"Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime" deyip hüzünlenmekten başka bir şey gelmiyor elden. Bayramda dualar sel olup akar ama Müslüman coğrafyada da kan sel olup akar. Irak, Arakan ve Suriye'den gelen acı haberler yürekleri yakıyor.

Güncelleme: 31.08.2017 16:25

"Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime" deyip hüzünlenmekten başka bir şey gelmiyor elden. Bayramda dualar sel olup akar ama Müslüman coğrafyada da kan sel olup akar. Irak, Arakan ve Suriye'den gelen acı haberler yürekleri yakıyor.

Selvigül Kandoğmuş Şahin

Bayramlar hüzün, keder, gariplik, yoksulluk, acı olsa da cennetten sağılmış arı duru tertemiz gülümseyişlerle yüreklere dokunur. Neredeyse temizlenip arınmayan tek bir ev kalmaz. Temizlik ve sabun kokusuna kolonya ve tatlı kokusu sinmiş, bayram sabahlarının melek dokunuşlarıyla, selamlarla, çocuk çığlıkları ve ihtiyar dualarıyla dopdolu bayram evlerine konuk oluruz. Bu bayram seremonisi gün geçtikçe azalsa da her ev bayram sabahları gülümseyerek bakar gelen misafirlerine ve ev sahibesine\u2026

Bir tarafta bayram diğer tarafta feryat

Bayramın cennet esintili havasını solumaya hazırlanırken, tüm telaş sarmışken çarşı pazarı, eviçlerini, kuşanmışken bayram sabahlarının arı duru havasını, çıkıp geliverir haberler. Bayramların içimizi kıpır kıpır heyecanlara sürüklediği, çocukların eteklerimize yapışıp yeni bir elbise veya ayakkabı aldırma dürtülerinin arasında, bayram temizliğiyle yorulan bedenimizi dinlendirme demlerinde gelir haberler\u2026

Suriye'den, Mısır'dan, Arakan'dan haberler düşer ekranlara. Açlıktan ölümün eşiğine gelmiş sürü sürü çocuk görüntüleri, bombalamalarla birlikte ölüm haberleri, gencecik bedenlerin şehadet haberlerine karışır. Bir yandan garipliğimizin, yoksulluğumuzun, tüm acıların hikayesi, bir tarafta akan kardeş kanının derin feryadı düşer ekranlara...

Topyek\u00fbn bir uyanış

Zamanın bereketli anlarına yüklenip gelen bayramlar tüm acıları ortak duyumsamak ve dua zamanlarında topyek\u00fbn bir uyanışla Allah'a yönelmek için eşsiz zamanlardır\u2026 Bu mübarek zamanlarda, kurban, bıçak, evlat sevgisi, kulluk şuuru, peygamber duruşu, İbrahim sabrı, İsmail teslimiyeti, şeytanın taşlanması, Mina, Müzdelife, Arafat, Mekke ve Medine yüreklere dokunur anlam kazanır.

Müslüman dünyasında akan kan

Her yıl tekrarlanan ibadetler, milyonlarca insanın Arafat semalarına gönderdiği dua sel olup akar. Dualar sel olup akar ama Müslüman coğrafyada da kan sel olup akar. Her yıl Kabe'nin etrafındaki binaların yüksekliği daha bir artar. Yeni ulaşım ağıyla, son model otel odalarıyla, açık büfe ikramlarıyla karşılar hac organizasyonları. Bir tarafta açık büfe lüks oteller, bir tarafta mermerlerin üzerinde battaniyelere sarınıp uyuyan "bir yolunu bulup" gelen Afrika'nın yoksul hacıları\u2026

Ortadoğu'nun mazlum hacıları

Bir tarafta şikayetler, bol geğirtiler, yemenin israfa dönüştüğü demlerde mübarek topraklarda alışveriş heyecanı dibe vururken, tüketim köleliğini bu kutlu topraklarda solumaya çalışan hacıların koşuşturan aceleci halleri\u2026 Bir tarafta, bölünmüşlük, parçalanmışlık ve mezhep kavgalarıyla birbirinin yüzüne bakacak hali kalmamış Ortadoğu'nun mazlum hacıları\u2026

Bir çocuk gibi masum ve tertemiz olabileceğin demleri, ölmeden önce ölünüz emrinin tezahürün yaşandığı zamanların göbeğinde, aceleci kalabalıklar arasında yüreğinden gözlerine akmıyorsa rahmet okyanusu düşünmek ve akdetmek gerek. Her yıl milyonlarca hacının duaları\u2026 Her yıl milyonlarca hacının Arafat semalarına yönelen elleri, Kabe'nin eteklerine döktükleri gözyaşları, Medine'de cennet bahçesinin şahit olduğu, soluksuz samimi içten yakarışları\u2026

Dinmeyen acılar

Sonra coğrafyada akan kan, dinmeyen acılar, yoksulluk, açlıktan bir deri bir kemik halinde yemek sırasında bekleyen esmer çocuklar\u2026 Yıkılmış Şam, kutsalları çiğnenmiş Bağdat, mübarek toprakların inim inim inleyen halleriyle an an tükenen Ortadoğu\u2026 Bu sene hacda dualar ve yakarışlar İslam coğrafyasında akan kanın durması, terörün bitmesi, kaosun ve geri kalmışlığın yıpratan havasından tüm Müslümanların sıyrılması için aktı sanki.

En hüzünlü hac yaşandı belki de kutsal beldelerde. Gözler daha bir yaşlı, yürekler alabildiğine derin acılara gark olmuş. Irak'tan, Lübnan'dan, Arakan'dan, Suriye'den, Mısır'dan gelen acı haberler yürekleri yakıyor ve gözler alabildiğine akıp coşuyor. Ölen ve öldüren de Müslüman olunca bu acı daha bir derinleşiyor. Yıllardır Batı'nın sömürmesiyle kendine gelememiş coğrafya yine onların oyunlarıyla birbirine düşmüş, hala sömürülüyor, kıyımlar yaşanıyor.

"Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime.."

Hal böyle olunca bayramın, haccın, kurbanın ve paylaşmanın da anlamı daha bir önem kazanıyor. Her türlü yozlaşmayı barındıran adaletsiz dünya sisteminin içinde canhıraş feryatlarla ağlayan Ortadoğu çocuklarıyla karşılıyoruz bayramı ve bayramın getirdiği sevinci. O zaman gülümseyişlerimize masum çocukların gözlerinden akan yaşın hüznü takılı öylece bir yanımız yaralı, kursağımıza takılan kurban etiyle kekremsi bir acının duraklarında bu sevinci erteliyoruz.

Ertelenen sevinç, cennetten gelen bir mektup gibi oysa açılmayı ve içinden gelen haberlerle muhataplarını neşeye gark etmeyi düşünse de o meşhur dizeyi terennüm ediyoruz; "Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime\u2026"

Tüketim çılgınlığı

Ötelerden bir ses gibi günlerimize gelen bayramlar, modern zamanlara müdahale eder oysa. Post modern ve modern zamanlar tam da tüketim çılgınlığına dönüşen özel günlere dönüştürme gayretiyle modern muhayyileleri zaptu rapt eder. Adeta dinsel olana ve bayrama meydan okur. Adeta bayrama yer yoktur modern zamanlarda.

Ortadoğu coğrafyasında yaşayan tüm Müslüman halkların acılarına ve çiğnenmiş kutsallarına bir umut ve aşk sakası gibi teselli ve ümit taşıyıcısı olan mümin yürekler olmalı ülkemde oysa. Bayram telaşıyla, kurbanı evinden ocağından uzak ederek, kan dökmeden, kurban etini paylaşmadan olacak bir halden ziyade\u2026

Umut kapısı Türkiye

Paketlenmiş tatil formatlarında tüketim çılgınlığının ayrı bir tezahürü olarak haz ve zevklerle bezenmiş bayramlardan ziyade, gerçek bayram sevinçlerini yaşayan mümin yürekler çaresizlerin çaresi, kimsesizlerin hamisi olabilir. Her yıl tekrarlanan mübarek hac ziyaretlerinin makbul ve mebrur haclara dönüşmesi için, içimize, yüreklerimize, görevlerimize, sorumluluklarımıza dönüp bakmamız gerekiyor. Öyle anlaşılıyor ki Türkiye şu an tüm İslam coğrafyasında bir umut kapısı halini almıştır.

Akan kanın durması, kardeş kavgasının nihayete ermesi, zulmün ve yokluğun pençesinden mazlum halkların kurtulması, çiğnenen kutsalların işgalden sıyrılması için Türkiye'ye ve bu topraklarda yaşayan her bireye büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu coğrafyada yaşayanlar olarak, omuzlarımızdaki sorumlulukların bilinciyle, haccı, bayramı, kurbanı, bıçağı, teslimiyeti, Hz. İsmail'i, Hz. İbrahim'i, Hz. Hacer'i, Arafat'ı, Müzdelife'yi, Mekke'yi, Medine'yi ve dahi Şam'ı, Bağdat'ı, Arakan'ı, Sina Dağını, Zeytin Dağı'nı, Kudüs'ü artık bambaşka düşünüp yaşama zamanlarındayız.

Rabbim kendi rızasına uygun hallerde yaşayacağımız, tüm acılı coğrafyalarla beraber gülebileceğimiz gerçek bayramları yakın etsin. Rabbim gafilliğimizden, cahilliğimizden, ihmalkarlığımızdan dolayı bizleri affetsin.

Bayramda dualar sel olup akar ama Müslüman coğrafyada da kan sel olup akar. Yıllardır Batı'nın sömürmesiyle kendine gelememiş coğrafya yine onların oyunlarıyla birbirine düşmüş, hala sömürülüyor, kıyımlar yaşanıyor.

Türkiye şu an tüm İslam coğrafyasında bir umut kapısı halini aldı. Akan kanın durması, kardeş kavgasının nihayete ermesi için Türkiye'ye ve bu topraklarda yaşayan her bireye büyük sorumluluklar düşüyor.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler