendiriliyor.

Türkiye'den sert çıkış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki referandum tartışmalarına dair, "Bizleri rahatsız eden bir süreç. Irak'ın bölünmesine yönelik bir adım için 'Buyurun devam edin' demeyiz. Bunu kaç kere kendilerine söyledik. Dara girdiğin zaman, kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Böyle şey olmaz" dedi.

Kendi içinde bölünme

IKBY referandumda ısrar ederken, Kuzey Irak siyasi yapılanmasının kendi içinde de fikir birliği olmadığı ortaya çıktı. IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, İslami Toplum Partisi (Komel), İslami Hareket Partisi (Bizotnava), Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Hristiyan Aşuri Demokrat Partisi referandum kararının alındığı oturumu boykot etti.

ABD'den iptal çağrısı

Amerikan yönetimi de IKBY'nin referandum kararına karşı çıktı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "referandumunun iptal edilmesi" çağrısında bulunuldu. Referandum kararının DEAŞ ile mücadeleyi sekteye uğrattığı vurgulanan açıklamada, referandumun iptal edilmesi ve merkezi Bağdat hükümeti ile uyum içinde çalışılması salık verildi.

AB de karşı çıkıyor

IKBY'nin referandum kararına Avrupa Birliği de sıcak bakmıyor. AB'den yapılan açıklamada "AB'nin Irak'ın bütünlüğünden yana olduğu" belirtilerek, "Iraklı tarafların, tek taraflı adımlardan kaçınarak sorunları anayasa esasına göre ve diyalog yoluyla çözmeleri gerektiği" vurgulandı.

İran'dan merkeze destek

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, IKBY'nin bağımsızlık referandumu yapma yönündeki tek taraflı karara tepki göstererek "İran'ın bu konuda sergilediği açık tavrı Irak'ın toprak bütünlüğüyle ulusal birliğinin korunmasını desteklemektir" cümlesini kullandı.

Rusya temkinli bakıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak'ın kuzeyinde yayın yapan Rudaw-tv'ye yaptığı açıklamada, "Bu mesele hakkında son karar verildikten sonra siyasi, jeopolitik, demografik ve ekonomik sonuçları ile alakalı her şeyin göz önünde bulundurulacağını düşünüyoruz.  Irak'ın komşularının düşünceleri göz ardı edilmemeli" uyarısında bulundu.

Tek destek İsrail'in

IKBY'ye şu ana kadar tek destek İsrail'den geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak'ın parçası durumundaki IKBY'nin bağımsızlığından yana olduklarını söyledi. Netanyahu'nun "Kürtler cesur, Batı taraftarı ve bizim değerlerimizi paylaşan bir millet" sözleri dikkat çekti.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler