Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Münbiç ve Aynel Arab operasyonlarının ilk safhasının başladığını belirterek, "Neden? Bu süreçte en önemli hazırlıklardan bir tanesi de siyasal anlamda ve karşı tarafla görüşmeler anlamında, yani diplomatik anlamda faaliyetler de aslında faaliyetin bir kısmıdır. Bugün Amerikalılarla, Rusya ile görüşüyorsanız, İran ve diğer muhataplarınızla görüşüyorsanız aslında bu operasyonun ilk safhası da başlamış demekt

Güncelleme: 09.04.2018 14:24

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Münbiç ve Aynel Arab operasyonlarının ilk safhasının başladığını belirterek, "Neden? Bu süreçte en önemli hazırlıklardan bir tanesi de siyasal anlamda ve karşı tarafla görüşmeler anlamında, yani diplomatik anlamda faaliyetler de aslında faaliyetin bir kısmıdır. Bugün Amerikalılarla, Rusya ile görüşüyorsanız, İran ve diğer muhataplarınızla görüşüyorsanız aslında bu operasyonun ilk safhası da başlamış demekt

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, katıldığı bir konferans nedeniyle geldiği Konya'nın Beyşehir ilçesinde gazetecilerin "Sınır ötesi operasyonlar devam edecek mi? Münbiç operasyonu ne zaman başlayacak?" şeklindeki soruları cevaplandırdı. Mete Yarar, Türkiye'de şu anda 3 tane sınır ötesi operasyonun halen devam ettiğini vurgulayarak, "Bunlardan bir tanesi; şu anda bugün İdlib'de 9'uncu gözlem noktası kuruldu. Yani gözlem noktası dediğiniz yer aslında çatışmaların arasından geçerek yerler kuruyorsunuz. Bu da bir operasyon. Bugün itibariyle Kuzey Irak'ta yaklaşık 15 kilometrede yaklaşık 3 tane üs bölgesi kuruldu. Hem de nereye doğru? Kandile doğru bir ana hançer gibi ilerleyerek 15 kilometre Bu da büyük bir operasyon. Aynı zamanda Sincar'da teröristlerin bölgeden çıkartılmasıyla ilgili operasyon sürüyor. Bugün yine Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde insani yardım anlamında faaliyetler sürüyor. Aslında her biri sürüyor ve her biri de başarıyla takip ediliyor" dedi.

"Münbiç ve Aynel Arab operasyonları bence başladı"

Türkiye'nin Münbiç ve Aynel Arab'a düzenlemesi beklenen operasyonlarla ilgili olarak da Yarar, "Ama sizin sorduğunuz soru Münbiç ne zaman, Aynel Arab ne zaman başlayacak, diyorsanız? Bence başladı. Neden? Bu süreçte en önemli hazırlıklardan bir tanesi de siyasal anlamda ve karşı tarafla görüşmeler anlamında, yani diplomatik anlamda faaliyetler de aslında faaliyetin bir kısmıdır. Bugün Amerikalılarla, Rusya ile görüşüyorsanız, İran ve diğer muhataplarınızla görüşüyorsanız aslında bu operasyonun ilk safhası da başlamış demektir. Ben hepsinin beraber sürdürüldüğünü düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Mehmetçik'e moral ziyaretinde bulunan sanatçılara yapılan eleştiriler

Mete Yarar,  Hatay'da Mehmetçik'e moral ziyaretinde bulunan sanatçılar hakkında yapılan eleştirilere, "Hadi siz gitmediniz, gidene niye laf söylüyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi.

Yarar, "Bu ülkede insanların özellikle askerini desteklemesi ile ilgili neden eleştirirsiniz, bunun sonucunu onlar açıklasınlar" diyerek, "Yani biz niye gittiğimizi veya niye orada bulunduğumuzu niye orada açıklamak zorundayız, yani PYD için gidenlere bu hesap sorulmazken, barikatlar döneminde  teröristlerin bulunduğu bölgelere  gidenlere sorulmazken, neden askerini ziyaret etmek için gidenlere sorulur, niçin gittiyse gitti, askerinin yanında bulundu mu, askere moral verdi mi, askerle beraber  zaman geçirebildi mi ve bunun sonucunda linç edileceğini  bildiği halde gitti mi? Dikkat edin son dönemde bu tür olaylara katılanların tamamı neredeyse sosyal medya üzerinden linç ediliyor. Yani sanatçı anlamında Bu riski alan insanlar varken, niye bu insanlara bu kadar laf söyleme gereği hissediliyor? Bir kez daha söylüyorum,  şunu söyleyebilirsiniz; katılmazsınız, siz gitmezsiniz, ama gidene de laf söylemezsiniz, zaten sıkıntı orada başlıyor. Gidene niye laf söylüyorsunuz, hadi siz gitmediniz, gidene niye laf söylüyorsunuz. Benim kabul edemediğim taraf burada başlıyor ve herhalde muhtemelen benim gibi birçok insan da  bunu kabul etmemiştir" ifadelerini kullandı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler