Hayvancılığın önemli merkezlerinden Bayburt'ta kurulan canlı hayvan pazarında yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hareketlilik yaşanıyor.Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut Bayburt ekonomisi için önemli bir dönem olduğunu belirtti.

Güncelleme: 07.08.2018 12:29

Hayvancılığın önemli merkezlerinden Bayburt'ta kurulan canlı hayvan pazarında yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hareketlilik yaşanıyor.Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut Bayburt ekonomisi için önemli bir dönem olduğunu belirtti.

 Yıl boyunca büyük emeklerle yetiştirdikleri kurbanlıkları satabilmek için sabahın ilk ışıklarıyla Genç Osman Mahallesi'nde kurulan hayvan pazarının yolunu tutan besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek için alıcılarla kıyasıya pazarlığa tutuşuyor.

Kentte her salı günü kurulan pazarda, özellikle Kurban Bayramı öncesinde yoğunluğun daha da arttığı gözleniyor. Kurbanlık almak için pazara gelen vatandaşlar, beğenip almak istedikleri kurbanlığın sağlık durumu hakkında bilgi edindikten sonra fiyat konusunda satıcılarla pazarlığa başlıyor.

- "Bayburt ekonomisi için önemli bir dönem"

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut,  Kurban Bayramı öncesinde pazarda yoğunluğun artmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Kurban Bayramı'nın hem hayvan yetiştiricileri için hem de vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmeleri bakımından yoğun dönemlerden olduğunu belirten Karabulut, "Kurban Bayramı Bayburt gibi özellikle besi hayvancılığın yoğun olduğu yerlerde daha da yoğun bir dönem olarak yaşanıyor. Valiliğimiz himayesinde İl Kurban Hizmetleri Komisyonu olarak gerekli planlamaları yaptık. Vatandaşların kurban keseceği alanlar öncelikli olarak belirlendi. Gerek müdürlüğümüzden ve belediyeden veteriner hekimler, gerekse de müftülük personeli Kurban Bayramı süresince gerekli kontrollerin yanında vatandaşlarımıza da gereken yardımı sağlayacaklar." dedi.

Karabulut, Bayburt'tan bu dönemde il dışına yoğun kurbanlık sevk edildiğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bayburt ekonomisi için önemli bir dönem. Bu anlamda da yoğun bir çalışmamız var. Hafta sonu itibariyle il dışı sevkler başladı. Özellikle ilimizden İstanbul'a yoğun kurbanlık çıkışı oluyor. Büyük illerde çok sayıda pazar var. Bu pazarları bulmak o illerdeki Bayburtlular için her zaman mümkün olmadığı için biz başlattığımız bir uygulamayla Bayburt'tan il dışına kurbanlık götüren yetiştiricilerimizin gittiği semtleri, pazarları, çadır numaralarını ve iletişim numaralarını yine il dışındaki derneklerimizle paylaşıyoruz. Buradaki amacımız yetiştiricilerimizin oradaki pazarda fazla beklememesi, kurbanlığını da kendi memleketinde yetişmiş hayvandan karşılamak isteyen vatandaşlarımıza da bu anlamda yardımcı olamak."

Tarım ve Orman Bakanlığının da bu dönemde alıcı ve satıcılar için de çeşitli hizmetler sunduğunu anlatan Karabulut, şöyle devam etti:

"Küpe sorgulama kurban dönemlerinde önemli bir unsur, önemli bir ayrıntı. Bu anlamda da hem Bakanlığımızın internet sitesi üzerinden hem e-devlet üzerinden vatandaşlarımız aldıkları ya da alacakları kurbanların küpe, ırk, işletme sahibi gibi bilgilerini rahatlıkla sorgulayabilirler. Zaten biz her yıl gerek yetiştiricilerimize gerek kurban almak isteyen vatandaşlarımıza yönelik Kurban El Kitabı hazırlayıp dağıtıyoruz. Dolayısıyla bütün tedbirleri almış durumdayız."

Bayburt'ta 33 yıldır besicilik yapan Mevlüt Mevlütoğulları ise pazardaki fiyatların normal olduğunu, alıcıların da satıcıların da bu fiyatlardan memnun olduğunu söyledi.

İl dışından gelen Bayburtlularla pazarın daha da hareketlendiğini ifade eden Mevlütoğulları, "Şu anda fiyatlar normal seviyesinde. Örneğin düveler ortalama 6 ile 7 bin 500 lira arasında satılıyor. Tosunlar ise 9 bin 500 ile 13 bin lira arasında satılıyor." dedi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler