YOUNG Guru Academy (YGA) kurucusu Sinan Yaman, hafta içinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Ziya Selçuk'a ziyaretlerinden bir fotoğraf gönderdi. Fotoğrafı alınca sordum: Benimle de paylaştı:

Güncelleme: 06.08.2018 19:40

YOUNG Guru Academy (YGA) kurucusu Sinan Yaman, hafta içinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Ziya Selçuk'a ziyaretlerinden bir fotoğraf gönderdi. Fotoğrafı alınca sordum: Benimle de paylaştı:

- YGA, çocuklara bilimi sevdirmek ve bilimsel bakış
açısı kazandırmak için dünya çapında projeler yapıyor.
Prof. Aziz Sancar, Prof. Mehmet Toner, Prof. Doğan Cüceloğlu gibi değerli bilim insanlarının danışmanlığında 5 yıldır
20 bin öğrenci ile pilot çalışmalar yürütüyoruz.

Ekibinden Melike Aydın'la birlikte YGA'nın geliştirdiği "TWIN Bilim Setleri"ni Bakan'a anlattıklarını vurguladı:

- Sayın Bakan bize, "Bilimi destekleyecek her türlü ürünü yaygınlaştırmalı, hatta müfredata entegre etmeliyiz" mesajı verdi.

Sonra şu noktanın altını çizdi:

- YGA, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında gerçekleşecek"Bilim Seferberliği" ile 2020'ye kadar 2 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Anadolu'ya bilim seferberliğini hedefleyen programın temelini oluşturan "TWIN Bilim Setleri"ni oluştururken Einstein'ın şu sözünü temel aldıklarını kaydetti:

- Bilgiyi deney ile birleştirin. Denemeyen insan, bilmeyen insandır. Bilimin asıl kaynağı deneydir.

"TWIN Bilim Seti"ni açtı:

- Kolayca birleştirilebilen elektronik bloklar ile karmaşık görünen teknolojik cihazların çalışma mantığını anlatır. Çocuklar son teknolojiye sahip otonom araba ve robot teknolojileri, TWIN modülleri ve sensörleri ile kendileri üretip, nasıl çalıştığını kolayca anlayabilir. Bu sayede küçük yaşta inovasyon odaklı düşünme kabiliyetleri gelişir.

Bugüne kadar 45 ilde 150 okula 2 bin 500 TWIN Seti bağışlandığını aktarıp, bazı bağışçı kişi ve kurumları sıraladı:

- Ali Koç, Erol Bilecik, Hüsnü Özyeğin, Sani Şener, Ahmet Bozer, Erdem Yılmaztürk, Yapı Kredi, TAV, TÜSİAD, TİM, Eczacıbaşı. 2019 sonuna kadar yine bağışçıların desteği ile 81 ilde 500 okula 5 bin set ulaştırılacak.

"TWIN Bilim Seti"nin etkisini, öğretmenlerden aldıkları mesajla aktardı:

- Çocuklarda öğrenme isteği, keşfetmek ve merak duygusu gelişti. Sette yer alan 25 örnek deneyin ötesine geçerek tamamen yenilikçi projeler ürettiler.

Konuyu Yunus Emre ile noktaladı:

İlim, ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsen

Ya nice okumaktır...

...

Başka söze gerek var mı?

Dişçilik İçin 300 Robotu Getirdi İzin Bekliyor

HÜRRİYET'in eski Yayın Direktörü Fikret Ercan, yeni adresi Nişantaşı Üniversitesi'nin İstanbul Maslak'taki kampusuna davet etti. Kampusu üniversitenin kurucusu Levent Uysalve Genel Sekreter Koordinatörü Caner Otrakçı ile birlikte gezdik.

Otrakçı, lisansüstü bölümler dahil öğrenci sayısının
30 bine yaklaştığını belirtip ekledi:

- Aslında kampusumuz 68 bin öğrenci kapasiteli.

Levent Uysal'a Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinin içinde inşaat aşamasında satın alıp, üniversiteye göre dizayn ettirdiği binanın maliyetini sordum, yanıtladı:

- 150 milyon dolar.

Otrakçı, laboratuvarları gösterdi:

- 126 laboratuvarımız var. 144'e çıkacak.

Uysal araya girip eğitim altyapısına yatırım bedelini paylaştı:

- 100 milyon doları buldu.

Diş laboratuvarını işaret etti:

- Burada 300 adet diş hastası robotumuz var. Robotlar öğrencinin ders amaçlı operasyonları sırasında birebir insan gibi tepki verebiliyor. Sadece robotlara 2.7 milyon Euro yatırım yaptık. Üstelik 3-4 yıldır tıp, hukuk ve eczacılık gibi diş bölümü için de izin bekliyoruz

Yapay Zeka'ya Özel Teknokent Kuruluyor

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Muhammed Şahin uğradı, İcon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Alkış'la imzaladıkları anlaşmayı anlattı:

- Zekeriyaköy'de "Yapay Zeka, Dijital Teknolojiler ve Endüstri 5.0 odaklı, uluslararası ortaklı teknokent" kuracağız. Teknokent, 2019 sonunda faaliyete geçecek.

Türkiye'nin dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini anımsattı:

- Bu hedefe ulaşmak, geleceğe yön verecek yapay zeka ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik ile mümkün olabilir.

Türkiye'de birbirine benzer 80'e yakın teknokent olduğunu vurguladı:

- ABD, Çin, Japonya, Hindistan, Almanya, Güney Kore, Kanada ve Rusya gibi ülkeler yapay zeka ve dijital teknolojilerin ekonomilerinin geleceği için büyük fırsatlar yaratacağını görüyor. Dünyadaki bu eğilimi dikkate alarak Türkiye'nin, hatta bölgemizin ilk yapay zeka ve dijital teknolojiler parkı olacak teknokentimizi kurmaya başladık.

Yapay zekanın devreye gireceği alanlara dikkat çekti:

- Gelecekte yapay zeka; eğitim, sağlık, güvenlik başta olmak üzere tahmin edemeyeceğimiz kadar geniş bir alanda etkin rol oynayacak. Belki de ana belirleyici olacak.
 

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Suudi Konsolosluğu'nda arama başladı!
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler