Kurban Bayramı demek bayram yemekleri, bayram tatlıları, lokumlar, şerbetler, misafirler, ev gezmeleri, bol kahkahalı günler demek. Her bayram geldiğinde özellikle ne tatlı yiyeceğimizi düşünmeden duramayız. Kurban Bayramının yaklaşmasıyla akıllarda dolaşan sorulardan biri de 'hangi tatlıyı tercih etmeliyim' olacaktır. Biz de sizler için tatlı seçeneklerini derledik. Afiyet olsun

Güncelleme: 08.08.2018 16:42

Kurban Bayramı demek bayram yemekleri, bayram tatlıları, lokumlar, şerbetler, misafirler, ev gezmeleri, bol kahkahalı günler demek. Her bayram geldiğinde özellikle ne tatlı yiyeceğimizi düşünmeden duramayız. Kurban Bayramının yaklaşmasıyla akıllarda dolaşan sorulardan biri de 'hangi tatlıyı tercih etmeliyim' olacaktır. Biz de sizler için tatlı seçeneklerini derledik. Afiyet olsun

Kurban Bayramı demek bayram yemekleri, bayram tatlıları, lokumlar, şerbetler, misafirler, ev gezmeleri, bol kahkahalı günler demek. Her bayram geldiğinde özellikle ne tatlı yiyeceğimizi düşünmeden duramayız. Kurban Bayramının yaklaşmasıyla akıllarda dolaşan sorulardan biri de 'hangi tatlıyı tercih etmeliyim' olacaktır. Biz de sizler için tatlı seçeneklerini derledik. Afiyet olsun.

30 DAKİKADA BAKLAVA TARİFİ

İçindekiler

1 paket baklavalık yufka (54 yaprak)
200 gr. tereyağı
4 avuç fındı
4 avuç Antep fıstığı

Şerbeti için:
1 su bardağı şeker (250 gr.)
250 ml su

Baklavayı hepimizin çok sevdiği kesin. Bizde istedik ki ramazana da uygun 15 dakika hazırlaması, 15 dakika pişirmesiyle sizlere pratik bir baklava tarifi verelim. Tabii klasik baklava ile kıyaslanamasa da inanın onun kadar lezzetli ve yapımı da son derece kolay baklava emrinize amade\u2026

İlk olarak baklavanın şerbeti için küçük bir tencereye 1 su bardağı şeker ve 250 ml su ekleyin.
Suyunu ekledikten sonra tencerenin altını yakın ve su ısınmadan karıştırarak şekeri eritin. Aksi taktirde şerbet soğuduğunda şekerlenebilir.
Ardından diğer bir tencereye 200 gr tereyağı ekleyin ve renk aldırmadan erimesini sağlayın.
Yağ erirken üzerinde oluşan köpüklü kısmını üzerinden bir kaşık yardımıyla toplayın.
Tereyağı eridikten sonra en alt tarafında kalan sütlü kısmını çok karıştırmadan sadece üstündeki sade yağı bir kaba alın.
Sonra baklava yufkakarını tepsinizin boyutlarına göre kesin.
Sade yağla tepsinizin en alt kısmını hafif yağlayın. Yağlama işlemini yaparken hiç kullanılmamış bir fırçadan yardım alabilirsiniz.
Baklava yufkalarını ikişer ikişer koyun ve her 2-3 katta bir yağlayacak şekilde üst üste yerleştirin.
Yufkalarını yarısına geldikten sonra içerisine arzunuza göre 4 avuç fındık yada Antep fıstığı serpin.
İç malzemesini ekledikten sonra diğer baklava yufkalarını da üst üste gelecek şekilde yerleştirin.
Son on yaprak kalınca her bir yaprağı yağlayarak yerleştirin. Böylece üst kısmı çıtır bir hal alacak.
Tüm yufkaları yerleştirdikten sonra baklavayı önce yatay şekilde kesin ve üzerine kalan tereyağın yarısını dökün. Ardından kare şeklinde kestikten sonrada aynı işlemi uygulayın ve tüm katların yağdan nasibini aldığından emin olun.
Kesme işlemi bittikten sonra yufka dilimlerini iki parmağınızla yanlarından sıkıp baklava görüntüsü almasını sağlayın.
Önceden ısıtılmış fansız 280 derecelik fırının en alt kısmına baklavanızı koyun ve 10-15 dakika fırınlayın.
Baklavanın hem altı hem üstü renk değiştirince fırından çıkarın ve üzerine soğuk şerbeti dökün.
Sadece 15 dakikada hazırlayıp 15 dakikada da pişirdiğiniz baklavanız emrinize amade.

DAMLA SAKIZLI LOKUM TARİFİ

İçindekiler

1 kg. toz şeker
2 gr. krem tartar
2 gr. damlasakızı
200 gr. buğday nişastası
Pudra şekeri

DAMLA SAKIZLI LOKUM TARİFİ

REFİKA'NIN MUTFAĞI

27.07.2014

PAYLAŞ

  • 25-30 dkPİŞİRME ZAMANI
  • 30 dk.HAZIRLANMA
  • 10KAÇ KİŞİLİK
  • ZorZORLUK

İçindekiler

1 kg. toz şeker
2 gr. krem tartar
2 gr. damlasakızı
200 gr. buğday nişastası
Pudra şekeri

Orta boy bir tencereye 1 kg. toz şeker (yaklaşık 5 su bardağı) ve şekeri bir parmak geçecek kadar içme suyu ekleyip, kaynatın.

Kaynamaya başladıktan sonra bir 2 gr. yani 1 tepeleme dolu çay kaşığı krem tartarı ekleyin onu iyice karıştırdıktan sonra 2 gr. (5 nohut tanesi kadar) damla sakızını da atıp karıştırın. Daha yoğun bir lezzet isterseniz fazla da koyabilirsiniz. 200 gr. buğday nişastasını (yaklaşık 2 su bardağı) elekten geçirin. Bir bardak suyla ezerek pürüzsüz bir hale getirin. Eğer parça parça toplar olursa lokumunuzun içinde de kalacaktır. İyice krem haline gelince kaynayan karışımı ateşten alıp üzerine karıştırarak ekleyin. Özleşene kadar bu şekilde karıştırın.Sonra tekrar kısık ateşe alın. Hep aynı yöne ve aynı hızla karıştırarak kıvamlandırın. En az 15 dakika sürecek. Lokumunuzun tam kıvamına geldiğini anlamak için üç tane test var.

TEST 1: Kaşığı kaldırdığınızda lokum ince uzun sivri kalırsa çiğdir. Düğme gibi olursa pişmiştir.
TEST 2: Lokumu çıkardıktan sonra üzerine biraz toz şeker dökün, eğer şekeri halen emiyor ve şeffaflaştırıyorsa henüz olmamıştır. Eğer şeker benliğini koruyorsa tamamdır.

TEST 3: Lokumun bir parçasını buzlu suya atın, orada yumuşak ve erimeye meyilli bir tepki veriyorsa henüz olmamış demektir. Bunun için, bir adet hazır lokumu fikir vermesi için suya atabilirsiniz. Hazır lokum kuruduğu için dahasert, sizinkiyse tabii ki biraz daha yumuşak olacak ama arada çok ciddi bir fark olmamalı.

Lokum hazır olduğunda içine dökeceğiniz kap sistemini pişirmeye başlamadan hazır etmekte fayda var. Bir tepsinin üzerine fırın kağıdını serip, üzerine nişasta serpip lokumu döküp kabaca yayın. Sonra biraz daha nişasta serpip fırın kağıdını üzerine kapatın. Bir merdane yardımıyla bir buçuk santim kalınlığında açın. Bu şekilde iyice soğumasını bekledikten sonra istediğiniz şekilde doğrayın. Üzerine pudra şekeri ve nişastayı eşit miktarda karıştırarak serpin. Bu şekilde yaklaşık dört-beş ay sorunsuz bir şekilde yenebilir.

CEVİZLİ KURU BAKLAVA TARİFİ

İçindekiler

3 avuç ceviz
1 adet kırmızı elma
8 çorba kaşığı tereyağı
5 adet Anamur Muzu
3 adet karanfil
13 çorba kaşığı nar şurubu
11 çorba kaşığı toz şeker
12 adet baklava yufkası
1 su bardağı su

ŞERBET İÇİN,

1 su bardağı toz şeker

Üç avuç cevizi tavada yavaşça çevirin, kendi yağında hafif kızaracak.

Bu esnada ateşin çok yüksek olmamasına dikkat edin. Bu işleme cevizlerin rengi hafif değişip cevizlerinizden enfes kokular gelinceye kadar devam edin. Daha sonra büyük kırmızı bir elmayı kabuğunu soymadan 2-4 milim kalınlığında dilimlerler halinde doğrayın. 2 çorba kaşığı tereyağını tavaya ekleyip önce elmaları 7-8 dakika çevirerek pişirin. Ateşini biraz yükseltebilirsiniz. Daha sonra 5 adet Anamur muzunu kabaca elinizle sıkıp püre haline getirerek ekleyin. 3 adet karanfili ezip koyun. 2 çorba kaşığı daha tereyağını da muzla birlikte katın. Onlar pişerken 3 adet karanfili başlarını ezip ekleyin, 13 çorba kaşığı nar şurubu (bire bir nar ve şeker karışımı) ekleyin. Nar şurubunu 11 çorba kaşığı nar suyuna 11 çorba kaşığı şeker ilave edip hazırlayabilirsiniz. Baklavanızın içi hazır olduğuna göre, şimdi dışını yapmaya başlayabilirsiniz. \u2028\u202812 adet hazır baklava yufkası için 4 çorba kaşığı tereyağı kullanmalısınız. Yufkaları birer birer sayfa gibi açıp, üzerine fırçayla tereyağını sürün. Bu şekilde ikinci, üçüncü ve dördüncü katları da yağlayın. \u2028\u2028Yufkanızın kısa kenarına 1 santim boşluk bırakarak malzemenizin üçte birini uzunlamasına yayın. Sonra sıkı bir şekilde dürün. En keskin bıçağınızla fazla bastırmadan sakince bu ruloları 2,5 santimlik eşit parçalara bölün. \u2028\u2028Aynı işlemi kalan sekiz baklava yufkası için daha yapın. Fırınınızı 180 dereceye getirin. Fırın tepsinizin üzerine çift kat fırın kağıdı serip üzerini yağlayın. Parçaları fotoğraftaki gibi dik ve mesafeli bir şekilde yerleştirin. Sonra fırın kağıdınızı bir kat daha kesip, baklavaların içlerinin üzerini kapatacak şekilde koyun. 10 dakika sonra çıkartıp çevirin. \u2028\u2028Bu şekilde kenarları kızarıncaya kadar yaklaşık bir 10 dakika daha pişirin.\u2028\u2028İsterseniz bu şekilde yiyebilirsiniz. Eğer daha tatlı seviyorsanız 1 bardak suyla 1 bardak şekeri eritip, şerbet ılıkken gezdirerek baklavaların üzerine döküp, bir saat beklettikten sonra ayrı bir tabağa alabilirsiniz. Böylece baklavanın bir gün kurumasını bekleyerek yiyebilirsiniz.


A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
CHP'nin anketinden de Muharrem çıktı!
Ünlü futbolculara FETÖ soruşturması
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a da yaptırım!
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Suudi Arabistan'dan terör örgütü için 100 milyon dolar daha

Kışıkçı hadisesi üzerinden ABD ve Avrupa Suudi Arabistan'dan para koparmak için birbiriyle yarışırken, Suud'a ilk pençeyi ABD'nin attığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nın, Kaşıkçı olayı üzerinden menfaat sağlamak için Suud Arabistan'a ayak bastığı sırada, Suud yönetimi YPG için ABD'ye 100 milyon dolar vermiş.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler