Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Barzani'nin yaptığı ayrılıkçı referandumdan resmi olarak geri atmasını değerlendiren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin direnci geri adım attırdı." dedi.

Güncelleme: 15.11.2017 09:21

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Barzani'nin yaptığı ayrılıkçı referandumdan resmi olarak geri atmasını değerlendiren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin direnci geri adım attırdı." dedi.

KORAY TAŞDEMİR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Mesut Barzani'nin gerçekleştirdiği ayrılıkçı referandumundan resmi olarak geri adım attı. IKBY, Irak Yüksek Mahkemesi'nin IKBY'nin ayrılmasını engelleyici karar alması durumunda karara saygı duyacaklarını açıkladı. Geçtiğimiz ay Irak Milli Güvenlik Kurulu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gayrimeşru referandumunu gerçekleştirenler hakkında hukuki işlem başlatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, IKBY'deki referandumu gerçekleştiren memurların tespit edildiği ve bunlarla ilgili "hukuki işlem" başlatıldığı belirtilmişti. Ayrılıkçı referandum sonrasında ilk olarak Barzani'nin başkanlıktan istifa etmesi ve ardından IKBY'nin resmi olarak geri adım atmasını, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Milat'a değerlendirdi. Sofuoğlu, "Bölge ülkeleri, güçlü olduğu ve ittifak kurduğu zaman batı hiçbir zaman istediğini elde edemez, biz Barzani'nin geri adım atacağını yazıp söylemiştik" dedi. Sofuoğlu, daha referandum gerçekleşmezden evvel 'Barzani tıpış tıpış geri adım atacak' şeklindeki öngörüsü ile de haklı çıktı.

Batıdan korkan idarecilerimiz oldu

Sofuoğlu, bazı aydınlarımızın, idarecilerimizi Tanzimat'tan bu yana batının güçlü Türkiye'nin güçsüz olduğu söylemiyle batı karşısında ezik bir psikoloji içerisine soktuklarını belirterek "Hatta 1718 Lale Devri'nden bugüne 300 senedir 'güçsüzüz' diye kafamıza vurdular. Bu hem diğer aydınlarımız ve idareye gelen devlet adamlarımıza bir korku saldı. Bundan dolayı Sultan Abdülhamid ve Sultan Abdülaziz, Adnan Menderes ve Necmettin Erbakan hariç idarecilerimiz batıyla hesaplaşmaya girişmek istemedi. Ben bu söylemle biz batıdan çok güçlüyüz, batı zayıf demek istemiyorum ama bize birilerinin bize anlattıkları kadar da zayıf değiliz. Her istediklerinde kafamıza vuracakları kadar da kartlarımız eksik değil, bizim de batı karşısında yapabileceklerimiz var. Kendi kırmızı çizgilerimizden vazgeçmedikçe batının isteklerine direnebiliriz." dedi.

Batı her zaman fazlasını istedi

Birkaç kişi dışında hiçbir devlet adamı buna direnmediğini sözlerine ekleyen Sofuoğlu, "Batı da bunu biliyor. Bakın 1855'te Belgrat'a özerklik verdiler ve Osmanlı askerlerini oradan çektiler. Bununla batıyı memnun edeceklerini zannettiler ama batı memnun olmadı. 1856'da Islahat Fermanı ilan ettiler, Müslümanlar aleyhine gayrimüslimler lehine çok büyük tavizler verdiler batı yine memnun olmadı. 1839'da Tanzimat Fermanı'nda yine batı lehine büyük tavizler verildi ama yine memnun olmadılar, batı bizim yöneticilerimizi korkutarak her istediğini aldı." ifadelerini kullandı.

Bölge ülkeleri direnirse batı emeline ulaşamaz

Sofuoğlu, geçmişteki batı politikasının aynısını Barzani referandumunda gördüğümüzü hatırlatarak "Medyada ve özellikle sosyal medyada 'bu sadece referandum, bağımsızlık değil' şeklinde Türkiye'nin tepkileri yumuşatılmaya çalıştı ama biz 'Türkiye asla tepkisini yumuşatmamalı.' dedik kaldı ki Sayın Erdoğan da bu kanaatteydi. 'Türkiye bulunduğu yerden santim geri gelmemeli, bu referandumunu asla onaylamamalı. Türkiye kırmızı çizgilerini asla esnetmemeli.' demiştik. Bölge ülkeleri direndiği zaman batılıların bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Türkiye, İran ve Irak direndi. Batılılar bölge ülkelerinin direnmeyeceklerini zannetti. Barzani öyle zannetti, bu direnç sonunda yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını gördüler. Bu konunun buralara geleceği belliydi. Daha o zamanlar sosyal medyadan birazda iddialı olarak 'Barzani tıpış tıpış geri adım atacak' demiştim." diye konuştu.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Erdoğan'dan kritik görüşme!
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, gazeteci Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturma ve yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte CHP belediyeciliği!

CHP'li Kartal Belediyesi, Kartal'ın en işlek yerlerinden biri olan Atalar Caddesi'ne geçtiğimiz yıl parke taş döşedi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen belediyenin parke taş üzerine asfalt dökmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bu kategorideki diğer haberler