Türkiye'de resmi rakamlara göre 1 milyondan fazla genç bakaya konumuna düşmüş durumda ve bedelli askerlik bekliyor. Bedelli askerlik bekleyen bakaya gençler sosyal medyada örgütlenerek arzularını dile getiriyor. Zeytin Dalı Harekatı başladığında "bedelliyi konuşmanın şimdi sırası değil" diyen gençler, harekatın başarı ile sonuçlanmasının ardından isteklerini yeniden dillendirmeye başladılar. Uzmanlar toplumsal barış ve huzurun devamı için, hassa

Güncelleme: 06.04.2018 12:45

Türkiye'de resmi rakamlara göre 1 milyondan fazla genç bakaya konumuna düşmüş durumda ve bedelli askerlik bekliyor. Bedelli askerlik bekleyen bakaya gençler sosyal medyada örgütlenerek arzularını dile getiriyor. Zeytin Dalı Harekatı başladığında "bedelliyi konuşmanın şimdi sırası değil" diyen gençler, harekatın başarı ile sonuçlanmasının ardından isteklerini yeniden dillendirmeye başladılar. Uzmanlar toplumsal barış ve huzurun devamı için, hassa

Bakaya; yani askerlik çağı gelmiş, tecil hakkı bulunmayan ve askere gitmesi gerektiği halde askere gitmeyen kişilerin sayısı 1 milyonu aştı. Mağduriyet yaşadıklarını ileri süren geçnler çözüm istediklerini dile getiriyorlar. Toplumda her bedelli askerlik yapmak isteyen kişinin zengin, yahut zengin çocuğu olmadığına dikkat çeken mağdur bakaya gençler; pek çok kişinin hasta ve yaşlı yakınına bakmak zorunda olduğu için askere gidemediğini belirtiyorlar. Ayrıca yeni evlenmiş, yeni çocuğu olmuş veya yeni iş kurmuş bakaya gençlerin de sayısının az olmadığını söylüyorlar. Bu durumdaki kişiler, bedelli askerlik ile kendilerinin devlete daha fazla katkıda bulunabileceklerini ve bu sayede profesyonel ordunun finansmanının karşılanabileceği düşüncesinde.

'ZENGİN DEĞİL BORÇLUYUZ' İDDİASI

Bedelli askerlik bekleyen bakaya gençler, içlerinden pek çoğunun zengin değil, aksine borcu bulunan ve bu nedenle çalışmak zorunda olan kişiler olduğunun altını çiziyor. Çalışmadıkları zaman kredi borçlarını ödeyemeyeceklerini ifade eden gençler, ailelerine de bakacak kimsenin bulunmadığını ve bu nedenle bedelli askerliğin lüks değil ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Pek çok bakaya genç, bakaya durumunda olduğundan dolayı sigortalı bir işte çalışamıyor ve hem sigorta primi yatmıyor hem de sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Bu gençler 2018 yılında bedelli askerlik bekliyorlar.

Diğer taraftan Türkiye'de bugüne kadar defalarca bedelli askerlik uygulaması çıktığını ve milyonlarca kişinin yararlandığını hatırlatan gençler, bir ülkenin vatandaşları arasında yalnızca doğum tarihi farklılığı nedeniyle fırsat eşitsizliği olmamalı görüşünde.

BEDELLİ ASKERLİKTE SON DURUM NEDİR BEDELLİ ASKERLİK 2018'DE SON DAKİKA ÇIKACAK MI

Gündemden düşmeyen bedelli askerliğin çıkarılması için sosyal medya üzerinden kampanyalar başlatıldı. Farklı sebeplerden ötürü askere gidemeyen gençler bedelli askerliğin gündeme gelmesini istiyorlar. Peki bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik yasasının çıkmasını bekleyen gençler, sosyal medya hesapları üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Hükümet tarafından belirli aralıklarla bedelli askerlik konusunda açıklamalar geliyor ancak, yapılan açıklamalarda net olarak kullanılan ifade hükümet gündeminde bedelli askerlik konusu yoktur yer alıyor. Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlikle ilgili soruya 'bedelli askerlik şuan da gündemimizde yok.' diyerek buna sebep olarak da hala devam eden operasyonel faaliyetleri gösteriyor. Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. En son; 1987, 1992, 1999 yıllarında yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. Bedelli askerlik yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar; 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu "hizmeti" tamamlayabilirler. Buna kısaca "dahte" denir. "Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler" şeklindedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

KALIN AÇIKLAMA YAPMADI

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesinde yaptığı basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Kendisine yöneltilen sorulardan birisi de uzun zamandan beri gündemde olan ve bir türlü olumlu bir cevap bulamayan bedelli askerlik ile ilgili oldu. İbrahim Kalın da diğer hükumet yetkilileri gibi ümit veren bir açıklamada bulunmadı.

Yurt dışında yaşayan ve dövizle askerlik yapacak gurbetçi vatandaşlar için son Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) düzenlemeye gidildi. Buna göre, dövizle askerlik için vatandaşların gerçekleştireceği ödeme işleminin muhabir bankaya gerek kalmaksızın başkonsolosluklarda yapılabilmesinin yasal zemini sağlandı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlik konusunda, "Gündemimizde bedelli askerlik konusu yok. Öngörülebilir zaman dilimi içinde, içinde bulunduğumuz an ve zaman itibariyle böyle bir düşüncemiz yok" dedi.


Bedelli askerlik konusunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan sonra Başbakan Binali Yıldırım da çıklamada bulundu. Cuma namazı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan, "Bedelli askerliğin 2017 yılı içinde gündeme gelmeyeceğini söylemiştiniz ama bu yıl içinde bedelli askerliğin çıkması bekleniyor mu?" sorusuna cevap verdi.

Onbinlerce aday sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla 2018'de bedelli askerlik konusunda adım atılmasını istedi. Bedelli askerlik konusunda adım atılmasını bekleyen on binlerce genç, Twitter'da seslerini duyurmaya çalışıyor. 2018 yılı ile birlikte bedelli askerlik konusu gündemdeki yerini koruyor. Özellikle Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağları üzerinden yapılan yorumlar ve paylaşımlar ile yeni bir kampanya başlatılıyor. 2018'de bedelli askerlik konusu şu sıralarda Twitter'da yine TT ( Trend Topic)' listesine girmişti.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler