TV sunucusu Murat Başoğlu'nun öz yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı ile yaşadığı ensest ilişkiyi sapıklık ve sapkınlık olarak değerlendiren ilahiyatçılar, "Bu ahlaksızlığın izahı yok" dedi. Ayrıca bu konuya ilişkin mevzuatında düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme: 29.08.2017 08:52

TV sunucusu Murat Başoğlu'nun öz yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı ile yaşadığı ensest ilişkiyi sapıklık ve sapkınlık olarak değerlendiren ilahiyatçılar, "Bu ahlaksızlığın izahı yok" dedi. Ayrıca bu konuya ilişkin mevzuatında düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

KORAY TAŞDEMİR/EZGİ ÇELİK/NEŞAT GÜNDOĞDU

Murat Başoğlu ile öz yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı arasındaki rezalet ilişkinin ortaya çıkması medyanın iştahını iyece kabarttı. Boy boy fotoğraflarla söz konusu olayı servis eden ve çirkin ilişkiyi magazinleştiren malum medya, her kesimden büyük tepki topladı. Konuyu Milat'adeğerlendiren kanaat önderleri "Bu ahlaksızlığın izahı yok" dedi. Ağlamamız gereken bir haberi cazibeli halde sunmanın da kabul edilemeyeceğini ifade eden ilahiyatçılar ise bu tür olaylar karşısında herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Olay hakkında Bodrum savcılığı resen soruşturma başlatırken hukukçular da bu konuya ilişkin mevzuatın da düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ensest cazibe olarak nasıl sunuluyor?

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "Ensest, İslam'da kesinlikle haram olan ilişkilerinden birisidir" dedi. Batı toplumlarında bile televizyonlarda toplumun ruhsal sağlığını bozacak haberleri vermediklerini ifade eden Altıntaş, "Bizde nasıl oluyor da belki ağlamamız gereken toplumumuz için yüzkarası olan bir haber, cazibeli hale getirilerek sunulabiliyor. Bu olay geleceğimizi, gençliğimizi, toplumumuzun tarihsel sürecini tehdit eden bir durum olarak görülmesi gerekiyor. Bu anlamda herkese sorumluluk düşüyor, hassas davranılması gerekir" diye konuştu.

Toplumumuzun temeline dinamit koyuluyor

İlahiyatçı İhsan Şenocak ise medyanın fuhşu normalleştirmek adına her şeyi yaptığını belirterek, "Verilen haberlerde, ensest ilişkileri aşk-ı memnu adı altında vermek toplumumuzun temeline dinamit koymaktır. Müslümanların bu konuda dikkatli olmaları gerekir, böyle olaylar asla normal görülmemeli, normalleşmesine izin verilmemelidir. İslam dininde kesinlikle böyle bir olay normal görülemez ve kabul edilemez" İfadelerini kullandı.

Dini değerlerimize tamamen aykırı

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: "Bu durum ahlaksızlık ve edepsizliğin ta kendisi olup sapıklık ve sapkınlıktan başka bir şey değildir. Müslüman bir ülkede Müslüman'ım diyen bir kişinin böyle bir olayı kabul etmesi mümkün değildir. Diyanet-Sen olarak ensest-çarpık ilişkilerin bir tedaviye tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sapık bir ilişkidir ve akli dengelerin bozukluğudur. Murat Başoğlu adlı kişiyi bazı medya organları tarafından yapılan haberler durumu meşrulaştırıyor."

Bu ahlaksızlığa hukuk "dur demeli"

Hukukçular Vakfı Birliği Başkanı Alaaddin Varol, konuyu hukuk boyutunda tüm yönleriyle ele aldı. "Bu ahlaksızlığa hukuk acilen dur demeli" diyen Varol, "Ceza kanununda evlenilmesi yasak olan kişilerle ilişkiye girilmesi suç kapsamına alınmalıdır. Mağdur kişilerin burada tazminat davası açma hakları var. Burada bir aile çöküşü söz konusudur. Medeni kanunumuzda da bu tarz bir ilişki boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Ama bir kanun düzenlenmesi gereklidir" açıklamalarına yer verdi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Türkiye'ye yatırımları 20 milyar dolara çıkacak!
Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması!
Erdoğan - Pompeo zirvesi başladı
FETÖ'ye dev operasyon
Dunford'dan Türkiye'yi oyalama taktiği
İşte Kaşıkçı'yı öldüren infaz timi
Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü
Hatipoğlu başkan adayı olacak mı?
Yolcu otobüsü şarompole devrildi!
İsrail kaşla göz arasında vuruyor
IMF'den Suudi Arabistan'a soğuk duş
Ermenistan'da 'istifa' depremi
Trump, cinayeti paraya çevirecek!..
Bir ülke daha dolardan vazgeçti!
Trump'a göre o kurum 'kafayı yedi'

Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi

Kayseri'de düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi

"Nusret-2018 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi.

Afrinli çocuklara topaç

Kastamonulu ahşap ustası Mustafa Alt, Suriye'nin Afrin ilçesindeki çocuklar için yaptığı topaçları, İHH vasıtasıyla dağıttı.

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler