IKBY, 'Peşmerge ve Irak ordusundan oluşan ortak gücün bulunduğu ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gözlemci olduğu' bir modeli gündeme getirdi.

Güncelleme: 03.11.2017 09:22

IKBY, 'Peşmerge ve Irak ordusundan oluşan ortak gücün bulunduğu ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gözlemci olduğu' bir modeli gündeme getirdi.

rak-Suriye kuzeyinde Erbil-Haseke hattını kullanarak terör örgütü PKK'ya binlerce TIR cephane sevk eden ABD, Türkiye sınırındaki Fiş Habur bölgesinin tamamıyla Bağdat kontrolüne girmesini engellemeye çalışıyor. Suriye PKK'sının üst yöneticisi Brett McGurk, günlerdir Erbil'de bu doğrultuda mesai harcıyor. Korsan referandumun ardından tüm kapılar yüzüne kapanan IKBY ve Barzani, McGurk'ün telkiniyle yeni bir kumpası devreye soktu. Irak'ın sınır kapılarını devralmak üzere harekete geçmesi üzerine IKBY, 'Peşmerge ve Irak ordusundan oluşan ortak gücün bulunduğu ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gözlemci olduğu' bir modeli gündeme getirdi. PKK/PYD'ye giden karayolunu güvence altına almaya çalışan bu hamleye kesin darbenin, Irak ordusu ve Mehmetçiğin yıldırım harekatıyla vurulabileceği konuşuluyor. Peşmerge'yi kapıların devrini geciktirmekle suçlayan Bağdat da, bölgeye yönelik kapsamlı operasyonun her an başlayabileceği sinyali verdi.

O ÇAĞRIYI BAĞDAT'IN YAPMASI GEREKİYOR

Silopi'nin hemen güneyindeki Zaho-Fiş Habur bölgesinin Bağdat kontrolüne girmesi, ABD'nin Irak kuzeyine getirdiği silahları Fiş Habur-Semelka kapısından karayoluyla Suriye'ye taşıyamaması anlamına gelecek. Bağdat merkezi yönetimi, Irak'tan Suriye'ye açılan güneydeki diğer kapı Yarubiye'yi de bir süre önce Peşmerge'den almıştı. Burada Bağdat güçlerine yönelik Peşmerge saldırıları devam ediyor. Yarubiye'nin ardından Fiş Habur'un da 'tehlikeye' girmesi, PKK destekçisi Pentagon'u iyice panikletti. Son dönemde Türkiye-Irak-İran arasında oluşan 'Sadabad Ruhu'nu hazmedemeyen ABD, Irak kuzeyindeki terör hattında bu kez 'gözlemci' sıfatıyla hüküm sürmek istiyor. Onbinlerce Müslüman'ın katili Brett McGurk'ün telkiniyle IKBY tarafından öne sürdüğü 'gözlemci' şartının sahada hiçbir karşılığı yok. Çünkü sınır kapılarında 'gözlemci' statüsü oluşması için öncelikle Bağdat'ın çağrı yapması ve sonrasında Birleşmiş Milletler'in kararı gerekiyor.

Yeni hat buradan geçecek

Türkiye ve IKBY arasındaki Habur Sınır Kapısı'na alternatif olarak inşa edilecek Ovaköy'ün Irak tarafı AA ekibince görüntülendi. Şırnak'ın Silopi ilçesinin karşısındaki, Irak'ın Duhok kentinin Zaho ilçesi sınırlarında bulunan sınır kapısı inşa edilecek alan, şu anda Peşmerge güçlerinin denetiminde. Peşmerge güçleri sözkonusu bölgeyi 1991 yılından bu yana elinde tutuyor ve burası tartışmalı bölgeler arasında da yer almıyor. Ovaköy, Irak-Suriye sınırındaki Fişhabur'dan ise yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunuyor.

Harekat yavaşladı

Bağdat yönetimi, Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak güçlerin 16 Ekim tarihinde Kerkük başta olmak üzere Peşmerge'nin elinde tuttuğu tartışmalı bölgelere düzenlediği operasyon sonucu birçok bölgede tam kontrol sağlandı ancak Fişhabur'a yönelik harekatın yavaş ilerlemesi dikkatlerden kaçmıyor. Irak güçleri, 16 Ekim öncesi Ovaköy'den yaklaşık 95 kilometre mesafede bulunan, Musul'un kuzeybatısındaki Telafer-Zummar-Musul yolunda konuşlanıyordu. Operasyon sonrasında ise sözkonusu güçler birkaç gün içerisinde 55 kilometrelik hızlı bir ilerleme kaydederek Ovaköy'e olan mesafeyi 40 kilometreye kadar düşürdü. Irak ordusu şu anda Dicle Nehri'nin hemen batısındaki Zummar kasabasının Ayn Uvays köyünde bekleyişini sürdürüyor.

İzin vermeyin

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, "Amerika, Türkiye ve İran'ın devreye girmesiyle ve Irak'ın komşularıyla işbirliği halinde hareket üretmesiyle birlikte bölgede artık rahat adım atamayacağının farkında. Gözlemci hamlesi, bölgede hareket edebilmek ve kazanımlarını koruyabilmek için yeni icatlar bulma çabasından öte bir anlam taşımıyor. Referandum hamlesi sonrası bölgedeki varlığı büyük risk altına giren ABD, yediği darbenin şaşkınlığı karşısında ne yapacağını bilemiyor. Denize düştü, yılana sarılıyor" ifadelerini kullanıyor. Türkiye ve İran'ın sınır kapıları konusunda asla ABD veya başka bir devletin kontrolüne ya da 'gözlemine' izin vermemesi gerektiğine işaret ediliyor. Sınır kapılarında 'gözlemciliğe' müsaade edilmesi halinde bunu havalimanlarında kontrol devrinin izleyebileceği, sürecin devamında ise PKK ve Peşmerge'ye yeni ABD koruması için alanlar açılabileceği uyarısı yapılıyor.

Önlem alınmazsa kapımızda ABD askeri görürüz

Sınırın öte yanı için gündeme getirilen 'gözlemci' hamlesiyle ABD bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyor. Pentagon hem Suriye PKK'sına nakil hattını korumak istiyor hem de bölgeye Türkiye'nin yapmayı planladığı harekatı engellemek istiyor. Askeri kaynaklar, Habur karşısındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda Amerikan askerinin gözlemci olması durumunda, ABD'nin -tıpkı Suriye'de olduğu gibi- Türkiye'nin hareket tarzını kısıtlayabileceği uyarısı yapıyor. ABD'lilerin gözlemci olması durumunda yine, Irak'ın kuzeyindeki Türk askerlerine ikmal akışı da Pentagon izniyle yapılabilecek. Ankara'nın, her ne pahasına olursa olsun bunun önüne geçmesi gerekiyor.

Ovaköy oyun bozar

Fiş Habur bölgesi, Irak ile Suriye arasındaki terör hattının 'biricik' noktası. ABD, Suriye PKK'sına silah-cephane-lojistik desteğini buradaki karayolundan iletiyor. Pentagon, Erbil'e indirdiği bütün silah sistemleri ve malzemelerini Dicle nehri üzerinden geçirerek bu bölgeden Suriye'ye ulaştırıyor. Habur Sınır Kapısı ve hemen karşısındaki İbrahim Halil'in Bağdat güçlerine devri önceki gün gerçekleşmişti. Barzani'ye ekonomik yönden büyük darbe vuracak Ovaköy Sınır Kapısı için de hazırlıkların hızlandırılması gerektiğine işaret ediliyor. Çünkü Ovaköy-Telafer-Bağdat hattı, Türkiye sınırının öte yanında tam da Fiş Habur'dan geçecek ve Peşmerge-PKK bağlantısını kesmiş olacak. Irak-Türkiye ticaret yolunun doğrudan tesisi anlamına gelecek Ovaköy hattı, terör koridorunun kalbine bir darbe daha indirecek. ABD'nin Fiş Habur'da kontrolün Bağdat'a geçmesini önleme çabasının altında da bunlar yatıyor. ABD eğer 'gözlemci' kumpasında ısrar ederse, Silopi'de Irak askerleriyle birlikte uzun süredir tatbikat yapan Mehmetçiğin gerektiğinde bölgeye aktif şekilde müdahil olabileceği belirtiliyor.

Ateşe hazır

Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18 Eylül'de başlatılan askeri tatbikat devam ediyor. Iraklı askerlerin de katıldığı tatbikatta dün zırhlı araçların bakımları yapıldı. Sınır ötesinde Peşmerge ya da PKK'ya alan açacak herhangi bir gelişmenin vuku bulması durumunda Mehmetçik, Silopi'de eğitilen Irak askerleriyle birlikte Zaho-Fiş Habur bölgesine operasyon düzenleyecek. 

Yeni Şafak

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
Eğitimde 20203 vizyonu!
İran'dan ABD'ye gözdağı!
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
MEB'den yeni uygulama
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Hitler'li, Stalin'li dönemde yazılan ‘andımız' çocuklara dayatılamaz! Gericiliğe hayır

Danıştay'ın, kendini hükümetin yerine koyarak aldığı ‘Andımız' kararı, her kesimden tepki çekti. Karar, Türkçe Ezan'ı ve Andımız'ı yazan Reşit Galip'in ruhunun hortlatılması olarak yorumlandı.

Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Başkan Erdoğan AK Parti Grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan "yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza' diyorlar biz de 'herkes kendi yoluna' deriz" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler