Müfredatında silah kullanımı, hendek kazma, paraşütle atlama gibi dersler olan askeri okullarda çocuklar çok küçük yaşlarda vatansever olarak eğitiliyor.

Güncelleme: 02.12.2017 14:08

Müfredatında silah kullanımı, hendek kazma, paraşütle atlama gibi dersler olan askeri okullarda çocuklar çok küçük yaşlarda vatansever olarak eğitiliyor.

Bugünün Rusyasında çocuklarını iyi bir kariyere hazırlamak isteyen anne babalar, çocuklarını ülkedeki 200 harp okulundan birine gönderebiliyor. Kız ve oğlan çocukları bu okullarda, ortaokuldaki normal müfredata ek olarak askeri bir eğitim alıyor. Bu süreci başarıyla atlatabilenleri ise iyi bir gelecek bekliyor. Rus devleti 2001 yılında gençlerin "vatansever" bir biçimde yetiştirilmesini mümkün kılacak bir eğitim programı üzerinde çalıştı. Askeri okullar ve paramiliter yaz kampları da programın önemli bir kısmını oluşturuyor. Vatansever olmak, harp okulunu başarıyla bitirmeye hevesli çocuklara epeyce katkı sağlıyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Rusya'nın güneyindeki Stavropol'da bulunan Yermolov Harp Okulu'nda öğrenciler törenle yeni öğrenim yılına başlıyor. Bu ve bunun gibi okulların Rusya'da tarihi bir geleneği var: Çarlık ve Stalin zamanlarında da ülkenin elitleri buralarda yetiştiriliyordu. Okula giriş sınavıysa oldukça zor: Bu okullarda ülkenin en akıllı ve en çevik çocukları okuyabiliyor. 2002'de kurulan Yermolov Harp Okulu, adını Rus General Aleksey Petroviç Yermolov'dan alıyor. Yermolov, 19. yüzyılda Napolyon'a karşı savaşta topçu birliğini yöneten komutandı ve bugün bir kahraman olarak görülüyor. Onun adını taşıyan okulun mezunlarınınsa Rus ordusunda iyi bir kariyere sahip olmak için şansları oldukça yüksek.

Bir savaş kahramanı olmaya giden yolsa epey çetrefilli. Narin çocuk bedenlerinden güçlü kuvvetli askerler yaratabilmek de sıkı bir çalışma gerektiriyor. O yüzden küçük asker adayları boks ve Asya dövüş sporları öğreniyor ve birkaç günlük eğitim kamplarında dayanıklılıklarını artırıyorlar. Bu resimde de "Rus Şövalyeleri" adını taşıyan askeri-milliyetçi kulübün bahçesindeki çocuklar görünüyor. Oldukça yorucu vücut çalışmasının yanı sıra silah kullanımı da müfredatın önemli bir kısmını oluşturuyor. Hatta öğrencilerin boş zamanlarında da. Diğer çocuklar yaz kamplarında eğlenmek ve oynamak için bir araya gelirken, Rus yaz kamplarındaysa paramiliter kulüpler olan "Vatanseverler" ve "Rus Şövalyeleri"nin genç üyeleri buluşarak bilgi ve silah paylaşımı yapıyorlar.

Yermolov Harp Okulu'na gelecek vaat eden kız öğrenciler de kabul ediliyor. Okulun kız öğrencileri de aynı erkek sınıf arkadaşları gibi savaş eğitimlerine katılıyor ve olası bir savaş halinde davranış biçimleri teste tabi tutuluyor. Bunların arasında hendek kazımı ve ormanda hayatta kalmak gibi dersler de var. Sözün özü, hayatın ciddiyeti burada gerçekten de çok küçük yaşlarda başlıyor! Yermolov'da öğrenim gören genç harp okulu öğrencilerinin okulu bitirebilmek için fit, akıllı ve cesur olmaları gerekiyor. Mesela birçok ebeveynin çocuklarına yasaklayacağı muhtemel bir hobi, burada müfredatın bir parçası: Paraşütle atlama. Nihayetinde bunun da askeri yaşamının bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
'Biz davamızın, milletimizin yolunu takip ettik'
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur
Bakan Pekcan: Fırsatçıları tespit ettik
Para cezası olanlar dikkat!
Türkiye Katar'ı koruyacak!
Türk polisi cesedi bulmaya çok yakın
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu
Kaşıkçı için acil çağrı: Başlatın
İstanbul'da dev operasyon!
'Sırada Şişe Cam var'
Almanya'dan Suud'a rekor silah satışı
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Bu kategorideki diğer haberler